Järelkasv on olemas: noored kohtunikud läbisid edukalt pilootprojekti
Eesti Võrkpalli Liidu ja Tallinna Haridusameti koostöös toimunud pilootprojekti raames läbisid noored võrkpallikohtunikud kolmeosalise koolituse.
Jaanuaris alanud projekti raames läbisid noored alates 14. eluaastast kolm koolituse osa ning said koolituse lõpuks ka noorkohtuniku tunnistuse, mis annab võimaluse alustada kohtunikukarjääri esmalt koolispordivõistlustel ning seejärel soovi korral järgmistele tasemetele liikuda.
Kogu mooduli läbisid edukalt Helena Truber, Kaur Koitla, Andri Koitla, Kiara Rumask, Emma-Liis Kirst, Johanna Sova, Anna Kukemelk, Kristina Aasa, Anna Belova, Maria Elizabeth Kalk, Emma Joonas.
Koolituse esimene osa koosnes teooriast: tutvustavatest materjalidest ja reeglitest, toodi ka näiteid ja erinevate olukordade kirjeldusi. Materjalid tuli osalejatel esmalt läbi töötada, misjärel sai kõik teemad ja tekkinud küsimused Zoomi keskkonnas toimunud kohtumisel läbi arutada.
Sellele järgnes praktiline seminar saalis, kus koolitusel osalejad said end kogenud kohtunike Erko Varblase ja Marek Vitsuri juhendamisel tunda nagu päris kohtunikud: õpiti vilistama ja harjutati käežeste; vaadati üle kõige paremad positsioonid – kus ja kuidas seista, kuhu vaadata, mida jälgida; õpiti loosima, võrku mõõtma, mängupalli valima; tutvuti erinevate nippidega, kuidas mängu juhtida.
Tulevikus on plaanis sarnaselt koolitusi korraldada erinevates linnades ja maakondades, et läbi koolispordi leida üles aktiivsed võrkpallihuvilised noored ja suurendada kohtunike arvu ka väiksemates piirkondades.
Marek Vitsur jäi koolitusel osalejate tasemega rahule. “Oli väga edukas pilootprojekt. Kõige olulisem on kohtunikutööd alustada suure südamega, sealt edasi saab heaks kohtunikuks kogemusega. Tegime noortele korraliku praktika ja kui esimesed viled ja žestid olid tagasihoidlikud, siis mida aeg edasi, seda enesekindlamaks muututi. Võime kindlalt öelda, et need, kes praktilises osas kohal olid, näevad juba kohtunike moodi välja. Saime vile kasutuse ja peamised žestid paika, noored oskavad loosimist korrektselt läbi viia, teavad, kuidas vahetusi tehakse jne,” kommenteeris kogenud vilemees.