Naiste koondis alustas kontrollmänge 3:2 võiduga Läti üle

Euroopa meistrivõistluste valikmängudeks valmistuv Eesti rahvusnaiskond pidas täna esimese kontrollkohtumise, kus vastaseks oli lõunanaabrite lätlaste esindus. Mäng lõppes eestlannade 3:2 (25:20, 15:25, 25:21, 23:25, 15:10) võiduga.

Riias Olympic Sports Centre´i mängusaalis minnakse sama vastasega uuesti vastamisi homme kell 16.00. Mäng on otsepildis nähtav Sportacentrs.comi vahendusel.

STATISTIKA: Eesti naiskonna resultatiivseimaks kerkis 15 punktiga (+11) Nette Peit, Kristiine Miilen lisas 14 punkti (+5), Kertu Laak ja 7 blokki kirja saanud Johanna Sova panustasid kumbki 13 silmaga (+8 ja +9) ning Liis Kiviloo arvele kogunes 11 punkti (+10).

Eesti vastuvõtt oli 34% ja rünnakuid lahendati samuti 34-protsendiliselt, blokk saadi Läti rünnakutele ette koguni 18 korral ja servil löödi 12 ässa ning tehti 11 viga.

Läti parim oli 37 punktiga (+18) Marta Levinska. Lätlannade vastuvõtt oli 26% ja rünnak 34%, blokist saadi 12 ja servilt 10 punkti (12 viga).

Eesti naiskonna kapten Liis Kiviloo sõnas, et osalt suudeti peatreeneri nõudmisi täitsa, ent oli ka puudujääke.

Liis Kiviloo intervjuu:

Eesti naiskond alustas koosseisus Karolina Kibbermann, Kertu Laak, Kristiine Miilen, Nora Lember, Johanna Sova, Liis Kiviloo, libero Janelle Leenurm.

Kohtumise avageimis haaras Eesti Sova rünnaku ja Miileni serviässa järel 9:6 edu. Laagi tugev löök ja lätlannade eksimus käristasid seejärel vahe juba 11:6-le ning Läti võttis mõtlemisaja. Lõunanaabrid jõudsid veel kahe punkti kaugusele, ent viigiseisu tablool enam ei nähtud. Lemberi serviäss tegi vahe taas suureks – 17:12 – ja geim kuulus Eestile tulemusega 25:20.

Teist geimi alustasid paremini lätlannad ja 2:5 kaotusseisu jäädes kasutas Eesti peatreener Andres Toobal mõtlemisaega. Õige pea seadis Laak jalule 5:5 viigi, ent väljakuperenaised suutsid Kristine Kramena serviässa järel 12:8 ette minna ja eestlannad jäid tagaajaja rolli. Eestil vahetas Nette Peit välja Lemberi. Karmena Struka serviäss andis Lätile 18:13 edu ja taas oli aeg time-out võtta. Geimi lõpuosas vahetas Carmel Vares puhkama Laagi ja Häli Vahula Kibbermanni. Palju lähemale ei jõutud ning teise geimi võitis Läti 25:15.

Kolmandas vaatuses tuli platsile taas algkoosseis, va Lemberi asemel Peit. Nüüd võitlesid Eesti mängijad endale välja 7:4 eduseisu, kuid õige pea tulid lätlannad punkti kaugusele (10:9). Uuesti pääses Eesti naiskond ette 14:9 ja uuesti suutsid vastased vahe minimaalseks mängida – 14:13. Sellele järgnes kena blokk Sovalt ja Läti autirünnak ning taas oli vahe kolmepunktiline. Miileni pommlöök tegi seisuks 19:15 ning Peidi serviäss 20:15. Geim läks Eestile seisuga 25:21.

Neljas geim jätkus Eesti poolelt samas koosseisus. Paremini said selles vaatuses minema võõrustajad, haarates Levinska ässast 7:4 edu. Eesti suutis jõuda 8:8 viigini ja läks siis omakorda 10:8 juhtima. Edasi kulges kohtumine punkt-punktis, kuni eestlannad Levinska servivea järel 18:16 juhtima pääsesid. Sellele järgnes punkt Miilenilt ja Läti võttis mõtlemisaja. Läti suutis 22:22 viigini jõuda ja siis ka blokipunktist juhtima minna. Laak seadis uuesti jalule viigi – 23:23, kuid siis teenisid lätlannad geimpalli – 24:23 ning suutsid selle ka realiseerida ja geimi 25:23 võita.

Otsustavas viiendas geimis oli mäng samuti tasavägine, Kibbermanni blokipunkt tegi seisuks 5:5 ja Sova viis Eesti seejärel punktilisse eduseisu. Pooli vahetati Eesti naiskonna 8:6 juhtimisel. Läti rünnakuviga andis meie naiskonnale 11:9 eduseisu. Geimi lõpus sekkusid taas Vares ja Vahula. Matšpall teeniti seisul 14:10 ja see ka realiseeriti. Mäng seega Eestile 3:2.

Augustis toimuvates 2026. aasta EMi valikmängudes on Eesti alagrupivastaseks Iisrael ja Sloveenia. Naiskond kohtub Kalevi Spordihallis 17. augustil kell 16.00 Iisraeliga ja 29. augustil kell 20.00 võõrsil Sloveeniaga. Seejärel minnakse samade vastastega uuesti vastamisi 2025. aastal.

Kontrollmängud EM-valiksarja eel:

9. august kell 17.00 Läti – Eesti (Riia) 2:3 (20:25, 25:15, 21:25, 25:23, 10:15)

10. august kell 16.00 Läti – Eesti (Riia, Olympic Sport Centre)

12. august kell 19.00 Eesti – Soome (Kalevi spordihall)