Läti sai üle paljude aastate Eesti naiskonnast jagu

Eesti rahvusnaiskond pidas teise kontrollmängu Lätiga ja sai kirja 0:3 (16:25, 18:25, 15:25). Kokkuleppel mängiti ka lisageim, kus jäi 25:22 peale Läti.

Läti sai võidurõõmu tunda üle pika aja, sest viimati jäid eestlannad lõunanaabritele alla aastal 1997. Kokku on Eesti Lätile kaotanud vaid kahel korral, lisaks 1997. ka 1993. aastal.

Eile sai Eesti lõunanaabrite vastu 3:2 võidu.

Enne 17. augustil Kalevi spordihallis toimuvat Euroopa meistrivõistluste valikmängu Iisraeliga peetakse veel kaks kontrollkohtumist. Juba esmaspäeval saab Eesti naiskonda näha Kalevi spordihallis, kus võõrustatakse kell 19.00 algavas mängus Soome koondist. Sama vastasega kohtutakse ka teisipäeval, 13. augustil kell 19.00. Mängud on pealtvaatajatele tasuta.

STATISTIKA: Eesti resultatiivseim oli 8 punktiga (+1) Carmel Vares, Nette Peit ja Kristiine Miilen lisasid kumbki 7 punkti (+2 ja +0) ning 6 silma jäi nii Nora Lemberi (+0) kui Liis Kiviloo (+1) arvele. Eesti vastuvõtt oli 27% ja rünnakuid lahendati 32-protsendiliselt, blokiga saadi 9 punkti ja servil löödi 5 ässa ja eksiti 13 servil.

Läti parim oli 16 punktiga (+7) Megija Dambrehte. Lätlannade vastuvõtt oli 37% ja rünnak 48%, blokk saadi Eesti rünnakutele ette 9 korral ja servil löödi 11 ässa ja eksiti 15 pallingul.

Täna alustas Eesti koondis koosseisus Karolina Kibbermann, Carmel Vares, Kristiine Miilen, Nora Lember, Liis Kiviloo, Mirjam Karoliine Kask, libero Marily Lass.

Avageimi kontrollisid kindlalt lätlannad, kes läksid 13:6 ette ja 16:8 seisul kasutas peatreener Andres Toobal teist mõtlemisaega ning tegi ka kurja häält. Suurest kaotusseisust välja tulla ei õnnestunud ja avageimi võitis kodunaiskond 25:16.

Teises vaatuses saatis Toobal platsile sama koosseisu. Ka seda geimi alustasid paremini lätlannad, minnes oma liidri Marta Levinska järjekordse rünnaku järel ette 10:5. Lemberi asemel sekkus geimi alguses mängu Nette Peit. Peidi rünnak vähendas kaotusseisu 13:10-le, ent edasi kärises vahe taas suureks – Levinska tegi seisuks 18:11. Eesti tuli veel kolme punkti kaugusele (18:15 ja 19:16), ent ei enamat ja geim kuulus Lätile tulemusega 25:18.

Kolmandas geimis tulid Eestil platsile Kibbermann, Kertu Laak, Miilen, Peit, Johanna Sova, Kiviloo ja Lass. Ka nüüd jäädi kaotusseisu, kui Kristine Kramena serviäss tegi skooriks 7:3 ja veel üks ässpalling tõi tabloole numbrid 10:4, sundides Toobali mõtlemisajale. Geimi keskel kärises vahe taas suuremaks ja vahetusest mängu sekkunud Vahula serviviga andis Lätile 18:9 edu. Lisaks Vahulale tuli taas mängu Vares. Geim kuulus aga kindlalt lätlannadele – 25:15.

Kokkuleppel mängiti ka neljas geim. Siin jätkati koosseisus Vahula, Vares, Lember, Peit, Sova, Kask ja Lass. Lemberi serviäss andis Eestile kahepunktilise edu (10:8), mis suudeti Varese punkti järel 15:12-le kasvatada. Läti jõudis aga 16:16 viigini ja edasi mindi punkt-punktis kuni otsustavate hetkedeni. Lõpuks võttis sellegi geimi 25:22 Läti naiskond.

Augustis toimuvates 2026. aasta EMi valikmängudes on Eesti alagrupivastaseks Iisrael ja Sloveenia. Naiskond kohtub Kalevi Spordihallis 17. augustil kell 16.00 Iisraeliga ja 29. augustil kell 20.00 võõrsil Sloveeniaga. Pileteid saab Piletitaskust.

Kontrollmängud EM-valiksarja eel:

9. august kell 17.00 Läti – Eesti (Riia) 2:3 (20:25, 25:15, 21:25, 25:23, 10:15)

10. august kell 16.00 Läti – Eesti (Riia) 3:0 (25:16, 25:18, 25:15), lisageim 25:22

12. august kell 19.00 Eesti – Soome (Kalevi spordihall)

13. august kell 19.00 Eesti – Soome (Kalevi spordihall)