Eesti alistas kontrollmängus Läti 3:0, võideti ka lisageim

Euroopa Kuldliiga mängudeks valmistuv Eesti rahvusmeeskond pidas täna esimese ametliku kontrollkohtumise Läti vastu ja teenis 3:0 (25:23, 25:23, 26:24) võidu. Peeti ka lisageim, kus oli 25:18 parem Eesti.

Eesti algkoosseis: Renet Vanker, Renee Teppan, Kristo Kollo, Märt Tammearu, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, libero Silver Maar.

Läti algkoosseis: Edvins Skruders, Kristaps Platacs, Kristaps Šmits, Janis Medenis, Toms Švans,
Vladislavs Blumbergs, liberod Romans Sausš, Patriks Pinka.

Läti haaras avavaatuses 11:7 edu ning Eesti koondise peatreener Cédric Énard kasutas mõtlemisaega. Kollo viigistas pika pallivahetuse järel seisu 15:15 ja nüüd võttis mõtlemisaja Läti juhendaja Avo Keel. Geimi teine pool kulges tasavägiselt. Eesti sai vastase eksimusest ette 23:22 ning kohe teeniti ka geimpall. Teppani serviviga luhtas esimese geimpalli, ent teise realiseeris Tammearu – 25:23 avageim Eestile.

Teine vaatus algas meie jaoks hästi, Teppani kaks järjestikust serviässa andsid 6:3 edu ja Keel võttis aja maha. Läti jõudis aga viigini ja läks omakorda juhtima 10:8. Vankeri punkti järel oli Eesti meeskond ees 15:13 ja edasi mindi taas tasavägiselt. 20:20 viigiseisult tõi Tammearu punkti kodumeeskonnale ning sellele järgnes serviäss Kollolt – 22:20 ja Keelelt mõtlemisaeg. Geimi lõpetas Tammearu rünnak – 25:23 ja Eesti oli mängu juhtimas 2:0.

Kolmandat geimi alustas Kristo Kollo asemel Karli Allik. Alliku rünnak andis Eestile 11:8 eduseisu, Aganitsa blokipunkti järel oldi juhtimas 15:11 ning Keel võttis mõtlemisaja. Tagaajaja rollis olnud Läti jõudis 17:17 viigini ja nüüd kasutas mõtlemisaega Eesti juhendaja. Otsustavatel hetkedel tegutsesid kindlamalt eestlased ja geimi lõpetas Aganits – 26:24 ning kohtumine Eestile 3:0.

Peatreener Cédric Énard tunnustas esmalt noori mängumehi. “Märt (Tammearu) võttis kenasti vastutuse ja Renet oli samuti tubli. Tahtsin näha, kuidas Renet vaimselt hakkama saab ja kuidas kogenumad mehed tal pingeid maandada aitavad. Seda oli huvitav näha ja ta oli kohati hädas, ent see on normaalne, geimid olid ju tasavägised, ta sai ilusti hakkama. Vibu (Robert Viiber), Markkus (Keel) ja Renet on koondise tulevik, seega oleme poolel teel ja nad peavad lihtsalt veel kogemusi koguma. Homme on Markkuse ja Vibu kord. Esmakordselt koondises olev Valentin Kordas on samuti väga huvitav mängija, ebastandardne diagonaal, ta toob ka platsile väga hea energia, mis mulle väga meeldib,” ütles peatreener, kes annab homses treeningmängus rohkem mänguaega neile, kes täna platsil ei käinud.

“Mehed teevad kõvasti tööd laagri algusest saadik ja on tunda, kuidas nad soovivad mu mängujoonisest aru saada. Protsess käib, mingid asjad tahavad veel parandamist – näiteks bloki-kaitse ja kaitsetöö, aga kokkuvõttes olen hetkel asjade seisuga rahul,” lisas juhendaja.

Kahe geimiga 10 punkti kogunud Karli Alliku kohta jagus peatreeneril samuti kiidusõnu. Allik on koondises pärast mõneaastast vaheaega. “Nägin teda klubihooajal Saksamaal ja teadsin, milleks ta võimeline on. Karli on väga mitmekülgne mängija nii servil kui rünnakul, kes on sellele meeskonnale väga kasulik. Kui ta vastuvõtuga veel tööd teeb, siis moodustab ta platsil koos Märt Tammearuga huvitava duo.”

Karli Allik ütles, et naudib väga taas koondises olemist. “Nüüd on juba kaks aastat sellest möödas, kui viimati siin olin, seega naudin kõike. Tore on selles seltskonnas treenida, trennid on rasked, aga pean vastu. Väljakul on samuti tore olla, füüsiliselt oleme siin palju tööd teinud ja nuriseda pole millegi kallal,” sõnas täna viimases vaatuses koguni neli järjestikust ässa löönud nurgaründaja, kes lõpuks tõi 10 punkti. “Konkurents on muidugi kõva, aga usun, et kõigil on võrdsed võimalused 16 sekka pääseda, kes Kuldliiga turniirile saavad.”

Täna Läti vastu Eesti meeskonna rünnakuid juhtinud Renet Vanker rääkis mängu muljetest, vanemate meeste toetusest ja konkurentsist koondise sees.

Vaata Vankeri pikka intervjuud:
Statistika: Eesti resultatiivseimaks kerkis kolme geimiga 18 punkti (+13) toonud Märt Tammearu, 13 punkti (+3) panustas Renee Teppan ja 8 (+8) silma lisas Kert Toobali eemaloleku ajal kapteni kohuseid täitev Ardo Kreek. Eesti vastuvõtt oli 42%, rünnak 55%, blokiga saadi 8 punkti (neist 4 tõi Aganits) ning serviga 7 punkti (3 ässa Teppanilt, eksiti 8 pallingul).

Läti edukaim oli 15 punktiga (+7) Kristaps Šmits. Lätlaste vastuvõtt oli 41%, rünnak 55%, blokipunkte teeniti 8 ja servipunkte 4 (10 viga).

Kokkuleppel peeti ka lisageim, kus tulid Eesti poolelt platsile Markkus Keel, Valentin Kordas, Stefan Kaibald, Karli Allik, Mart Naaber, Henri Treial ja libero Silver Maar. Ka Läti tegi mitmeid vahetusi. Eesti läks Alliku nelja järjestikuse ässa järel ette 12:5 ning võitis geimi 25:18. Selle geimi edukaim oli Allik 6 punktiga.

Eesti poolelt ei saa suve esimest poolt vigastuste tõttu kaasa teha kapten Kert Toobal ja Robert Täht. Juba varasemalt oli selge Martti Juhkami, Andrus Raadiku ja Oliver Orava eemale jäämine. Ka Lätil on mitu põhimeest puudu ja täna tuli hakkama saada ilma Hermans Egleskalnsi ja Denis Petrovsita.

Laupäeval peetakse veel üks treeningmäng.

Mängud Lätiga:

20. mai kell 15.00 Eesti A – Läti A, treeningmäng 3:0 (25:15, 25:16, 25:16)

20. mai kell 16.30 Eesti B – Läti B, treeningmäng 3:0 (25:13, 25:22, 25:22)

21. mai kell 17.00 Eesti – Läti, ametlik kontrollmäng 3:0 (25:23, 25:23, 26:24), lisageim 25:18