Valus! Eesti kaotas Kuldliiga viiegeimilises pronksimängus Tšehhile

Eesti rahvusmeeskond lõpetas Euroopa Kuldliiga neljanda kohaga, kui Horvaatias Osijekis toimunud finaalturniiri pronksikohtumises saadi Tšehhi vastu 2:3 (25:20, 22:25, 33:31, 25:27, 12:15) kaotus.

Nii tuli teist päeva järjest platsil olla viis geimi ja lõpuks sealt kaotajana lahkuda, sest eile jäädi poolfinaalis samuti 2:3 alla Horvaatiale.

Eesti rünnakuid vedasid taaskord Renee Teppan ja Märt Tammearu – Teppani arvele kogunes 25 punkti (+14), Tammearu lisas 20 silma (+13). 12 punkti (+10) panustas Henri Treial, 6 punkti (+5) Alex Saaremaa ja 5 silma nii Andri Aganits kui Timo Lõhmus (+4 ja +4). Täna oma 100. koondisemängu pidanud Karli Allik panustas 4 punktiga.

Eesti meeskonna vastuvõtt oli 44%, rünnakuid lahendati 52-protsendiliselt, blokk saadi Tšehhi rünnakutele ette 11 korral ning servil löödi 2 ässa ja eksiti 19 servil.

Tšehhi resultatiivseim oli täna 26 punktiga (+18) Patrik Indra. Tšehhide vastuvõtt oli 43% ja rünnak 49%, blokist saadi 13 ja servilt 6 punkti (22 viga).

Peatreener Alar Rikberg kinnitas, et nii tema kui mängijad andsid endast täna kõik. Ta tõdes, et täna oli mitmel hetkel tunne, et mäng on juba võidetud, ent siis jäi otsustavusest puudu. Lisaks vaatas peatreener tagasi tervele turniirile ja rõhutas, kui oluline on selliste mängude kogemus.

Vaata Alar Rikbergi intervjuud:

Tšehhi vastu lisaks 25 punktile ka kaitses hästi tegutsenud Renee Teppan sõnas, et kuigi pärast rasket nädalavahetust jäi näppude vahele vaid musta pesu kott, on ta meeskonna üle uhke, sest alla ei antud ühelgi hetkel. Lisaks lahkas ta kaotuse tagamaid.

Renee Teppani intervjuu:

Eesti algkoosseis: Robert Viiber, Renee Teppan, Karli Allik, Märt Tammearu, Andri Aganits, Henri Treial, libero Silver Maar.

Mängu algus sujus veidi paremini Eestil, Allik viis oma meeskonna 6:4 juhtima ja Teppani rünnak tegi seisuks 8:6. Treiali temporünnak käristas vahe 11:7-le, sundides Tšehhi mõtlemisaega kasutama. Geimi keskel tegi teistkordselt skoori sidemängija Viiber ning Eesti oli ikka kahega peal (15:13). Teppan hoidis seisu 19:16 peal, Tammearu tagaliinirünnak ja Teppani serviäss tegid seisuks 22:18. Geimi lõpetas Alliku ässpalling – 25:20.

Teise vaatuse alguses viis Lukas Vašina Tšehhi 6:4 ette ja sellele järgnes tehniline praak Eesti poolelt. Nüüd suutsid tšehhid mõnepunktilist eduseisu säilitada, kuni eestlased omakorda Teppani punktist 10:9 ette pääsesid. Edasi mindi punkt-punktis, Rikberg kasutas 13:14 kaotusseisus mõtlemisaega. Seejärel tõi tšehhidele punkti nende liider Patrik Indra, ent õnneks vastas Teppan kohe korraliku pommlöögiga ja Eesti oli taas punkti kaugusel (14:15). Viigiseisuni jõuti vastaste eksimusest ning Tammearu viis meid taas punktiga ette – 16:15 ja time-out vastastele. Indra edukas rünnak viis Tšehhi 20:18 juhtima ja Rikberg kutsus mehed mõtlemisajale. Eesti võitles välja 21:21 viigiseisu, ent uuesti pääses Tšehhi kahega ette ja geimpalli said vastased seisul 24:22 ning see ka realiseeriti – geim seega Tšehhile 25:22. Kahe geimiga on Tšehhil koos juba 9 blokipunkti.

Kolmanda vaatuse algus oli Eesti poolelt kehv ja vastane pääses 3:0 ette, ent siis võideldi kaitses mehiselt ning sellest tuldi kiirelt välja. Tammearu viigistas 3:3. Alliku asemel tuli kolmandas geimis platsile Timo Lõhmus. Tšehhid olid pidevas eduseisus, kuni Aganits seadis jalule 8:8 viigi ja edasi mindi punkt-punktis, kuni Tšehhid pääsesid 16:14 ette ja Eesti peatreener kasutas mõtlemisaega. Meie ebakõla järel kärises vahe juba kolmepunktiliseks (18:15) ja Rikberg võttis uuesti time-out´i. Järgmine hetk kukkus vastaste serv lihtsalt platsi keskele maha. Alex Saaremaa tuli Aganitsa asemele mängu. Vahe püsis, kuni Teppan tõi Eesti punkti kaugusele (21:22) ja nüüd võtsid tšehhid mõtlemisaja. Teppani võimas rünnak viigistas seisu 22:22, Treiali rünnak tegi skooriks 23:23, ent esimese geimpalli sai Tšehhi seisul 24:23. Selle luhtas Treial. Edasi rullus lahti tõeline triller, kus kordamööda teeniti geimpalle ja siis ei suudetud neid realiseerida. Lõpuks suutsid eestlased tugevamad olla ja võitsid maratongeimi 33:31.

Neljas geim algas tasavägiselt, pikk pallivahetus lõppes Eesti võiduga ja tabloole kuvati numbrid 5:5. Sellele järgnes võimas rünnak Tammearu esituses, ent tšehhid ei soovinud samuti siit medalita lahkuda ja võitlesid kõvasti. Lõhmuse õnnega pooleks löödud serviäss andis Eestile 12:9 eduseisu ning tšehhid võtsid seepeale mõtlemisaja. Eesti suutis eduseisu hoida, vastaste rünnakuvea järel oli seis 14:11 ning otsustavate hetkede eel olime Saaremaa blokipunkti järel juhtimas 19:15. Ent Tšehhi tuli kahe punkti kaugusele (20:18) ja Rikbergilt mõtlemisaeg. Õnneks eksis seejärel vastaste liider Vašina servil. Tammearu võeti blokiga kinni ja vahe oli minimaalne – 22:21 ning Rikbergilt kiirelt time-out. Taas toimis Tšehhi blokk ja seis oli viigis – 22:22. Nüüd tuli punkt vahepeal taas mängu tulnud Trialilt ning siis tõi kavala punkti Lõhmus – 24:22. Aga nüüd ei suudetud realiseerida matšpalle ning lõpuks pöörasid tšehhid geimi enda kasuks, tulemuseks 27:25.

Nagu eilses poolfinaalis, tuli seega tänagi mängida viies geim. Kahjuks alusasid tšehhid otsustavat geimi paremini, minnes 3:0 juhtima ja sundides Eesti meeskonda kiirele mõtlemisajale. Edasi asjad paremaks ei läinud ja 1:5 kaotusseisus võeti taas time-out. Sidemängijatest juhtis Eesti rünnakuid selles vaatuses Markkus Keel. Saaremaa blokipunkt tõi meid kahe punkti kaugusele – 4:6 ning Teppani blokist auti rünnak tegi vahe minimaalseks. Vastaste eksimus seadis jalule 6:6 viigi. Pooli vahetati tšehhide 8:7 eduseisul. Treial tõi meile taas minimaalse edu 9:8 ja vastaste tehniline praak suurendas vahe kahepunktiliseks – 10:8. Uuesti suutis Tšehhi Lubos Bartuneki ässast viigistada 10:10. Punkt-punktis mindi lõpuni ja matšpalli teenis esimesena Tšehhi seisul 14:12 ning see ka realiseeriti. Geim Tšehhile 15:12 ja mäng 3:2.