Valitseva maailmameistri peale Eesti hammas ei hakanud, kuid publikule pakuti ilusaid hetki

Eesti meeste võrkpallikoondis tunnistas Perugias jätkuval EM-finaalturniiril Itaalia paremust 0:3 (17:25, 22:25, 19:25). Pühapäeval mängitakse A-grupis samuti võiduta oleva Šveitsiga.

Itaaliaga oli Eesti rahvusmeeskond kohtunud varem vaid korra, 2015. aasta finaalturniiril kaotasime kolmes geimis: 19:25, 24:26, 15:25. Nüüd oli alust edu loota isegi veel vähem, kuna Perugias Pala Bartoni hallis 3452 pealtvaataja ees platsile jooksnud Itaalia on ju nii valitsev Euroopa meister kui ka maailmameister. Absoluut igas mõttes. Kes neile üldse kodusel EM-il võib vastu saada? Ehk vaid suvel Rahvuste liigas võidutsenud Poola.

Kusjuures võib ennustada, et Itaalia koondise kuldajad – MM-tiitel haarati enda kätte esmakordselt 1990. aastal, 1994 ja 1998 suudeti esikohta edukalt kaitsta – on kordumas. Gli Azzurri põhituumiku moodustavad üsna noored mängumehed, kes juba on tšempionid.

211-sentimeetrine vasakukäeline nurgaründaja Alessandro Michieletto on alles 21, teine nurgamees Daniele Lavia 23 ning diagonaalründaja Yuri Romano 26. Sidemängija Simone Giannelli tegutses võrgu all Eesti vastu ka kaheksa aastat tagasi Torinos, ent temagi on alles 27. 61-aastane peatreener Ferdinando De Giorgi, eelmise kuldse põlvkonna sidemängija ja kolmekordne maailmameister, ei teinud Eesti vastu hinnaalandust ja saatis mainitud tippmehed algkoosseisus platsile.

Eesti loots Alar Rikberg läkitas väljakule seekord Renet Vankeri, Oliver Venno, Märt Tammearu, Martti Juhkami, Andri Aganitsa, Timo Tammemaa ja libero Silver Maari.

Avageimis sattusid eestlased kohe tohutu surve alla. Itaallaste poolt oli kõik üliagressiivne: serv, tõste, blokk, rääkimata rünnakust. Kõik toimus neil nii kiirelt, Gianelli suutis ründajad tihti mängida ühese bloki vastu, mängu jooksul korduvalt mängis ka võrgu täitsa tühjaks. Itaalia rebis Gianelli serviässa järel ette 7:3, minut hiljem sulustasid Michieletto ja Romano järjest Tammearu löögid ja tablool oli juba 9:3. Kiskus karmiks.

Esimese ilusa tulevärgi korraldas meie poolt Tammearu servijoone tagant. Paar head servi temalt, üks neist kaval lühike keriv äss, andsid veidi hingamisruumi juurde. Vahe vähendati 10:13-ni. Suurepäraselt rünnanud (avageimis 9st 7) Venno tegutsemine päästis Eesti selles geimis päris kiirrongi alla jäämisest, kuid mitte siiski kindlast kaotusest.

Teises geimis panid Rikbergi hoolealused servil oluliselt juurde ja saavutasid ka tulemust. Elevust tõi juurde geimi alguses Vankeri välja vahetanud ja õnnestunult tegutsenud Markkus Keel. Kaks järjestikkust ässa Aganitsalt ja Eesti oli esmakordselt peal 9:8. Seejärel panid Venno ja Tammemaa püsti blokishow ja vahe kasvas: 13:9 ja 15:11! Geimi siiski võita ei õnnestunud, Itaalial oli üks käik varuks. Viimane eduseis oli 18:17. Seejärel püüdsid maailmameistrid nurgast rünnanud Tammearu lühikesel perioodil kolmel korral blokiga kinni ja läksid ette. Kahvatult tegutsenud Michieletto asemel platsile tulnud Tommaso Rinaldi servide toel mindi juhiti juba 22:18 ja geim oligi purgis.

Kolmandas geimis andis Rikberg mänguaega 20-aastasele Marx Arule, Karli Allikule ja geimi keskel tuli platsile ka Renee Teppan. Terve geimi püsiti tagaajaja rollis, lõplikult murdis Eesti meeskonna selgroo Gianluca Galassi võimas serviseeria, mille abil tehti spurt seisult 15:12 kuni 19:12-ni. Meie poolel hiilgas Aru, kogudes lühikese ajaga viis punkti.

STATISTIKA: Üllatav-üllatav, aga efektiivsuse mõttes oli üleplatsimees Venno (15 punkti; +12; rünnak 59%). Juhkami lisas 7 (+2), Aru 5 (+5), Aganits 4 (+3) ja Tammemaa 4 (+1).

Itaalia punktiarvet kasvatasid kõige enam Romano (18; +11; 61%) ja Lavia (13; +9). Eesti servi vastuvõtt ja rünnak olid võrdselt 44%, Itaalia suutis pisut kehvemast vastuvõtust (40%) hoolimata rünnata 56-protsendilise resultatiivsusega.

A-grupis alistas Serbia Belgia 3:1 (25:22, 18:25, 25:20, 25:20). Kahe võiduga jätkavad niisiis Itaalia ja Serbia, kaotuseta on ka ühe kohtumise pidanud Saksamaa, seevastu Belgia, Eesti ja Šveits pole veel võiduarvet avanud. Tundub, et kolm esimest mängivad omaette liigas ja kolm viimati nimetatut peavad omavahel välja selgitama, kes neljanda õnnelikuna grupist edasi pääseb.

Vaata kõiki tulemusi.

„Olen tänasega selgelt rahul. Kui me räägime tulemusest ehk Perugias saadud kaks 0:3 mängust, siis need ma võtan julgelt iseenda peale,” sõnas peatreener Alar Rikberg, kes taktikalistel kaalutlustel andis Itaalia vastu puhkust Robert Tähele ja Henri Treialile. „Väga pikaajaline plaan Eesti koondises oli, et me ei tule EM-ile tulemust tegema mitte Perugias, vaid Anconas. Lihtne loogika ütleb, et väga väike tõenäosus on meil üllatada Saksamaad või valitsevat maailmameistrit Itaaliat, märgatavalt suurem tõenäosus on midagi kätte saada järgmisest kolmest mängust. Ehk tulemust ei tähtsusta absoluutselt üle. Need kaotused võtan julgelt enda peale ja tänasega olen rahul.”

Vaata Rikbergi intervjuud:

Kapten Andri Aganits lisas, et kohtumine oli võrreldes avamänguga parem: „Ma arvan, et täna oli see vana hea emotsioon juba platsi peal olemas, mis Saksamaa mängus kohati oli kadunud. Tänasest mängust on positiivseid asju rohkem kaasa võtta.”