Mart Tiisaar: Eesmärk on tulla Euroopa meistriks!

Täna hilisel ennelõunal tegid Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak viimase trenni enne õhtul algavat EM-finaalturniiri. Eesti aja järgi kell 22:00 algavas mängus on meie esipaari vastaseks Soome duo Jyrki Nurminen – Santeri Siren. Lisaks põhjanaabritele kuuluvad meie poistega samasse alagruppi veel itaallased Daniele Lupo – Alex Ranghieri ning šveitslased Marco Krattiger – Florian Breer.

Kasutasime võimalust ja uurisime Mart Tiisaarelt finaalturniiriks ettevalmistuse, võistluspaiga ja tänaste vastaste kohta. 

Volley: Äsja lõppes viimane trenn enne turniiri avamängu. Kas kõik on hästi?

Mart Tiisaar (MT): Jah, tundub küll, et hetkel on kõik hästi.

Volley: Eelmine Elite 16 turniir kõige paremini ei läinud (seal sai meie paar ühe võidu ja kaks kaotust ning alagrupis edasi ei pääsenud – toim.), millega olete vahepealset aega sisustanud?

MT: Suurema osa ajast puhkasime. Käisime spas, lõdvestusime. Nüüd viimase paari päeva jooksul tegime mõned trennid. Tegime tööd rünnaku rütmi parandamise kallal. Viimasel turniiril olime rünnakutel veidi rütmist väljas, minu tõstetel tundis Kusti end natuke ebamugavalt, eks see oli ilmselt mõlemapoolne häälestatuse viga ja seda proovisimegi timmida.

Volley: Kuidas võistluspaik ja väljakud siin Münchenis tunduvad? Kuulsin kõrvalt kuidas arutasite treeneritega näiteks liiva kvaliteedi teemadel.

MT: See oli pigem konstanteering, et ahah, siin siis selline liiv. Liiva omadused meie mänguks ettevalmistust küll kuidagi ei mõjuta.

Volley: Tänaõhtune mäng soomlaste vastu tuleb peaväljakul. Olete viimasel ajal päris palju saanud suurtel väljakutel suurte tribüünide ees mängida. Kas võtab endiselt veel liivale minnes kananaha ihule või pole enam mingit vahet?

MT: Ma arvan, et meie viimastest turniiridest on meile väga palju abi olnud. Viinis saime mängida kolm mängu peaareenil, samamoodi nüüd eelmisel nädalal Hamburgis. See on meid kindlasti aidanud. Siin tundub areen suuruse mõttes sama nagu need eelmised, aga oodatakse, et publikut on tribüünidel turniiri algusest lõpuni ja see teeb selle elamuse veelgi erilisemaks. Ja see kõik pigem meeldib meile.

Volley: Mäng soomlastega algab õhtul siis kui õues juba hämardub. Kas teile kui põhjamaa meestele sobib rohkem päeval päike silmis mängida või pigem õhtusel ajal kunstliku valgustusega?

MT: Ei ole suurt vahet. Tähtsam on see ümberringi toimuv melu. Kui muusika mängib, rahvas möllab, siis on igal juhul äge. Mida ägedam, seda parem!

Volley: Tänasest mängust. Te tunnete vastaseid hästi, sest olete omavahel päris palju mänginud?

MT: Me oleme jah nendega palju mänginud ja hästi palju trenni teinud, aga meil pole nendega mitte ühtegi ametlikku mängu mõnelt turniirilt.

Volley: Eesti spordisõber peab teid kindlaks favoriidiks selles mängus. Kuidas ise asjale vaatate?

MT: Kui võrkpallisõber vaatab ainult pabereid ja ränkingut, siis ma saan aru sellest ootusest, aga kui vaadata nendele soomlastele peale, siis tihtilugu nad mängivad väga head võrkpalli, nii et kindlasti pole neist lihtne jagu saada. Neid on näiteks väga raske serviga ära suruda, sest nende vastuvõtt ja tõste on väga hästi paigas, seepärast nad ründavad väga heast olukorrast ja kui nad suudavad oma pead külmad hoida, siis pole neid üldse lihtne takistada. Ja blokk-kaitse – nad ei ole kõige kõrgema blokiga, mis mingitel hetkedel teeb nende vastu mängimise lihtsamaks, aga kui jääd ise oma mõtetesse kinni, siis nad võivad mingite kombinatsioonidega üllatada, nii et vahel pole nagu blokimeest nähagi, aga siis suudavad väikeste puudetega palli mängus hoida. Kvaliteetne paar igatahes.

Volley: Saalivõrkpallis on kombeks enne igat mängu vastased detailideni läbi analüüsida. Mängijatele prinditakse välja kümneid pabereid, kus on peal vastase ründajate rünnaku- ja servitsoonid ja palju muud. Kas rannas käib asi samamoodi?

MT: Ei, meil pole pabereid ega pole printeritki (naerab). 

Volley: Aga enne mängu mingid detailid käite omavahel ju ikkagi läbi teades vastaste mängustiili, tugevusi ja nõrkuseid?

MT: Erinevalt saalivõrkpallist meie rannas statistikale nii suurt rõhku ei pane. Rannas on meeskondi, kes lähtuvad statistikast rohkem, aga meie sellele väga suurt tähelepanu ei pööra. Praktikas on nii, et enamus paaridest oskab erinevate vastaste vastu mängides oma tegutsemist varieerida ja seepärast pole mõtet teha oma oma plaane mingitest kindlatest näitajatest lähtuvalt.

Loomulikult me jälgime vastaseid ja üritame leida mustreid kuidas nad mingis olukorras käituvad, milline on nende rütm või näiteks kehakeel teatud situatsioonides. Aga meie läheneme rohkem tunnetuslikult, seda kõike ei saa enne mängu omavahel kokku leppida.

Volley: Te olete sellel EM-finaalturniiril 5nda asetusega. Sa tunned kõiki teisi mängijaid, kes sellel turniiril osalevad. Ütle ausalt, kas see asetus peegeldab adekvaatselt teie kvaliteeti võrreldes konkurentidega või peaksite te kõrgema või hoopis madalama asetusega olema?

MT: Asetus on tulnud sel hooajal teenitud turniiripunktide järgi. Aga just üleeile vaatasime koos Kustiga otsa sellele turniirile ja eesmärkidele. Ja ainuke mõistlik eesmärk, mida endale panna, tundus kuldmedal.

Loogika on lihtne – me oleme siin viienda asetusega, viiendat kohta eesmärgiks panna pole mõtet, samas vaid väike samm kõrgemale tähendaks poolfinaali jõudmist, aga poolfinaalikoht tähendaks juba medalite ja kõige kõrgema tiitli eest võitlemist.

Mart Tiisaar – Kusti Nõlvak vs. Jyrki Nurminen – Santeri Siren mäng EM-finaalturniiril algab teisipäeval, Eesti aja järgi kell 22:00. Otseülekannet mängust näitab ETV.

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: