Rein Kukk 75: tosin aastat Eesti koondnaiskonna tüüri juures

13. märtsil tähistas oma 75 aasta juubelit teenekas treener Rein Kukk.

Pärnust pärit Rein Kukk alustas võrkpallitreeninguid Johannes Noormäe käe all. „Olin võistkonna kapten ja sidemängija, paariks turniiriks jõudsin välja ka Eesti noortekoondisse,“ meenutab ta lühikeseks jäänud mängijaaastaid.

Pärast keskkooli lõppu asus Rein Kukk õppima Tartu Riiklikusse Ülikooli treeneri erialale, mille lõpetas 1968. aastal. Ülikooli kutsus teda toonane võrkpalliõppejõud Heino Aunin, kes maalis tänase juubilari silme ette värvikaid pilte Tartus ees ootavatest väljakutsetest.

Pärast ülikooli lõppu töötas Rein Kukk Pärnu LNSK-s õppealajuhataja ja tüdrukute võrkpallitreenerina. „Meenub, kuidas me ühel aastal tulime Eesti karikavõitjateks nii C, B kui ka A klassis,“ ütleb ta.

1977. aastal kutsuti ta Ago Kalde asemele Tallinnasse juhtima Eesti koondnaiskonda. „Alguses ei tahtnud ma minna, aga kui korter lubati, siis kolisimegi pealinna,“ kõneleb ta.

Eesti koondnaiskonna juures töötas ta 12 aastat, nendest 5 koos lätlasest peatreeneri Andris Kljavinšiga. Toonaseks parimaks tulemuseks oli pronksmedal Nõukogude Liidu ametühingute meistrivõistlustelt. „See tulemus tekitas väikestviisi furoori.“

1989. aastal kolis Rein Kukk Soome, kus hakkas juhtima Eura Raiku naiskonda. „Osalesime ka Euroopa karikavõitjate karikasarjas, aga paraku läks võistkond kahe aasta pärast rahapuudusel laiali,“ on tal kahju naiskonna lõppvaatusest.

Rein Kukk jätkas tööd Eura noortesüsteemis ja veetis üle lahe kokku 17 aastat. Selle aja käis ta ka kahel suvel Torontos noortele võrkpalliõpetusi jagamas.

2006. aastal Pärnusse naasnud juubilar on olnud sagedane külaline ka Pärnus toimuvatel võrkpallimängudel.

Samuti hoiab ta oma terava pilgu peal ka Eesti naiste rahvuskoondise tegemistel. Alguses naiskonna uue treeneri Lorenzo Micelli tulekusse skeptiliselt suhtunud Kukk on täna veendunud, et itaallase palkamine oli õige otsus.

Vabal ajal on Rein Kukele meeldinud kalal käia. Rekordsaagiks on 7,1 kilo kaaluv haug.

Praegu veedab ta pensionipäevi erinevaid spordiga seotud raamatuid ja entsüklopeediaid kollektsioneerides. „Ma arvan, et Eesti Spordimuuseumiski Tartus pole nii palju spordiraamatuid kui minul,“ on ta veendunud.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: