Telemees Tõnu Tammaru 85: sport on olnud alati mu hinges

3. veebruaril tähistab 85 aasta juubelit tuntud Eesti Televisiooni spordiajakirjanik ja võrkpallur Tõnu Tammaru.

Viljandi järve lähedal sündinud Tõnu Tammaru kolis pärast teise maailmasõja lõppu koos vanaemaga Tallinnasse. Alguses elati toonasel Lauristini (tänane Roosikrantsi) tänaval, edasi liikus pere Kadriorgu. “Minuga samas majas elas tuntud spordimees Ilmar Pärtelpoeg, kelle juhtimisel harrastasime poistega igapäevaselt mäesuusatamist ja suusahüppeid” kõneleb juubilar, kelle kodu ukselt oli Kadrioru suusatrampliinini paarkümmend meetrit. “Keerad vasakule ja oledki kohal.”

Nooruke Tõnu Tammaru võlus hüppemäelt välja maksimumi – 16-meetrise õhulennu. Paralleelselt suusahüpete ja mäesuusatamisega mängis tänane juubilar koos oma korvpallurist vennaga õues usinalt erinevaid pallimänge.

Tallinna 21. keskkoolis õppimise ajal hakkas ta samas koolis autosõidu õpetajana töötanud Raimund Pundi utsitamisel harrastama tõsisemalt võrkpalli. Teiste hulgas oli Tõnu Tammaru võistkonnakaaslaseks koolis ka hilisem tuntud poliitik Tiit Made.

Samal ajal harrastas juubilar aktiivselt ka kergejõustikku, osaledes koos tuntud korvpalluri Tõnno Lepmetsaga noorte viievõistluses ja harjutades nimeka kergejõustikutreeneri Aleksander Tšikini treeninggrupis.

Teletöötajaks või lauljaks?

Andekale ja pikale noormehele pani silma peale ka legendaarne treener Ivan Dratšov, kes kutsus Tammaru Tallinna Kalevisse, mille ridades saavutas ta 1963. aastal Nõukogude Liidu meistrivõistlustel 6. koha. 1962-1970 töötas Tõnu Tammaru Tallinna SK ja Maardu keemiakombinaadi võrkpallimeeskondade treenerina.

Enne seda sooritas ta aga sõjaväeteenistuse Riia ASK-s, kus treenis koos Läti tuntuimate võrkpalluritega. “See andis tõelise kooli, seal sain ka Liidu meistersportlase tiitli, sest tulime kahel korral Läti meistrivõistlustel hõbedale,” kõneleb ta.

Riia aastatel lõi särama ka Tõnu Tammaru laulumehe talent. Hilisema näitleja Bruno Oja abil pääses ta koos bändiga esinema kohalikesse kõrtsidesse. “25 rubla maksti õhtu pealt.” See oli tollel ajal väga suur raha.

Juubilar osales ka Eesti televisiooni erinevates laulusaadetes ja 1966. aastal pärjati ta ka lauluvõistluse laureaadi tiitliga. “Laulsin “Kord olid niidud rohelust täis.”” Lausa maestro Uno Loop isiklikult käis sportlikku laulumeest lavalaudadele kutsumas. “Minust oleks võinud tulla ka laulja,” ütleb juubilar ja lisab, et paraku oli tema hinge juba vallutanud uus väljakutse – töö Eesti Televisiooni sporditoimetuses.

Just teleekraanilt spordiuudiseid edastades ja erinevaid spordivõistlusi kommenteerides tõusis Tõnu Tammaru Eesti rahva teadvusse. Telesse sai Tammaru tööle 1968. aastal oma hea sõbra, Rein Karemäe, abikaasa Ruth Karemäe eestkostel.

Aktuaalse Kaamera sporditoimetust juhtisid toona Feodor Prussakov ja Heino Mikkin. “Supermehed mõlemad,” iseloomustab ta oma teleülemusi. Palka maksti uues ametis hästi, aga tööpäevad kestsid sageli üheksast hommikul kuni kaheteistkümneni öösel. “Kõige tähtsam oli aga see, et sport oli mul ikka hinges.”

Tõnu Tammaru lemmikalad kommenteerimiseks olid võrkpall ja kergejõustik. ETV-st lahkus Tammaru 1993. aastal.

Praegu veedab Tõnu Tammaru pensionäripõlve mere ääres Rannamõisas. Talvel teeb aktiivselt lumetöid ja suvel nokitseb aias. Sport on juubilaril endiselt südames. Igal vabal hetkel vaatab ta telerist erinevaid spordiülekandeid ja jälgib teraselt ka Eesti võrkpalliliigades toimuvat. Nähtut arutab ta sageli telefoni teel oma Aktuaalse Kaamera-aegse sõbra Tarvo Villomanniga.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: