Eesti sai põnevusmatšis Belgiast jagu ning tagas koha finaalturniiril

Lätis Liepajas toimuval Euroopa Kuldliiga teisel turniiril kohtus Eesti täna Belgiaga ning A-alagrupi liidrid andsid tõelise põnevusetenduse. Lõpuks väljus mängust 3:1 (20:25, 28:26, 32:30, 28:26) võiduga Eesti ja tagas sellega ka koha finaalturniiril, kus lisaks mängivad korraldajana Belgia ning lisaks Ukraina ja Türgi.

Eesti alustas koosseisus Robert Viiber, Oliver Venno, Kristo Kollo, Karli Allik, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar. Mängu avageim kulges taaskord Eesti jaoks väga vaevaliselt ja avageim kaotati kindlalt. Peatreener Cedric Enard vahetas esimeses geimis Karli Alliku asemel platsile Albert Hurda. Teises geimis tehti teine vahetus, kui Kreek vigastas põlve ning tema asemel sekkus Andri Aganits.

Kõik ülejäänud geimid kulgesid ülipingeliselt ja lõppesid õnneks Eesti paremusega, kuigi võimalusi oli ka vastasel. Suurepäraselt sekkus täna kahel korral servima Henri Treial, kes sekkus kolmandas geimis seisul 31:30 ja lõi ässa, kindlustades sellega geimivõidu. Ka neljanda vaatuse lõpus tuli Treial servima seisul 22:21 ning lõi samuti ässa.

Eesti meeskonna resultatiivseim oli täna taas Oliver Venno, kelle arvele kogunes 23 punkti (+15) ja kes valiti ka mängu parimaks. 14 punkti (+9) panustas Kristo Kollo ning 10 (+5) Albert Hurt. Eesti vastuvõtt oli 55%, rünnakuid lahendati 49-protsendiliselt, blokist saadi 6 ja servilt 5 punkti (eksiti 16 pallingul).

Belgia rünnakuid vedasid Tomas Rousseaux (21 punkti) ja Mathijs Desmet (22 punkti). Belgia vastuvõtt oli 47%, rünnak 49%, blokist saadi 10 ja servilt 5 punkti (vigu tehti 24).

Oliver Venno ütles, et on pärast sellist lahingut väga väsinud. “Olen väga väsinud, eks tuleb minna füsiode juurde ennast remontima. Oli selline närviline ja väga raske mäng. Aga suutsime kesta ja tõesti mõningad hetked olid väga ilusad, kui suutsime blokiga ja kaitsega midagi ilusat teha. Oma rumalaid vigu tegime muidugi ka, mina isiklikult eksisin oma rünnakul päris palju. Seda oleks saanud paremini teha, aga üldiselt olen rahul, 3:1 võit ja nüüd oleme finaalturniiril, see oli ju üks meie eesmärke,” kommenteeris diagonaalründaja. Taas raskelt kulgenud mängu alguse kohta sõnas ta: “Oleme nagu diiselmootoriga auto, algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama.”

Kristo Kollo oli tänase võidumängu üks edukamaid 14 punktiga. Nurgaründaja rääkis ülipingelistest geimidest, tänasest jokkerist ja eesmärgi täitmisest. “Esimeses geimis oli meil jälle raskusi, sama probleem, mis eile, me ei saanud kuidagi sinna mängu sisse. Teised geimid olid punkt-punktis, seal võis see kaalukauss minna ühele või teisele poole. Aga nagu öeldakse, siis õnn on tugevamate poolel,” sõnas Kollo. “Henri oli kindlasti jokker, ühe geimi lõpu tegi ära ja ühe geimi lõpus võlus veel ühe (ässa) välja.”

Kristo Kollo pikem intervjuu:

Mängu algus oli Eesti poolt vaadatuna taas keeruline ning 5:9 kaotusseisul kasutas Cédric Énard esimest korda mõtlemisaega. Geimi keskel kasvatasid belglased edu 15:9-le, ent Eesti jõudis geimi lõpus Venno järjestikuste rünnakute järel kahe punkti kaugusele 18:16. Geimi lõpus vahetas Albert Hurt Alliku puhkama. Kahest punktist lähemale siiski ei jõutud ning geimi võitis Belgia 25:20.

Teises geimis jätkati sama koosseisuga nagu esimene lõpetati ehk Alliku asemel oli platsil Hurt, ülejäänud mehed olid algkoosseisust. Kollo viis Eesti meeskonna serviässast ette 10:7 ja Kreegi rünnaku järel oli edu 13:9. Belgia suutis aga viigistada 13:13. Geimi keskel sekkus Andri Aganits Kreegi asemel. Edasi mindi punkt-punktis kuni geimi otsustavate hetkedeni. Geimpallini jõudis Belgia seisul 25:24, ent selle luhtas Tammemaa. Uuesti said vastased geimpalli seisul 26:25, ent sellele vastas Venno – 26:26. Venno rünnak tõi eestlastele omakorda geimpalli seisul 27:26 ja Venno ning Aganitsa blokipukt lõpetas geimi Eestile 28:26.

Kolmas vaatus algas sama koosseisuga. Tasavägise alguse järel viis Venno Eesti ette 9:7, ent õige pea oli Belgia omakorda ees 11:9. Punkt-punkti mängu jagus kuni Belgia taas kahe punktiga ette pääses 19:17. Venno võimas serviäss tõi Eesti 21:21 viigini, seejärel teenis punkti vastane, ent Kollo tagaliinirünnak jäi maha – 22:22. Viiberi punkt andis omakorda Eestile minimaalse edu 23:22 ning esimese geimpalli sai Eesti seisul 24:23. Tammemaa eksis aga servil. Järgmine geimpall oli taas kasutada Eestil, sest Kollo pommlöök tõi tabloole numbrid 25:24. Ent Belgia päästis ka selle – 25:25. Rousseaux tõi järgmisena geimpalli oma meeskonnale seisul 26:25, ent selle luhtas Aganits ja taas seis viigis. Kollo serviviga andis Belgiale 27:26 edu, kuid järgmise punkti teenis Venno. Venno rünnak lõpetas seejärel pika pallivahetuse ja Eestil oli taas geimpall seisul 28:27, kuid siis eksis servil Aganits. Taas tõi Venno meile geimpalli 29:28, kuid siis said belglased läbi ime punkti – 29:29. Hurda rünnak jäi õnnega pooleks maha ja jälle geimpall Eestil (30:29). Aga ei õnnestunud ikka veel seda geimi lõpetada – 30:30 viik. 31:30 – Belgia servis auti ja meil taas võimalus see vaatus enda kasuks keerata. Servima tuli Henri Treial ning lõi trossi puutest ässa! Geim Eestile 32:30.

Kollo hani viis Eesti neljandas geimis ette 12:10 ja Aganitsa temporünnaku järel olime juhtimas 16:14. Eesti hoidis eduseisu, kuni belglased 19:19 viigistasid ja Enard kasutas mõtlemisaega. 21:20 seisut tuli taas servima Treial ja lõi taas ässa – 22:20 Eestile! Järgmise servi lõi Treial auti, ent ülejärgmise punkti tõi Kollo ja viis oma meeskonna juhtima 23:21. Agants tõi Eestile matšpalli seisul 24:22, ent kaks järgmist punkti võitsid belglased. Uuesti saadi matšpall seisul 25:24, ent sedagi ei realiseeritud. Järgmine matšpall tuli Eestile seisul 26:25, kuid taas viigistati seis. 27:26 uuesti võimalus ja nüüd eksisid belglased – geim Eestile 28:26 ja mäng 3:1.

Eesti on alagrupi liider 14 punktiga, Belgial on teisena 10 punkti, Hispaanial 6 punkti ja Lätil punktiarve avamata.