Hullumeelne finaal: Eesti naiskonna ajalooline medal Hõbeliigas on kuldne!

Eesti naiste koondis pani tänasega punkti Euroopa Hõbeliiga seni edukaimale hooajale, kui lõpuks teeniti kuldmedalid! Finaalis saadi 3:2 jagu kodusaalis mänginud Austriast. Eesti naiskonna jaoks oli tegu ajaloolise saavutusega, sest varem pole finaalis mängitud ega medalit võidetud. Lisaks tagati võiduga järgmiseks aastaks pääs Kuldliigasse!

Finaali algus oli meie poolt ebalev ja nii leiti end avageimis 4:11 kaotusseisust, kuid sellest suudeti välja tulla ja 14:14 viigini jõuda. Geimi lõpp oli tõeline triller, kust väljus lõpuks 33:31 võiduga Austria. Teine geim algas esimesele vastupidiselt ja Eesti läks 12:4 ette ning võitis geimi ülikindlalt 25:11. Kolmas kulges omakorda austerlannade kontrolli all ja selle võitsid võõrustajad 25:13. Selg vastu seina olukorras alustas Eesti neljandat vaatust hästi, minnes 9:4 ette ja edu suudeti lõpuni hoida – geim meile 25:12 ja nii nägime viiendat geimi. Otsustavas vaatuses sai Eesti kätte 8:3 edu, ent Austria võitles end geimi lõpus punkti punkti kaugusele – 11:10. Kertu Laagi vedamisel saadi seejärel kätte 13:10 edu ja geim võideti 15:12 Laagi löögist!

STATISTIKAT: Teenitult MVP tiitli pälvinud Kertu Laak tõi Eestile 25 punkti (+21), 17 silma jäi nii Silvia Pertensi kui Nette Peidi arvele ja 12 lisas Liis Kullerkann (+12). Eesti vastuvõtt oli 43%, rünnakuid lahendati 39-protsendiliselt, blokist teeniti 12 punkti (5 blokki pani Peit) ning servil löödi 5 ässa ja eksiti 7 pallingul.

Austria edukaim oli 18 punktiga (+16) Anamarija Galic. Austerlannade vastuvõtt oli 44%, rünnak 35%, blokiga teeniti 8 ning serviga 7 punkti (14 viga).

Eesti algkoosseis: Karolina Kibbermann, Kertu Laak, Nette Peit, Silvia Pertens, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kadri Kangro.

Mängu algus oli Eesti poolelt ebalev ja jäädi 4:9 kaotusseisu ning Alessandro Orefice kasutas esimest mõtlemisaega. Janelle Leenurm sekkus Kangro asemel mängu. Ka järgmised punktid teenis Austria, käristades vahe juba 4:11-le. Hollase hea tegutsemise järel jõuti kolme punkti kaugusele (10:13), siis mängis mitu korda suurepäraselt kaitses Pertens ja Laak realiseeris musta töö punktiks – 14:12. Kannatlikkus kandis vilja ja ning Hollase serviäss seadis tabloole 14:14 viigi. Uuesti said võõrustajad ette (21:16) ning platsile tulid Kadi Kullerkann ja Melissa Varlõgina, hiljem tehti tagasivahetus. Laak tõi Eesti veelkord kahe punkti kaugusele (23:21) ja servima tulnud Kätriin Põld tegi tänagi vastase elu raskeks ning Peit tõi järgmise punkti – 24:23. Vastase eksimus seadis jalule 24:24 viigi ning siis tõi pika pallivahetuse lõpus punkti Peit ning Eesti sai geimpalli. Uuesti viik 25:25 ja seejärel teenisid geimpalli austerlannad. Laak luhtas selle ning 26:26 seisult ründas auti vastaste kahemeetrine mängija Anamarija Galic. Kumbki ei suutnud geimpalle punktiks lüüa, Peidi blokist auti rünnak tõu uue võimaluse meile – 28:27. Aga ei, jälle viik. Galici serviäss tõi Austriale geimpalli seisul 29:28, ent eestlannad said blokist punkti. Nüüd kukkus pall Eesti mängijate keskele maha ja uuesti kodunaiskonnal võimalus – 30:29. Serviviga ja tablool olid numbrid 30:30. Blokk tõi järjekordse geimpalli meile, ent siis servis võrku Kibbermann. Hea serv Austrialt – 32:31, meil tuli Peidi asemele mängu Merilin Paalo. Kibbermanni tõste läks kahjuks pikaks ja avageimi võitis Austria 33:31.

Teises vaatuses jätkas Eestil algkoosseis, vaid Hollase asemel oli platsil Põld ja Kangro asemel Leenurm. Põllu serviäss andis meile 3:0 edu, Peidi blokk Galicile tegi seisuks 5:1 ja Kullerkannu blokk 7:2. Põld lõi kavala punkti – 10:3 ja vastased võtsid mõtlemsiaja. Pertensi hanituse järel oli eduseis 13:5 ning Kullerkannu ja Peidi järjestikused blokid käristasid vahe juba 11-punktiliseks (18:7). Geimi lõpus sekkus Peidi asemel Paalo. Selle vaatuse võitsid eestlannad tulemusega 25:11.

Kolmandas geimis jätkati samas koosseisus. See geim algas tasavägiselt, kuni kodunaiskond Galici rünnakust 8:5 ette läks ja 6:10 kaotusseisus kasutas Orefice esimest time-outi. Austria temporündaja Nina Nesimovic tegi seisuks 13:7, Peidi asemel tuli platsile Nora Lember. Austerlannad aga seda edu enam käest ei andnud ning võitsid kolmanda vaatuse 25:13. Geimi lõpus said mänguaega ka Kadi Kullerkann, Varlõgina ja Paalo.

Neljandas oli Eesti naiskonnal selg vastu seina, platsile tulid Kibbermann, Laak, Pertens, Peit, Põld, Kullerkann ja Leenurm. Laak tegi seisuks 4:1 ja 5:1, servijoone taga oli taas head seeriat tegemas Põld. Kullerkannu “üksjalg” tegi seisuks 9:4 ning Pertensi blokist auti rünnak 10:4. Pertensi järjekordne edukas rünnak andis meile 12:5 edu ja vastased kasutasid mõtlemisaega. Geimi keskel lõi Põld seisuks 15:7 ja sellele järgnes austerlannade eksimus. Laagi pommlöök seadis tabloole 19:8 ning geim kuulus kindlalt Eestile 25:12. Nii pidi Hõbeliiga võitja ja Kuldliigasse pääseja selgitama viies geim.

Viiendas jätkas meil sama koosseis, kes alustas neljandat. Otsustav vaatus algas arusaadavalt närviliselt mõlemalt poolelt. Laak viis kavala rünnakuga Eesti juhtima 5:3 ja 6:3 seisul võttis vastaste peatreener aja maha. Austria tehnilise praagi järel vahetati pooli Eesti 8:3 juhtimisel. Austria võitles aga kodupubliku toel kõvasti ning Orefice kasutas seisul 9:6 mõtlemisaega. Õnneks eksisid austerlannad servil ja Pertens tegi seisuks 11:6, nüüd võttis Austria time-outi. Eesti tehnilise praagi tõttu kahanes vahe minimaalseks – 11:10. Laagi rünnak ja Pertensi serviäss – 13:10 meile. Matšpalli tõi Peit seisul 14:11 ja geimi võitis Eesti 15:12!