Eesti rahvusmeeskond oli esimeses kontrollmängus Lätist parem

Eesti meeste koondis läks täna Riias toimunud kontrollkohtumises vastamisi Rainer Vassiljevi juhendatava Lätiga. Mängust väljus võitjana Eesti meeskond, skooriks 3:1 (25:19, 21:25, 25:20, 25:18).

Riia Olympic Sports Centre´i mängusaalis kohtutakse Läti meeskonnaga uuesti homme, 10. augustil kell 19.00. Mängu näeb otepildis Sportacentrs.comi vahendusel.

Eesti koondise juhendaja Alar Rikberg tõdes, et sai mängust vajalikku infot, ent EM-valikmängudeks koosseisu valimine pole lihtne. “Oli asju, mis andsid kinnitust sellele, mida ma enne tunnetasin ja selle üle on hea meel. Samas on hetkel natuke keeruline olukord, sest saime Belgias vaid ühe hädise mängu ning peame nüüd nende kahe mänguga vangerdama mänguaja ja mängukindluse ja koostöö leidmise vahel. Seepärast tuleb meil homse plaani osas veel natuke nuputada. Et täna nii palju vahetusi tegin ja mehi kasutasin, sellega lõhkusin tegelikult kohati mängurütmi ära. Kahjuks ei ole hetkel piisavalt aega ja mänge, et kõiki koosseise katsetada,” kommenteeris juhendaja.

“Homme püsib platsil pikemalt üks koosseis või üks koosseis väikeste vangerdustega, mida nõuab mängu käik. Täna eemale jäänud kaks meest – Robert Täht ja Henri Treial homme alustavad, muus osas pean tulema oma varasemate sõnade juurde tagasi. Meil ei ole enne eelmist suve aastaid olnud olukorda, kus peatreeneril on selline probleem, et ta peab mängijate hulgast valiku tegema. Meie eest tegi aastaid valiku ära loodus (vigastused) ja ma olen selle hetkeolukorra üle jätkuvalt väga õnnelik,” lisas Rikberg.

Läti peatreener Rainer Vassiljev ütles, et eestlasest peatreenerina oma kodumaa vastu Läti meeskonda juhendada temas väga suuri emotsioone ei tekitanud. “Tegelikult nii on, et kui mäng peale hakkab, siis ma enam ei mõtle, kes seal teisel pool võrku on. Olen ennegi nende meeste vastu mänginud, keda ise treeninud olen, kas Eestis või ka välisliigades, seega algus oli võib-olla natuke imelik, aga kui mäng algas, siis võrkpall on võrkpall. Võib-olla selle võrra on lihtsam, et ma tean kõiki mängijaid, aga muus osas ei ole vahet, kes vastas on,” ütles Vassiljev.

Oma meeskonna esitusega jäi ta pigem rahule. “Esimesed kaks geimi, kus eeldatavalt mindi kõvemini peale, seal pandi Medenisele (Janis Medenis-toim) korralik servisurve peale. Aga arvestame siiski, et ta mängis Balti liigas diagonaali ja eks ta alles kohaneb. Teadsime, et sellega tuleb tegeleda ja kokkuvõttes oli see positiivse poole peal. Teine diagonaal on meil natuke haige ja puudus, seega oli koormus teatud kohtadel liiga suur. Me tegutseme teadmises, et peame mängima ühe mängu korraga ja hetkel ei peagi meeskond veel tippvormis olema.Kokkuvõttes nägin palju asju, millega võib täitsa rahul olla, nägin ka neid asju, millega me hätta jäime, aga see oli väga hea treening meile. Eriti Eesti mitmekülgne serv, kus me peale esimest geimi tegelikult saime päris hästi hakkama ja toimetasime seal ise päris hästi,” lisas Vassiljev, kes Läti koondise värske peatreenerina alles õpib oma mängijaid tundma.

“Pigem on jah see, et eestlasi tean siiski paremini. Praegu ma ju alles õpin enda mängijaid tundma – kuidas nemad käituvad teatud hetkedel. Selles mõttes oli mul täna teisel pool võrku kohati tuttavamaid asju kui oma poolel. Aga see on väga huvitav protsess,” lisas Vassiljev.

STATISTIKA: Peatreener Alar Rikberg tegi ohtralt vahetusi ja ainsana mängis kõik neli geimi Marx Aru. Eesti meeskonna edukaim oli rünnakul 10 punktiga (+7) Timo Lõhmus, 8 punkti kanti nii Alex Saaremaa (+6), Albert Hurda (+3), Marx Aru (+0) arvele. Märt Tammearu ja Renee Teppan lisasid kumbki 7 silma (+4 ja +4).

Eesti vastuvõtt oli 37% ja rünnak 52%, blokist teeniti 7 ja servilt 5 punkti (18 viga).

Läti resultatiivseimaks tõusis 11 punktiga (+2) Renars Jansons. Lätlaste vastuvõtt oli 39%, rünnak 40%, blokiga teeniti 2 ja serviga 5 punkti (16 viga).

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Renet Vanker, Renee Teppan, Märt Tammearu, Albert Hurt, Marx Aru, Andri Aganits, libero Silver Maar.

Avageimis 10:10 seisult teenis Eesti kolm vastuseta punkti ja Hurda serviässast juhiti 13:10 ning Vassiljev kasutas mõtlemisaega. Nüüd jäi maha ka Teppani rünnak ja vahe oli neli punkti. Eesti meeskond enam tagasi ei vaadanud – Tammearu pommlöök tegi seisuks 20:13 ning geim kuulus kindlalt Eestile – lõpptulemuseks 25:19.

Sama koosseisuga jätkas Eesti meeskond ka teises vaatuses. Geim algas tasavägiselt, kuni lätlased pääsesid 10:8 ette ja geimi keskel sai Läti meie serviveast kätte 15:11 edu. Skruders suurendas kodumeeskonna eduseisu 17:12-le ning seda geimi domineeris Läti, kuigi lõpp läks teravaks. Geimi lõpus said platsile Robert Viiber, Timo Lõhmus ja Karli Allik. Allik tõi Eesti veel kolme punkti kaugusele (24:21), ent meie serviviga lõpetas geimi 25:21 Lätile.

Kolmandas geimis olid platsil Viiber, Lõhmus, Hurt, Allik, Alex Saaremaa, Aru ja Maar. Läti läks 7:3 ette, ent Hurda serviäss tõi Eesti kahe silma kaugusele (10:8). Ka Hurda järgmine serv oli nii tugev, et pall põrkas võrgu kohale tagasi ja Allik lõi selle pauguga maha. Lõhmuse rünnak seadis jalule 10:10 viigi ja edasi mindi punkt-punktis. Lõhmuse serviäss tõi geimi lõpu eel külalistele 17:16 juhtimise ja Saaremaa lennukas temporünnak andis Eestile juba 20:17 edu, sundides Vassiljevit mõtlemisajale. Ka järgmise punkti tõi Saaremaa ning Eesti blokipunktist oli seis 22:18. Geim kuulus eestlastele tulemusega 25:20.

Neljandas vaatuses tuli esmakordselt platsile Valentin Kordas, vahetades välja Hurda ning Alari Saar Maari asemel, ülejäänud mehed olid samad, kes eelmises geimis. Taas alustas paremini Läti, haarates Dzenise võimsa rünnaku järel 10:7 eduseisu. Lõhmus tegi vahe minimaalseks (13:12) ja tasavägine mäng jätkus otsustavate hetkedeni. Eesti 19:18 eduseisul lõi Lõhmus blokist auti ja ka järgmise punkti tõi tema – 21:18. Saaremaalt samuti edukas rünnak ja matšpall saadi seisul 24:18 samuti Saaremaa löögi järel. Geim Eestile tulemusega 25:18 ja mäng 3:1.