Bigbank Tartust 3:0 jagu saanud Selver/TalTech läks finaalseeriat juhtima

Eesti meeste meistrivõistluste finaalseeria algas tiitlikaitsja Tartu Bigbanki kodusaalis ligi 1000-pealise publiku silme all Selver/TalTechi 3:0 (25:23, 25:18, 25:23) võiduga.

Bigbank suutis küll kohati mängus püsida, ent kokkuvõttes tehti selgelt hooaja halvim esitus. Seni oli Tallinna klubi nende vastu saanud vaid ühe 3:2 võidu hooaja avamängus. Väga kehv päev oli tartlaste liidril Matej Šmidlil, kes piirdus vaid 8 punktiga.

Selver/TalTechi edukaim oli 10 punktiga (+5) Oliver Orav, Denis Losnikov lisas 9 silma (+4) nagu ka Jan Markus Üprus (+3). Tartu resultatiivseim oli 11 punktiga (+3) Timo Lõhmus. TalTechi vastuvõtt oli 57%, rünnak 41%, blokist saadi 10 (Andri Aganits 4 blokki) ja servilt 6 punkti (14 viga). Tartu vastuvõtt oli 50%, rünnak 46%, blokipunkte kogunes vaid 2 ja servipunkte 1 (16 viga).

Bigbanki peatreener Alar Rikberg ütles, et Šmidli esituse tagamaid on raske öelda. “Pean temaga rääkima. Matej esitus oli katastroofi hõnguline, mõned ilusad liigutused olid ka sees ikka. Sa alustad kohe superliigutuse mängu, ja siis lased ühest või kahest ebaõnnestumisest ennast mõjutada nii, et sa ei tulegi sellest välja. Aga ikka juhtub,mis sa teed,” sõnas Rikberg, kel pole ka mängijatega eriti vangerdamisruumi, sest noored on suurema osa ajast haiged olnud.

Kolmandas geimis saatis Rikberg diagonaalründaja asemel platsile noormängija Martin Elias Tamme, sest Šmidli vigade arv läks väga suureks. “See oli puhtalt selle pärast, et nii kui tema palli puutus, nii oli viga.”

Tänase mängu osas pole mul ühtegi emotsiooni – pole viha, pole rõõmu, pole kurbust, pole haletsust, pole mingit reaktsiooni. See oli tavaline tööpäev, mis ebaõnnestus mul, ebaõnnestus võistkonnal. Nüüd tuleb mõelda, kas mehi vaba päeva ära võtmisega karistada,” lisas juhendaj.

Selver/TalTechi peatreener Andres Toobal tõdes, et mäng oli uimane mõlemalt poolt. “Ei olnud see meie poolt liiga energiline ja vastane oli ka selgelt kuskil unefaasis veel. Suutsime paremaid lahendusi leida ja targemad olla kui viimasel poolel aastal oleme olnud. Blokis ja kaitses olime korrektsed ja pidasime üldplaanis plaanist kinni, see tekitas eneseusku. Üprus oli ka tagasi ja oma serv toimis täna hästi,” kommenteeris Toobal.

“Olime täna julged siis, kui me pidime olema ja mängisime targalt olukordi ja suutsime vastase rütmist välja viia ning kannatlikud olla. Ma ei osanud sellest mängust ausalt midagi oodata ja olen täna muidugi rahul tulemusega. Pidasime kaks rasket geimi lõppu vastu ja mehed vast hakkasid ka ise rohkem uskuma.”

Bigbanki algkoosseis: Markkus Keel, Matej Šmidl, Timo Lõhmus, Tamur Viidalepp, Kevin Soo, Mart Naaber, libero Rait Rikberg.

Selver/TalTechi algkoosseis: Leo Meyer, Jan Markus Üprus, Oliver Orav, Denis Losnikov, Marx Aru, Andri Aganits, liberod Johan Vahter ja Alari Saar.

Avageimi läks külalismeeskond juhtima 8:5, kui Lõhmuse rünnak Aganitsa blokki takerdus. Esmakordselt kasutas tartlaste peatreener Alar Rikberg mõtlemisaega, kui Selver/TalTech Šmidli rünnakuvea järel 10:6 ette pääses. Vahe püsis ja kahest punktist lähemale kodumeeskond tulla ei suutnud. 15:17 kaotusseisul sekkus Bigbankil Taavet Leppik Viidalepa asemel ja 20:16 seisul vahetas Rikberg sidemängijaid ning Keele asemele tuli tõstma Ronald Järv. Geimi lõpus naasid Viidalepp ja Keel väljakule. Esimese geimpalli teenis TalTech, kui Šmidl servimisel joonele astus – 24:21. Bigbank suutis end veel 24:23 seisuni võidelda, ent geimi võitis siiski Tallinna klubi tulemusega 25:23.

Teises vaatuses pääses Bigbank 8:4 ette, ent Losnikovi serviäss tõi TalTechi punkti kaugusele (8:7), Tartul taas Leppik platsile. Meyeri blokipunkti järel jõuti 8:8 viigini (Järv Keele asemele) ning edasi kulges mäng punkt-punktis, kuni suurepärast mängu tegeva Aganitsa järjekordne blokk andis 14:12 edu Selverile. Punktist lähemale Bigbank tulla ei suutnud ja Selver/TalTechi 18:15 eduseisul võttis Rikberg taas mõtlemisaja. Orava rünnak käristas aga seejärel vahe neljapunktiliseks ja sellest Tartu enam ei taastunud – geim TalTechile 25:18.

Kolmandas geimis alustas Tartul algkoosseisus Leppik, kelle blokist auti rünnak ja Lõhmuse punkt andsid Bigbankile 7:4 edu. Külalised jõudsid punkti kaugusele (12:11) ning Šmidli eksimuse järel olid tablool 14:14 viiginumbrid. Rikberg saatis Šmidli asemele platsile noormängija Martin Elias Tamme. Geimi teine pool kulges punkt-punktis, kuni TalTech 19:17 ette pääses ja Rikberg mõtlemisaega kasutas. Šmidl toodi tagasi mängu, ent Losnikovi hanitus andis Tallinna klubile juba 20:17 edu. Bigbank jõudis punkti kaugusele (20:19), kuid Lõhmuse eksimus pika pallivahetuse lõpus ja Leppiku autirünnak tegi seisuks 23:19 TalTechile. Esimese matšpalli sai TalTech seisul 24:21, ent see ja ka järgmine matšpall luhati ja 24:23 seisul võttis Andres Toobal mõtlemisaja. Orava rünnak lõpetas siiski geimi tulemusega 25:23 ja kogu mängu seega 3:0.

Vaata tulemusi.

Seeria teine mäng toimub 29. märtsil kell 19.00 TalTechi spordihoones, kolmas mäng 2. aprillil kell 17.00 Tartus ja neljas 5. aprillil kell 19.00 Tallinnas. Vajadusel peetakse viies kohtumine Tartus 9. aprillil kell 17.00, kuues Tallinnas 12. aprillil kell 19.00 ja seitsmes 15. aprillil Tartus kell 17.00.