Unibet Arenal oli taas suurepärane atmosfäär, ent Eesti lõpetas koduse EM-finaalturniiri kaotusega Hispaaniale

Eesti rahvusnaiskond pidas täna oma viimase kohtumise Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril Tallinnas, kui vastamisi mindi Hispaaniaga. Alagrupist edasipääsuks tuli Hispaaniast 3:0 jagu saada, ent kahjuks tuli Eestil pärast suurepärast avageimi vastu võtta 1:3 (25:16, 21:25, 17:25) kaotus.

Nii jäi Eesti naiskond kodusel turniiril võiduta, ent pakkus publikule võitlusliku esitusega meeldejääva elamuse. Alagrupist pääsesid edasi Holland, Prantsusmaa, Slovakkia ja Hispaania.

Vaata tabeliseisu.

STATISTIKA: Kertu Laak kerkis taaskord Eesti naiskonna resultatiivseimaks, tuues 17 punkti (+11), Silvia Pertens lisas 13 punkti (+9) ning Kristiine Miilen 10 (+7). Eesti vastuvõtt oli 38%, rünnak 32%, blokist saadi 8 punkti ja servil löödi 4 ässa ja tehti 12 viga. Hispaania edukaim oli rünnakul Lucia Varela Gomez 16 punktiga (+13). Hispaanlannade vastuvõtt oli 38%, rünnak 34%, blokist saadi 9 ja servilt 8 punkti (11 viga).

Temporündaja Eliise Hollas sõnas pärast viimast kohtumist, et vajaka jäi stabiilsusest. “Kaotus Hispaaniale oli ikka väga kibe, sest näitasime esimeses geimis, et me suudame väga hästi mängida. Paraku meil pole sellist stabiilsust, nagu siin tugevamatel võistkondadel on. Lasime sisuliselt igas mängus sisse mitu mõõna, millest kohati õnnestus, vahel ei õnnestunud välja ronida. Täna olime ju mängus sees iga geimi alguses, aga kui nägime, et jälle hakkab vastane eest ära minema, siis lõpuks vähenes ka usk,” sõnas Hollas.

Vahe nii-öelda mängitavate võistkondadega tuli tervamalt välja servil. “Võidetavad võistkonnad olid Soome, Slovakkia ja Hispaania. Kõigis nendes kohtumises oli märksõnaks ikkagi servi vastuvõtt, selles elemendis jäime alati surve alla. Samas ei suutnud me ise samaväärselt servida.”

Eesti algkoosseis: Karolina Kibbermann, Kertu Laak, Silvia Pertens, Kristiine Miilen, Liis Kiviloo, Eliise Hollas, liberod Janelle Leenurm ja Kadri Kangro.

Kohtumine algas ühes taktis, kuni seisul 9:7 suutis Eesti naiskond kahepunktise eduseisu kätte võidelda. Esimeste punktide jooksul tegutsesid kaitses hästi mõlemad võistkonnad, seisu otsustasid põhiliselt servi- ja rünnakuvead. Eesti jäi küll servi vastuvõtul raskustesse, ent suutis ka ebastandardsetest olukordadest toimivaid rünnakulahendusi leida. Kui Hispaania leidis end 11:14 kaotusseisust, kasutasid nad ära mängu esimese time-outi. Mõtlemisaja järel kasvatas Eesti Kristiine Miileni blokipunktist ja punktivõiduga lõppenud rünnakutest veelgi vahet, sundides hispaanlannad uuesti aja maha võtma. Geimi lõpp kujunes puhtalt Eesti jõudemonstratsiooniks – sinisärgid juhtisid avageimi 21:11 ja Silvia Pertens vormistas võidu skooriga 25:16.

Teist geimi alustasid edukamalt hispaanlannad, aga Eesti naised kosusid ja mängisid välja 3:4 seisu. Kuigi geimi alguses numbreid tablool viigistada ei õnnestunud, püsiti vastastel pidevalt kannul. Kui muidu jagati punkte kord ühele, kord teisele poole, siis geimi keskel tegi Hispaania vahespurdi ja asus 11:7 juhtima. Eestil õnnestus 14:14 skooriks Hispaania kinni püüda, aga punkt-punktis jätkunud mängu asus dikteerima Hispaania. Liis Kiviloo asemel sekkus mängu Kätriin Põld. Kui vahe suurenes ja Hispaania hiilis kriitilise tähtsusega geimivõidule üha lähemale, võttis Eesti koondise loots Alessandro Orefice numbritel 15:18 aja maha. Orefice saatis Pertensi asemel servima ja vastuvõttu tugevdama Merilin Paalo, aga tasavägise mängu asemel vahe jätkuvalt kärises. Eesti hakkas kosuma, kui Hispaanial oli koos 23 ning omadel 20 punkti. Hispaanlased kasutasid sel seisul time-outi ning jõudsid kohe ka geimpallini. Pertens tõi küll täpse löögiga Eestile veel punkti juurde, ent Hispaania viigistas mängu 25:21 geimivõiduga.

Kolmanda geimi koosseisus tegi Orefice ühe vangerduse, jättes Kiviloo asemel Põllu platsile. Hispaania tegi taas parema stardi, mängides välja kolmepunktise 6:3 eduseisu. Selles taktis jätkus ka edasine geim – Hispaania oli pidevalt 2-3 punktiga peal ning pikad ja emotsionaalselt sütitavad pallivahetused võttis Hispaania jõuga ära. Kirjeldatud moel jõuti Hispaania juhtimisel seisuni 12:15. Kui geim hakkas käest libisema, kutsus Orefice seisul 13:17 naised enda juurde aru pidama. Seejärel võitsid hispaanlannad vaidega kaks valusat, esialgu Eestile kuulunud punkti ja kui Hispaania kogus kokku 20 silma, oli Eesti viiega maas. Kui Hispaaniat lahutas geimivõidust vaid üks punkt, võttis Eesti kolm punkti järjest ja vähendas vahe neljale punktile. Neljandat geimpalli hispaanlannad kasutamata ei jätnud ja asusid 25:20 geimivõiduga mängu 2:1 juhtima.

Alagrupiturniiri viimase matši neljanda vaatuse alguses oli seis veel 3:1 Eesti kasuks, aga peatselt leidis kodunaiskond end ikkagi 5:8 kaotusseisust. Vastaste omavead aitasid Eestil 10:11 järele tulla, aga siis kiputi jälle ise eksima. Kui Hispaania oli geimi keskel taas kolmega peal, saatis Orefice platsile sidemängija Häli Vahula ja diagonaalründaja Kadi Kullerkannu. Kuna kaks järgmist pallivahetust taas kaotati, tulid Kibbermann ja Laak uuesti mängu. Orefice viimane suurem püüdlus mängu muutus tuua oli seisul 13:19, võttes aja maha. Sarnaselt eelmisele geimile suutis Eesti mitu geimpalli kaitsta, aga 25:17 geimivõit tagas Hispaaniale 3:1 (16:25, 25:21, 25:20, 25:17) mänguvõidu ning kodus võistelnud Eesti naiskonnal ei õnnestunud nädala jooksul võidumaitset tunda.