Viimases mängus Šveitsile kaotanud Eesti EM-finaalturniirile ei pääsenud
Eesti naiste rahvuskoondis pidas oma viimase mängu EM-valikturniiril Valgevenes Minskis ning pidi tunnistama Šveitsi 3:1 (25:15, 23:25, 25:17, 25:22) paremust.
Et edasipääsulootust säilitada, vajas Eesti täna 3:0 või 3:1 võitu, seega jäädakse sel korral finaalturniirilt eemale.
Eesti alustas tavapärases algkoosseisus, kuhu kuulusid Julija Mõnnakmäe, Kertu Laak, Nette Peit, Kristiine Miilen, Liis Kullerkann, Eliise Hollas ja libero Kristi Nõlvak.
Mäng algas meie jaoks raskelt, vastase serviga jäädi hätta ja 2:6 kaotusseisus kasutas Lorenzo Micelli mõtlemisaega. Pärast järgmist punkti tulid platsile Anu Ennok ja Merilin Paalo (Peit ja Miilen puhkama). Vahe kärises juba 13:6-le ning seda geimi enam päästa ei suudetud, servi vastuvõtt oli vaid 24% ja geimi võitis Šveits 25:15.
Teises geimis alustasid nurgaründajatest Peit ja Ennok, vastuvõtt paranes ja Eesti pääses Ennoki ässa järel ette 8:5. Laagi autirünnaku järel oli õige pea aga Šveits juhtimas 9:8 ja Micelli kutsus mängijad nõupidamisele. Edasi mindi punkt-punktis, Ennoki kaval löök andis meile 18:16 edu. Šveitsi vedas taas diagonaalründaja Maja Štork, kes viigistas 20:20, ent Hollase punkt viis Eesti uuesti kahe punktiga ette (22:20) ja Štorki eksimuse järel olime peal 23:20. Hollase blokkk tõi esimese geimpalli seisul 24:20, aga seegi edu suudeti käest anda – Šveits jõudis veel punkti kaugusele, ent Peit lõpetas geimi 25:23.
Kolmanda geimi alguses murti Eesti vastupanu taas tugeva serviga, šveitslannade kolm järjestikust ässa andsid neile 8:3 edu. Miileni vahetati Ennoki vastu platsile tagasi. Šveitsi edu kasvas 13:4-le ja siit enam tagasitulekut teha ei suudetud. Geim Šveitsile 25:17 ja sellega kadus Eesti jaoks ka edasipääsuvõimalus, Šveits kindlustas aga koha finaalturniiril.
Neljas geim kulges samuti Šveitsi dikteerimisel, Laagi rünnak vähendas vahe 8:11-le ja Mõnnakmäe äss ja Eesti blokk ühele punktile 10:11. Nurgaründajatest said mänguaega Paalo ja Silvia Pertens. Šveits kasvatas taas vahet, ent Eesti jõudis geimi lõpus Hollase punkti järel 20:20 viigini, ent geimi lõpp kuulus siiski Šveitsile, tulemuseks 25:22 ning kogu mäng 3:1.
Statistika:
Eesti rünnakuid vedas taas Kertu Laak, kes tõi 19 punkti (+15), 6 blokiga säranud Eliise Hollas lisas 13 punkti (+9), Liis Kullerkann 9 silma (+6). Eesti naiskonna vastuvõtt oli 35%, rünnakuid lahendati 33-protsendiliselt, blokiga teeniti 10 punkti ja servil löödi 4 ässa (eksiti 10 pallingul).
Šveitsi resultatiivseim oli 26 punkt (+19) toonud Maja Štork, 17 punkti lisasid nii Korina Perkovac kui Laura Künzler, Šveitsi vastuvõtt oli 40% nagu ka rünnakuprotsent. Blokist saadi punkte 9 ja servilt 12 (eksimusi tehti pallingul 13).
Kapten Julija Mõnnakmäe rääkis esmalt kehvast mängu algusest. “Kui me muidu oleme siin mänge hästi alustanud, siis täna kuidagi ei hakanud see asi minema. Me tulime seda mängu ju ikkagi võitma täna, olime väga ette valmistunud. Aga tuli üks viga ja teine viga ja hakkas lumepalliefekt kerima ja ei saanud selle esimese geimiga üldse hakkama. Kärises igas elemendis,” sõnas sidemängijast kapten mängu alguse kohta.
Teine geim suudeti võita, ent edasi laguneti taas. “See näitabki meie hetkeolukorda, igas mängus oleme mänginud üles-alla. See pole ainult vastuvõtt, seal on kõik elemendid – tõsted, vastuvõtt, rünnak, stabiilsust pole. Ju siis me ei olnud valmis praegu seda EMi mängima, olime vaimselt valmis ja ette valmistunud, aga mängupilt näitas, kus me tegelikult oleme hetkel.
Vaata Julija Mõnnakmäe pikemat intervjuud:
Peatreener Lorenzo Micelli ütles, et ei saa kuidagi rahule jääda naiskonna tegutsemisega esimeses geimis. “Esimese geimi esituses olen ma väga pettunud. Mulle ei meeldinud, kuidas me väljakule tulime ja seal mängisime. Kui pean pool koosseisu juba avageimis välja vahetama, siis meil on probleem. Meil oli täna vaja Šveits alistada 3:0 või 3:1, aga me alustame mängu nii.. Ma aktsepteerin üldpilti ja meie hetke taset, me ei suuda nii lühikese ajaga imet teha, aga seda, kuidas me esimese geimis tegutsesime, ei saa ma heaks kiita,” sõnas juhendaja.
“See on hetkel meie reaalne tase, et me siin kolmandaks jäime. Üks põhjus on selles, et mitmed meie välisliigades olnud põhimängijad ei ole klubihooajal olnud otsustavates rollides ja sel aastal polnud meil mitme kuu pikkust ettevalmistuse ja kontrollmängude perioodi, et selle pealt head tulemust teha. Ma ei ütle, et meie tase ongi alati selline, aga hetkel on see kahjuks nii. Võtame näiteks Šveitsi, nende liidrid kandsid samu rolle ka klubides tugevates liigades,” tõi peatreener välja ebaõnnestunud turniiri ühe põhjuse.
“Kui me teeme koondisega mitu kuud tööd, suudame me Šveitsi võita. Meil oli selleks ka võimalus siin, see mäng oli juba ju võidetud, aga otsustavatel hetkedel polnud meil otsustajaid. Seda ongi raske teha, kui mängijatel pole klubides sellist kogemust all, et mängida otsustavaid hetki hästi. Me ehitasime ja ehitasime igas geimis, aga ühel hetkel lagunes kõik koost. Ja nii juhtus igas mängus.”
“Jah, meil oli võib-olla ebaõnne, et turniir ei toimunud eelmise aasta augustis nagu esialgselt plaanis oli, kui me olime terve suve kõvati tööd teinud. Aga sinna ei saa me enam midagi parata,” lisas Micelli.
Edasi jätkab naiskond ettevalmistust Euroopa Hõbeliiga alagrupiturniiriks.
Vaata tulemusi ja tabeliseisu.
Naiskonna koosseis Valgevenes:
Sidemängijad: Julija Mõnnakmäe, Karolina Kibbermann
Diagonaalründajad: Kertu Laak, Kadi Kullerkann
Nurgaründajad: Nette Peit, Silvia Pertens, Kristiine Miilen, Anu Ennok, Merilin Paalo
Temporündajad: Eliise Hollas, Liis Kullerkann, Laura Parts
Liberod: Kristi Nõlvak, Kadri Kangro
Peatreener Lorenzo Micelli, abitreenerid Rainer Vassiljev ja Andres Toobal, ÜKE treener Alessandro Orefice, füsioterapeut Giuseppe Pigliacampo, arst Mari Arak, statistik/skaut Mihkel Sagar.
Eesti mängud valikturniiril:
10. mai kell 18.00 Eesti – Valgevene 0:3 (23:25, 20:25, 18:25)
11. mai kell 18.00 Eesti – Šveits 2:3 (25:18, 19:25, 15:25, 25:23, 14:16)
13. mai kell 18.00 Eesti – Valgevene 0:3 (22:25, 27:29, 16:25)
14. mai kell 18.00 Eesti – Šveits 1:3 (15:25, 25:23, 17:25, 22:25)