Hillar Karm: paralleelid Soome koondise ja Kalev 68 vahel

Käisin 29. juulil Kalevi hallis vaatamas Eesti ja Soome võrkpallimeeskondade teist mängu. Kui ajalukku vaadata, siis oli naabrite seekordne kohtumine järjekorras 66. ja mängude seis on nüüd 34 – 32 Eesti kasuks. Viimati võitis Soome Eestit Tallinnas täpselt 10 aastat tagasi 2012. aastal.
Autor: Hillar Karm
Olin koha pool tundi enne mängu algust, et näha, kuidas meeskonnad mänguks ette valmistuvad. Ründelöökide sooritamisel kippus vaekauss soomlaste poole kalduma – nende ründelöögid olid lühemad ja tugevamad. Ja ka Soome liberod (Voitto Köykkä 23 a. 179 cm ja Niklas Breihin 22 ja 178 cm) käisid paar korda võrgu peal löömas ning põrutasid palli terava löögiga kolme meetri joone peale. Kuna nägin hallis ka Ardo Kreeki, siis tuli mulle kohe silme ette üks varasem pilt tema ründelöögilt soojendusel, kus Kreegi ründelöögist põrkus pall maast üles peaaegu halli laeni! Jah, praegused koondislased nii võimsad ei ole.
Sain mõne sõna soome keeles rääkida ka Soome abitreeneri Sami Kurttilaga. Ta ütles, et neil on põhikoosseis paigas, siis täna keskendutaksegi põhikoosseisu meeste omavahelise mängu lihvimisele ja mängitakse ainult 7 mehega ning vahetusi ei tehta. Küll aga said kõik varumehed platsile neljandaks ja viiendaks geimiks.
Veel sain teada, et soomlastel on võiskonnas toimumas põlvkondade vahetus ning vanemaid tegijaid enam meeskonnas ei olegi. Ja siin nad on, kes tegid eesti meestele kaks korda kuivalt tuule alla – side Fedor Ivanov (21 ja 195 cm), diagonaal Aaro Nikula (23, 212 cm), nurgad Antti Ronkainen (25, 189 cm) ja Sakari Mäkinen  (27, 189 cm), tempod Severi Savonsalmi (21, 208 cm) ja Nuuti Niinivaara (23, 201 cm) ning libero Voitto Köyhkkä.
Mis siis Soomel võita aitas? Teame, et mäng (ja võitmine) algab serviga, Soomel oli servi vigu 11, meil 17 (!), serviga said mõlemad võistkonnad 2 punkti ja sama palju oli mõlemlal servi vastuvõtu vigu. Rünnakul Eestil 10 viga, Soomel 4 ja blokilööke Eestil 5 ja Soomel 3 ning blokist punkte sai Soome 5 ja Eesti 3. Niisama lihtne see Eesti kaotuse selgitus ongi.
Vanemad võrkpallisõbrad ehk mäletavad kunagist Kalev 68 meeskonda, kes tuli Nõukogude Liidu meistriks Moskva CSK alistamise järel ning enne seda ei kaotanud Kalev 8 kuu jooksul mitte ühtegi mängu! Kuigi vastasteks olid tolle aja NL-i kõige tugevamad meeskonnad. Kuidas oli see võimalik? Kalev mängis kiiret ja loomingulist võrkpalli, kus mehed isegi ei teadnud, kuhu ja kellele tõste läheb. Nüüd tuletas Soome esimese geimi mäng mulle meelde tolleaegse Kalevi mängustiili – teravad madalad tõsted eesliinis, ootamatud tõsted tagaliini, kust tulid võimsad pommlöögid ilma blokita. Diagonaal Aaro Nikula tõi 8 punkti, tempomees Severi Savonsalmi lõi punktiks 10-st 9 palli (!) ning Nuutti Niinivaara tõi 6 punkti. Meie noortel on, kuhu poole vaadata ja kellest eeskuju võtta.
Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: