Põneva avageimi järel pani Saksamaa Eesti vastu oma füüsilise jõu maksma

Eesti meeste võrkpallikoondis alustas EM-finaalturniiri Perugias 0:3 kaotusega Saksamaa vastu. Viimastel EM-idel veerandfinaali jõudnud sakslastelt saadi kätte 22, 19 ja 19 punkti.

Peatreenerina debüteerinud Alar Rikberg saatis põhikoosseisus väljakule Renet Vankeri, Oliver Venno, Robert Tähe, Märt Tammearu, Andri Aganitsa, Henri Treiali ja libero Silver Maari.

Avageimis suutsid eestlased pikalt tugeva oponendiga võrdselt mängida, viimane eduseis oli 17:16. Siis lõi hea servi Anton Brehme, korra eksis rünnakul Venno ja veidi hiljem tulistas Moritz Reichert serviässa – hoobilt oligi Saksamaa paari punktiga ees ja seda enam käest ei antud. Ehkki pärast Tähe pallinguässa jõudis Eesti veel seisuni 22:23. Sakslaste rünnakuprotsent oli avageimis koguni 64.

Teises geimis võtsid sakslased ohjad kiirelt enda kätte, minnes ette 5:0 ja 9:3. Sel seisul võttis Rikberg aja maha, veidi varem oli ta Vankeri asemel usaldanud sidemängija ülesanded Markkus Keelele. Pala Bartoni halli kaasmaalasi toetama tulnud umbes 300 Eesti võrkpallifänni seisid jätkuvalt vankumatult oma koondise taga, skandeerides suurest kaotusseisust hoolimata: Eesti-Eesti!

See innustas. Sitkelt võideldes tuldigi mängu tagasi, Tähe ja Tammearu rünnakute ja Aganitsa bloki järel vähendati kaotusseis 10:13-ni. Sellest lähemale Saksamaa Eestit teises geimis aga enam ei lubanud, nende rünnakuid vedas ootuspäraselt diagonaalründaja György Grozer, kes kogus üleplatsimehena 16 punkti (+8). Eesti korraliku servisurve alla pannud Saksamaa tegi teises geimis vaid ühe (!) servivea, lüües samal ajal ka ühe ässa. Mängu peale kokku kogunes neil 6 ässa ja 15 viga. Eesti samad numbrid olid 3 ja 13. Treenerid leidsidki pärast üksmeelselt, et jäime servil liiga pehmeks, tulnuks rohkem riskida.

Kolmandat geimi alustas meie poolel juba teise geimi lõpus platsile tulnud Renee Teppan, oma võimalused said ka Martti Juhkami ja Karli Allik, taas jooksis väljakule Vanker. Ometi tugevale vastasele kuskilt küüsi taha ei saadud, nii nagu teiseski geimis jäi Eesti arvele 19 punkti. Saksamaa võitis kindlalt, meie üldsaldo nende vastu on nüüdsest 1:10. Ainus võit pärineb 2005. aasta Euroopa liigast.

STATISTIKA: 11 punktiga (+6) oli täna Eesti resultatiivseim Täht, kelle rünnakuprotsent oli igati ilus – 56. Kapten Aganits sai kirja 7 punkti (+6; rünnak 71%), samuti kanti 7 silma (+1) Märt Tammearu arvele. 68-protsendilise resultatiivsusega rünnanud Grozeri kõrval panustasid kõige enam Saksamaa võitu nurgaründajad Moritz Reichert (13 punkti; +9; 65%) ja Ruben Schott (11 punkti; +5; 47%).

Täna sai eelkõige otsustavaks vastase üleolek servijoone taga. Eesti vastuvõtt oli 39% ja rünnak 45%, sakslastel olid need numbrid vastavalt 58 ja 61.

A-grupi avamängus alistas Itaalia esmaspäeval veenvalt Belgia 3:0, täna hilisõhtul kohtusid Serbia ja Šveits, 3:0 (25:19, 25:16, 25:19) jäi peale Serbia.

Vaata kõiki tulemusi.

„Tulemus oli ootuspärane, aga mitte rahuldust pakkuv,” kommenteeris peatreener Alar Rikberg. „Isegi kui mängid tippriigi vastu, siis midagi võiks näppude vahele jääda. See on ikkagi eesmärk. Avageimis meile seda ühte geimi täna pakuti, see jäi meil võtmata ja see võib-olla kujundas ka selle stiili, kuidas see mäng edasi läks.”

Vaata Rikbergi pikka intervjuud:

Libero Silver Maar leidis, et mängust oli nii mõndagi positiivset kaasa võtta. „Pigem oli mängust saadud tagasiside meile positiivne. Kui suudame Saksamaa vastu mängida, siis Belgia ja Šveits peaksid olema võidetavad, Šveits eriti,” rääkis Maar, kes sai täna vastu võtta nii tippklassi pommserve kui ka lihtsalt kuratlikult kavalaid pallinguid. „Alguses oli isegi veel üsna rahulik, nad hoidsid pigem servi mängus. Teises ja kolmandas geimis hakkasid nad rohkem serviga varieerima. Tuli nii lühikesi serve, aga ka tugevaid.”