Võimas atmosfäär ja vinge võitlus: Eesti ja Soome suurest mängust väljusid võitjana põhjanaabrid

Eesti ja Soome rahvusnaiskonnad pakkusid Euroopa meistrivõistluste D-alagrupi kohtumist vaatama tulnud ligi 4000 pealtvaatajale võimsa elamuse, kui võitja selgitamiseks läks tarvis viit geimi. 3:2 (21:25, 25:20, 23:25, 25:20, 15:13) võiduga said lõpuks pidutsema minna Soome fännid.

Mitte kunagi pole rahvusnaiskond nii suure publiku ees võrkpalli mänginud, aga turniiri teises kohtumises enam mingit krampi ei tekkinud ja pealtvaatajad said nautida head võrkpalli ning närvide mängu.

Eesti koondise liider Kertu Laak sõnas, et saalis valitsenud atmosfäär oli erakordne ja kaotusele vaatamata tuleb pea püsti edasi minna, sest pikk turniir on veel ees. “Ma täna üritaksin siit ikkagi positiivselt ära minna. Muidu tahaks alati võita ja eriti Soomet ja muidugi on kahju, see lõpp oli ju nii napp. Enda mänguga ma rahule ei jää, kuidagi raskelt tuli kohati. Samas me ei teinud ju kehva esitust ja paljude jaoks oli see esimene kord sellise publiku ees mängida, püüame siit positiivse kaasa võtta,” ütles diagonaalründaja.

“Samas selline kaotus, kui ta jääb sellise valusana meelde, siis see sunnib edasi töötama. Turniir on pikk veel ees. See, mis siin toimus täna, oli fantast! Isegi kui me olime viiendas paari punktiga taga, siis ma ütlesin tüdrukutele ka, et terve see saal usub, et me suudame. Sealt saada seda usku juurde, isegi kui oled ise just mingi jamaga hakkama saanud – see annab nii tohutult palju juurde. Ma olen hästi-hästi rõõmus ja tänulik, et meid tuli siia täna nii palju inimesi vaatama ja loodan, et fännid tulevad ka järgmistele mängudele, meie igatahes lubame, et anname endast parima,” lisas Laak.

Eesti naiskonna peatreeneri Alessandro Orefice sõnul peitub saatan taas detailides. “Kohati nägime juba päris head võrkpalli, naistel ei olnud täna pinget ja tundus, et mängimist suudeti ka nautida. Aga kahjuks on tulemus selline. Soomel on oma nõrgad kohad, aga ka palju oskusi ja kahjuks võib sellistes mängudes tulemus sõltuda paarist väikesest veast või detailist ja täna läks niipidi,” kommenteeris Orefice. “Mul pole naiskonna suhtumisele või võitlusvaimule etteheiteid, aga peame taas üles leidma võitjamentaliteedi, peame võitmiseks kindlaid samme astuma ja olema agressiivsemad.”

Soome resultatiivseimaks kerkinud Suvi Kokkonen ütles, et atmosfäär oli uskumatu. “See oli täiesti pöörane mäng, sest Eestisse on reisinud nii palju Soome fänne, kes tekitasid koduse tunde. Atmosfääri poolest on see kindlasti mu elu üks vingemaid matše ning turniiri silmas pidades oli võit äärmiselt oluline.” Võidu võtmeks pidas ta suurt tahtmist. “Olen kindel, et Eesti tahtis ka väga võita, aga viiendas geimis tekkis tunne, et meie tahtsime lihtsalt grammi võrra rohkem. Mängulises mõttes tõime lõpus mitu rasket lööki kaitses üles ja teenisime ise rünnakuvõimalusi,” ütles Kokkonen.

STATISTIKA: Eesti naiskonna rünnakuid vedasid Kertu Laak ja Silvia Pertens, kes tõid vastavalt 24 (+20) ja 23 (+12) punkti. Vahetusest hästi sekkunud Kristiine Miileni arvele jäi 10 punkti (+7) ning Liis Kiviloo ja Eliise Hollas lisasid kumbki 8 silma (+6 ja +6). 45-protsendilise vastuvõtu juures lahendati rünnakuid 38-protsendiliselt, blokipunkte kogunes 7 ja servipunkte 5 (eksiti samuti viiel pallingul).

Soome resultatiivseimaks kerkis 26 punktiga (+20) Suvi Kokkonen. Soomlannade vastuvõtt oli 37%, rünnak 36%, blokist saadi 9 ning servilt 11 (tehti 9 viga).

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Karolina Kibbermann, Kertu Laak, Silvia Pertens, Nette Peit, Liis Kiviloo, Eliise Hollas, libero Kadri Kangro ja Janelle Leenurm.

Naaberriikide mõõduvõttu alustas ligi 4000 silmapaari ees paremini koduvõistkond, haarates 5:2 eduseisu. Soome suutis ära antud punktid kiirelt tagasi võtta ning ise esimest geimi juhtima asuda. Viigi seadis taas jalule Kertu Laak, kelle ässpallingu järel näitas tabloo seisu 12:12. Eesti koondise peatreener Alessandro Orefice kasutas ära esimese mõtlemisaja, kui põhjanaabrid Laagi ässa järel kolm punkti järjest võitsid. Eesti püüdis Soome taas kinni seisuks 17:17, kui Karolina Kibbermann hakkas rünnakul üha rohkem usaldama julgelt tegutsenud Silvia Pertensit. Otsustavatel hetkedel tegutses servijoone taga suurepäraselt taas Laak, viies kodunaiskonna 23:20 ette. Esimese, realiseerimata jäänud geimpallini aitas Eesti naiskonna blokki tugevdama toodud Kadi Kullerkann. Eestile tõi seisul 25:22 geimivõidu soomlannade serviviga.

Kui esimeses geimis haarasid eestlannad 5:2 edu, siis teises oli skoor vastupidine – sama seisuga juhtisid põhjanaabrid. Seejärel tegutsesid blokis fantastiliselt nii Eliise Hollas kui Laak, aidates sinisärgid 6:5 peale. Esimene mõõn tabas eestlannasid, kui seisul 6:7 lahutas kahte naiskonda vaid punkt, aga järgmisel hetkel leidis Eesti end 6:11 kaotusseisust. Seisul 8:14 saatis Orefice platsile sidemängija Häli Vahula ning punkt hiljem sekkus Nette Peidi asemel ka Kristiine Miilen. Platsile jäi ka varem blokki tugevdama toodud Kadi Kullerkann. Vangerdused mängu aga suurt murrangut ei toonud – Eesti suutis küll vahet oluliselt vähendada, aga Soome viigistas 25:20 geimivõiduga mängu.

Kaht esimest geimi samade mängijatega alustanud Orefice tegi kolmandaks geimiks koosseisus ühe muudatuse, jättes Peidi asemel platsile Miileni. Eesti rünnakut hakkas kolmandas vaatuses vedama taas Pertens, aidates Eestil pidevalt paari punktiga juhtida. Ühepunktise edu võitlesid soomlannad välja seisuks 14:13, ent edasine rütm oli võrdne. Otsustavatel hetkedel suutis Eesti koondis pikad pallivahetused enda kasuks kallutada ning Soome jäeti tagaajajaks. Põhjanaabrid suutsid tabloole tuua 21:21 viigi peale 40sekundilise ralli võitmist, soola raputas haavale sellele järgnenud äss. 23:23 seisul tuli Hollase asemel servima Kätriin Põld, kes kordas suve hakul Hõbeliiga finaalturniiril korda saadetud edulugu – kõigepealt pani Põld teele ässa, aga ka järgmine palling oli soomlannadele niivõrd ebamugav, et korraliku rünnakuni ei jõutudki. Geimpall jäi lahendada Liis Kiviloole, kelle rünnaku järel näitas tabloo seisu 25:23 ja Eesti juhtis taas mängu.

Neljandas geimis said stardipakkudelt paremini minema põhjanaabrid, kes mängisid juba esimeste punktidega vahe sisse. Laagi äss alustas aga Eesti õnnestumiste jada, mille jooksul vastased kinni püüti. Eesti õnn oli selleks puhuks üürike, sest varsti leiti end taas 8:13 kaotusseisust ja Orefice proovis time-outiga Soome hoogu pidurdada. Taas suutis Eesti punkte tagasi võtta, aga siis jälle vahel käriseda lasta. 25:20 geimivõiduga nihutas Soome võitja selgitamise viiendasse geimi.

Soome hoog kandus edasi ka otsustavasse vaatusesse, aga kaitses võidelnud Eesti ei lasknud koduseinte vahel vastasel pikalt hullata. Viik oli majas seisul 4:4, peale mida õnnestusid rohkem soomlannad. Publiku rõkkamise saatel võitles Eesti end mängu tagasi, siis lasi jälle Soome 9:6 ette. Kaotusseisust tõusmise järel näitas tabloo peagi 11:11. Ometi jõudis põnevuskohtumise viiendas geimis esimese matšpallini Soome, aga Eesti ei andnud mängu niisama käest ning jõudis seisuks 13:14 vaid punkti kaugusele. Lõpuks jäi Soome alistamine ja turniiri esimene võit siiski kättesaamatuks, sest teist matšpalli soomlannad realiseerimata ei jätnud, võites kohtumise 3:2 (22:25, 25:20, 23:25, 25:20, 15:13).