Eesti lõpetas koduse EMi Prantsusmaa vastu täismaja ees võideldes, ent kaotusega

Eesti rahvusmeeskond lõpetas koduse Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri 0:3 (18:25, 17:25, 19:25) kaotusega Prantsusmaa vastu ja sai D-alagrupis kuuenda koha ning kaheksandikfinaali seega ei jõudnud.

Kristo Kollol täitus tänasega 100. mängu Eesti koondises.

Et jõuda kaheksandikfinaali, vajas Eesti olümpiavõitja vastu võitu. Läti pidi samal ajal lootma, et Eesti ei võidaks, sel juhul pääseks nemad neljandana edasi.

Prantsusmaa mängis täna oma klassile vastavalt ja kuigi eestlased võitlesid nagu jaksasid, panid prantslased oma paremuse igas geimis kindlalt maksma. Nii saame õnne soovida Läti peatreenerile Avo Keelele ja kogu lõunanaabrite esindusele, kes suutsid üle pikkade aastate taas finaalturniirile jõuda ja kohe ka alagrupist edasi pääseda.

Kaheksandikfinaali pääses igast alagrupist neli esimest, D-grupist Prantsusmaa, Saksamaa, Horvaatia ja Läti.

Vaata detailset tabeliseisu.

Sarnaselt viimastele kohtumistele saatis peatreener Cédric Énard täna algkoosseisus väljakule Robert Viiberi, Renee Teppani, Oliver Venno, Kristo Kollo, Ardo Kreegi, Timo Tammemaa ja libero Silver Maari.

STATISTIKAT: Kristo Kollo kerkis Eesti meeskonna resultatiivseimaks, tuues 9 punkti (+4), 8 punkti (+6) jäi Ardo Kreegi arvele ja 5 (+2) lisas Renee Teppan. Eesti vastuvõtt oli 33%, rünnak 48%, blokist saadi 6 punkti, serviga täna puntkilisa ei tulnud (eksiti 13 pallingul). Prantsusmaa edukaim oli 13 punktiga (+11) Trevor Clevenot. Prantslaste vastuvõtt oli 55%, rünnak 60%, blokist saadi 5 ja servilt 4 punkti (eksiti 14 pallingul).

Sidemängija Robert Viiber ütles pärast viimast kohtumist, et täna pääses klassivahe kahe meeskonna vahel maksma. “Jah, me lõime enda kohta väga head servi, aga nemad said selle siiski väga-väga hästi kätte ja sidemängijal oli lihtne seda mängu laiali jagada. Nad mängivad ka väga kiiret mängu, meie blokk jäi nendega hätta ja sealt see vahe tuli,” kommenteeris Viiber.

Kogu turniirile tagasi vaadates, sõnas 24-aastane sidemängija: “Olen noorest saati tahtnud koondisesse kuuluda ja põhisidemängija olla. Väga nauditav turniir, kõik mängud ikka nautisin. Saime küll Prantsusmaalt kõva ketuka, aga nad on olümpiavõitjad ja sa pead seda hindama, et saad sellise kvaliteediga meeskonna vastu mängida. Ja rahvas aitab meid ülimalt palju, mingit krampi ei tekkinud publiku ees, välja ei vilistatud, nii, et kõik on hästi.”

“See, et meil need vigastused tekkisid, eks see on kõikidele raske vaimselt. Kõik hullult pingutavad ja tahavad parimat, aga järsku kukub ridamisi mehi välja. Kõik andsin siin endast maksimumi ja selline oli selle turniiri tulemus, midagi teha ei ole. Mul on väga hea meel, et saime selle turniiri kodus korraldada ja et fännid selja taga on,” lisas mängumees.

Vaata Robert Viiberi pikka intervjuud:

Peatreener Cédric Énard tunnistas, et tulemuse osas on pettumus suur, ent siit on ka palju positiivset kaasa võtta. “Võtan sellelt turniirilt palju kaasa – kogemusi, emotsioone. Olin varem Eesti fännidest lugusid kuulnud, aga siin tulid isegi Prantsusmaa koondislased mulle ütlema, et meie fännid on uskumatud. Fännid toetasid meid läbi turniiri ka rasketel hetkedel ja aitasid meeskonda. Me vajasime seda toetust väga. Võtan endaga kaasa ka palju positiivset,” sõnas juhendaja.

“Spordi osas polnud see turniir edukas, olgem ausad. Aga kõik saavad aru, mis need tegurid olid, mis meid siin mõjutasid. Ilma Kerdita sellist turniiri mängida oli ülimalt keeruline. Robi väljas, Juku väljas, Märt ja Karli avamänguga väljas… Seda oli meie jaoks liiga palju. Minu käest küsiti, kes oli turniiri parim mängija ja vastasin, et meeskond. See turniir oli meeste jaoks väga raske, sest nad tahtsid koduseinte toel ja fännide ees mängida nii, et nende üle tuntaks uhkust. Ka raskes olukorras mehed pingutasid ja vanemad mehed püüdsid nooremaid toetada. Aga selliselt ilma tervikliku meeskonnata kodusel EMi mängida.. see teeb uskumatult palju haiget. Kuid sport on vahel selline,” lisas peatreener.

“Ootame paar päeva ja siis leian ilmselt rohkem positiivset. Rääkides kasvõi kahest noorest sidemängijast – Renet ja Vibu – sest nemad on meeskonna tulevik ja nende jaoks oli see kogemus siin hindamatu ja positiivne. Ja Albert sai samuti aimu, kuidas mängitakse tema positsioonil absoluutsel tipptasemel.”

Prantsusmaa suurima staari Earvin N´Gapethi rünnak andis prantslastele avageimis 12:9 edu, sundides Eesti mõtlemisajale. Sama mees tõi veel mitu punkti ja käristas vahe juba 15:9-le. Stefan Kaibald vahetas geimi keskel Venno välja. Eesti võitles iga palli eest nagu oskas, ent vastane tegutses kõrgele klassile vastavalt ja sellest kaotusseisust enam välja tulla ei suudetud. Avavaatuse võitis kindlalt Prantsusmaa – 25:18. Eesti vastuvõtt oli avageimis vaid 15%.

Teist geimi alustati algkoosseisus. Algus oli sarnane avageimile, kus prantslased vaatamata kahe põhipommitaja (Earvin N´Gapethi ja Jean Patry) välja vahetamisele 8:4 ette pääsesid. Renet Vanker vahetas 5:10 kaotusseisul puhkama Viiberi. Albert Hurt pääses platisle Kollo asemel. See geim kuulus Prantsusmaale veelgi kindlamalt kui esimene – 25:17.

Kolmas vaatus algas meie poolt koosseisus Vanker, Venno, Kollo, Hurt, Tammemaa, Kreek ja Maar. Kreegi temporünnak ja Kollo pommlöök andis Eestile 7:5 edu, ent prantslased viigistasid õige pea ja edasi kulgeti punkt-punktis. Geimi keskel sai Prantsusmaa Trevor Clevenot´ tagaliini rünnaku järel kahepuntkilise edu 15:13 ning 15:18 kaotusseisus kasutas Enard veel mõtlemisaega. Kahjuks ei suudetud ka seda geimi päästa, kuigi jõuti veel 18:21 seisuni ning lõpptulemuseks 25:19 Prantsusmaale ja kohtumine seega 3:0 vastastele.