Eakad rannavõrkpallurid tegid taas võrkpalliajalugu

Mäletatavasti tehti aprillis (16.04.2022) Laulasmaa Põhikooli spordisaalis võrkpalliajalugu – selgitati Eesti esimene meister saalivõrkpallis M75+ vanuserühmas. Nüüd, pühapäeval (10.juulil k.a.) selgitati TalTehi rannavõrkpalli väljakutel Eesti käesoleva aasta meistreid rannavõrkpallis M70+ ja Eestis esmakordselt ka M75+ vanuserühmades. Võistluste korralduslikku poolt ja läbiviimist vedasid võrkpallientusiastid Anatoli Filonenko ja Lembit Kähri.

Heitlikust ilmast hoolimata tuli lähedalt ja kaugelt osalema kokku 14 “vanahärrat”: Lembit Kähri (80 aastane), Pekka Tiidus (81), Rein Raidmäe (73), Toomas Sikk (74), Tõnu Pullerits (75) ja Oleg Zemtšugov (77) Tallinnast; Vello Vann (75) Hiiumaalt, Roman Drobet (70) ja Harry Lelle (70) Pärnust, Heino Vanker (78) Märjamaalt, Olev Kiirend (73) Saaremaalt, Aarne Innos (71) Võrust, Väino Stoltsen (70) Väike-Maarjast ja Anatoli Filonenko (75) Keilast.

Väärib äramärkimist, et Olev Kiirend (73) on endine maadleja, kelle auhinnariiulil on 10 medalit seenioride kreeka-rooma maadluse MM-lt, kusjuures 8 (!!!) nendest räägivad maailmameistritiitlist. Julgen oletada, et Eestis ei ole mitte kellelgi teisel seenioriealisel spordimehel-naisel midagi samaväärset vastupanna.

Kuna osavõtjaid oli palju (M70+ vanuste hulgas rekordilised 6 paari, nende hulgas ka M75+ ealised), siis erines seekordne võistlus natuke tavapärasest rannavõrkpallist. Enne mängudega alustamist lepiti kokku, geimi pikkuseks on 11 punkti 2-punktilise vahega ja mängu pikkus on 2 geimi. Seega 2:0 mänguvõit andis tabelisse 2 punkti ja viik 1:1 andis kummalegi 1 punkti.

M70+ vanuste meeste hulgas arenes peamine heitlus meistritiitli eest Aarne Innos/ Väino Stoltseni ja Pekka Tiidus/Rein Raidmäe vahel. Mõlemad paarid ei loovutanud vastastele nelja mängu jooksul ainsatki geimivõitu, omavahelises mängus olid 2:0 (11:8, 11:7) paremad Innos/Stoltsen, kes nüüd (9 punktiga) tulid Eesti käesoleva aasta meistriteks ning kordasid nõnda eelmisel aastal võidetud Eesti meistritiitlit. Ühe punkti pidid nad loovutama viimases kohtumises 1:1(4:11, 11:7) viigimängu eest lõpptabelis 4-ks tulnud Anatoli Filonenko/Toomas Sikkule. Viimased kogusid küll lõpuks sama palju punkte (4) kui pronksmedalile tulnud Roman Drobet/Harry Lellegi, kellel oli üks 2:0 võit rohkem.

M70+ arvestuses jäid viiendaks Lembit Kähri ja Vello Vann ning kuuendaks Heino Vanker ja Olev Kiirend.

Edasi asusid kolm paari selgitama Eesti rannvõrkpalli ajaloo esimest meistrit M75+ vanuste meeste hulgas. Lembit Kähri (80)/ Pekka Tiidus (81) võitsid 2:0(11:5,11:7) Heino Vanker(78)/Tõnu Pulleritsa (75) ning mängisid viiki 1:1(9:11, 11:6) Anatoli Filonenko(75)/Oleg Zemtšugoviga (77). Et viimase olid samuti 2:0(11:8,11,9) üle Vanker/Pulleritsast, siis kogusid mõlemad paarid tabelisse võrdselt 3 punkti.

Meistrimedalite jagamisel tuli nüüd appi võtta geimides võidetud ja kaotatud punktide vahekorrad- Kähri/Tiidusel oli see 42:29 ja Filonenko/Zemtšugovil 39:37 – seega tegid Eesti M75+ meistrivõistlustel ajalugu Lembit Kähri ja Pekka Tiidus ning lähevad rannavõrkpalli ajalukku Eesti esimeste M75+ meistritena. Heino Vanker ja Tõnu Pulloerits võtsid vastu pronksmedalid.

Muuseas tänavuste meistrivõistluste edukaim veteranrannavõrkpallur on Pekka Tiidus M75+ kuld ja M70+ hõbemedaliga.

Autor: Hillar Karm