Meeste koondis kaotas võitlusliku mängu järel Kuldliigas Soomele

Eesti meeste koondis läks Euroopa Kuldliiga viimases alagrupimängus Tamperes vastamisi Soome koondisega ja sai vaatamata ilusale algusele 1:3 (26:24, 22:25, 23:25, 18:25) kaotuse.

Kuigi juba enne kohtumise algust oli selge, et edasipääsuvõimalused finaalturniirile jõudmiseks on kadunud (sest Tšehhi alistas Slovakkia 3:0-toim), tahtsid eestlased siiski esimese omavahelise 0:3 kaotuse eest revanši ning alustasid mängu isukalt. Pärast avageimi võitmist tuli aga kolmes järgnevas vaatuses tunnistada kodupubliku ees mänginud põhjanaabrite paremust, kuigi võimalusi oli geimi lõppudes meilgi. Nii sai Kuldliiga selleks aastaks läbi, lõppkohaks jäi C-alagrupis kolmas.

Peatreener Alar Rikberg ütles, et viimane mäng oli võrreldes esimese omavahelisega parem. “Ei olnud kummagi poolt ilus võrkpallimäng täna, oli omajagu kangutamist ja sisemist võitlust. Kõik kolm esimest geimi oli meil võimalik võtta, soomlased pakkusid. Esimese võtsime, teist ja kolmandat enam mitte ja siis sai meie jaks otsa. Ei olnud tasaemevahet, pisiasjad otsustasid neis geimides, väljakul olid võrdsed võistkonnad,” sõnas peatreener.

“Me ei saanud kohe käima, meil oli hädasid. Mulle ei meeldi 0:6 jms geimi algused, kus jääme taga ajama. Ja ma ei taha kõlada nagu katkine grammofon, rääkides geimi esimestest punktidest. Aga vaatan tablood, vahel on seal 0:3, järgmine kord jälle 0:3 või 1:4 seisul juba esimene time-out ära kasutatud. Geimi alguste kallal peame tugevalt vaeva nägema.”

“Koosseisu osas, siis vaatmata selle teise mängu tulemusele tahtsin täna anda mänguaega kindlatele meestele ja vigastusemuredega mehi säästa. Seetõttu ei käinud täna platsil ei Silver Maar ega Märt Tammearu, ma ei tahtnud riskida,” lisas juhendaja.

STATISTIKA: Eesti meeskonna resultatiivseimaks kerkis 15 punktiga (+10) Valentin Kordas, Karli Allik lisas 13 punkti (+8), Stefan Kaibald 11 (+1) ning Marx Aru 9 (+6). Eesti vastuvõtt oli 34% ja rünnak 44%, blokist saadi 4 ja servilt 5 punkti (eksiti 10 pallingul).

Soome rünnakuid vedasid Joonas Jokela ja Antti Ronkainen, kes tõid vastavalt 26 (+19) ja 21 (+17) punkti. Soomlaste vastuvõtt oli 40% ning rünnakuid lahendati 49-protsendiliselt, blokipunkte kogunes 10 ja servil löödi 4 ässa ja tehti 24 viga.

Eesti alustas koosseisus Markkus Keel, Valentin Kordas, Karli Allik, Stefan Kaibald, Marx Aru, Alex Saaremaa, libero Johan Vahter.

Mängu algus kulges tasavägiselt, Kordase rünnak andis külalistele 4:2 edu, kuid soomlased viigistasid 4:4. 11:11 seisult teenisid soomlased kaks punkti järjest ja vastase blokist auti rünnak andis kodumeeskonnale 15:12 edu ning Alar Rikberg kasutas mõtlemisaega. Kaibaldi serviäss tõi Eesti punkti kaugusele (19:18) ja Aru serviäss seadis tabloole 20:20 viiginumbrid. Allik nikerdas Eestile 21:20 eduseisu, ent eksis seejärel ise rünnakul. Geimpallini jõudis esimesena siiski Eesti, seisul 24:22, ent seda ei realiseeritud. Uuesti saadi geimpall seisul 25:24 ning selle realiseeris Alliku võimas ässpalling! Geim Eestile 26:24.

Teine vaatus algas paremini Soomele, kes läksid oma liidri Jokela bloki järel ette 4:1, sundides Rikbergi kiirelt mõtlemisajale. Noored tempomehed Saaremaa ja Aru näitasid küll rünnakul kohati väga ilusaid esitusi, ent vahe ei tahtnud sulada. Allik tõi Eesti punkti kaugusele (12:11) ja viigini jõuti Keele hanitusest seisul 13:13. Kuid uuesti pääsesid põhjanaabrid Marttila rünnakust ette 16:14. Geimi keskel vahetas Mihkel Varblane välja Saaremaa. Punktist lähemale (viimati 23:22) eestlased enam tulla ei suutnud ning teine vaatus läks Soomele, tulemuseks 25:22.

Kolmanda geimi algus oli Eesti jaoks veel hullem, Ronkaineni serviäss andis kodumeeskonnale 5:0 edu ning järgmise punkti järel vahetas Rikberg Keele asemel platsile Robert Viiberi. Tagaajaja rollist välja tulek on nagu ikka – raske, soomlaste tagaliini rünnaku järel oli nende eduseis 9:5. Ent geimi keskel tõi Kordas Eesti punkti kaugusele – 17:16 ja nüüd võtsid soomlased time-out´i. Kaibald seadis jalule 17:17 viigi ja edasi mindi punkt-punktis. Otsustavatel hetekdel pääsesid aga soomlased juhtima 23:21 ja said geimpalli seisul 24:22. Selle luhtas Viiber, ent geim kuulus siiski soomlastele 25:23.

Neljandas vaatuses läksid väljakuperemehed Jokela vedamisel ette 8:6. Keel tuli Viiberi asemel tagasi mängu. Õige pea kärises vahe Jokela järjekordse pommlöögi järel 12:7-le. See geim kulges lõpuni kodumeeskonna dikteerimisel ning lõpptulemuseks Soome 25:18 võit. Kogu kohtumine seega põhjanaabritele tulemusega 3:1.