Igor Pihela 70: emotsionaalne spordimees, kelle elu vundamendiks on võrkpall
13. augustil tähistab 70 aasta juubelit edukas mängija, naiste võrkpalli, -rannavolle ja veteranide võistluste pikaaegne toetaja ning eestvedaja Igor Pihela.
Tallinnast pärit Igor Pihela võrkpalliarmastuse vundament valati Võrus, kuhu ta 8-aastasena oli perekondlikel põhjustel kolinud.
Kohaliku maestro Jaan Gutmanni treeningutel käis Igor Pihela teisest kuni viienda klassini, alles siis kolis ta pealinna tagasi ja liitus Kalevis Juhan Kalamäe treeninggrupiga.
Noore võrkpalluri areng oli kiire – peatselt kutsus treener Raimund Pundi ta TSIK-i ning juba 15-aastasena krooniti ta TSIK-i meeskonna koosseisus vabariigi täiskasvanute meistriks. “Sealt alates hakkas mu sportlasekarjäär kerima ja kestis kokku 25 aastat,” ütleb juubilar, kes viimase Eesti meistritiitli võitis 40-aastaselt Tallinna Liidri koosseisus.
Äramärkimist väärib ka 1969. aastal Nõukogude Liidu koolinoorte meistritiitel ja paar aastat hiljem sama turniir pronks, aga ka 1973. aastal Nõukogude Liidu rahvaste spartakiaadi hõbemedal, Ivan Dratšovi juhendatud Ukraina järel.
„Mängus toimunud erimeelsused jäägu väljakule“
Aastatel 1973-75 kuulus ta Eesti koondisse, mille treeneriks oli Peet Raig. Pihela parimad võrkpalluriaastad möödusid koos kuldse plejaadi väljapaistvate mängijatega – väljakut jagas ta nii hilisema olümpiavõitja Viljar Loori, kui ka nimekate Jüri Rohilaiu, Janno Rogenbaumi, Peeter Pebekovi ja Andres Karuga.
Osava sidemängijana tuntud juubilar jõudis noorteklassis proovida väljakul ka teisi rolle. Näiteks C-klassi Balti matšil moodustas Igor Pihela koos Viljar Looriga võistkonna nurgaründajate tandemi. “Mängijana olen olnud hasartne ja emotsionaalne, ent lähtunud põhimõttest, et platsil elatakse küll ennast välja, kuid kõik erimeelsused jäävad väljakule ja tavaellu kaasa ei tule.”
Värske hingamise, või nagu ta ise ütleb uue tõuke, sai Igor Pihela sisse 1998. aastal, kui hakkas koos kamraad Janno Rogenbaumiga korraldama Eesti veteranide meistrivõistlusi. Hoogu selleks andis osalemine Gotlandil peetud veteranide World Mastersi turniiril.
Just veteranide MM-võistlused on olnud turniir, millel eestlased paljuski Igor Pihela initsiatiivil ja ka majanduslikul toetusel on osalenud. “Ega me seal palju kordi pjedestaalilt välja pole jäänud,” ütleb ta.
Omamoodi veteranide klassi tähetunniks oli Igor Pihela jaoks 2015. aasta, kui ta osales Soome koondise abijõuna Detroidi MM-il ja valiti veteranide maailma sümboolsesse koondisse.
24 aastat näoga naiste võrkpalli suunas
Koos oma elukaaslase Keete Puriga on Igor Pihela 24 aastat olnud näoga naiste võrkpalli suunas – toetades ja arendades nii võrkpalli ning rannavolle erinevaid naiste võistkondi. Ka rannavolle on juubilarile mängijana aastate jooksul südamelähedane olnud.
Igor Pihela sõnul on just võrkpall ja võrkpalliseltskond kasvatanud ning kujundanud temas selgroogu, et elus tormituulte kiuste elus püsti seista. “Medalid ja emotsioonid tuhmuvad ajas, aga võrkpallist saadud emotsionaalne laeng on suur väärtus ja kannab elus edasi.”
Oma mängijakarjääri tippsaavutuseks peab Igor Pihela noorte- ja juunioride klassis mängimist Nõukogude Liidu tipus, mis oli tol hetkel ka absoluutne maailma eliit. “Kui ikka 15-aastaselt tuled Eesti meistriks ja su kõrval on Nõukogude Liidu meistrid, on see meeldejääv tunne.”
Ootab pikisilmi EM-i algust
Igor Pihela on olnud 2010-12 EVF-i juhatuse liige ja eduka ärimehena ka võrkpalli finantstoetaja. “Sport on olnud ka äri jaoks väga hea platvorm,” ütleb ta ja lisab: “nii suur kaotaja ei saa olla, et võitu ära ei tunne.”
Ta on juhatuse liige seitsmes ettevõttes, millest tuntumad on Eesti Näitused, Pihlakodu ja Karell kiirabi. “Tahame meditsiinialale tuua inimlikku vaadet,” sõnastab ta oma nägemuse.
Alates kohtumisest Jaan Gutmanniga on võrkpall olnud Igor Pihela jaoks vundament, millel seista. Vabal ajal hoiab ta meele teravana pokkerit mängides ja tugitoolis sporti jälgides.
Ta ootab pikisilmi nii meeste kui naiste EM-i algust, et omadele kaasa elada ja meistrite oskusi nautida. “Eks nii Hõbeliiga võit kui ka naiste pääs EM-i finaalturniirile on otsekui sillapikendus sellele tööle, mida tegi kümmekond aastat Keete Puri.”
“Elame koos Keetega mängudele kaasa ja huvitab ka see, kuidas meie meeste koondise tähed ennast EM-iks vormi saavad.”
Hetkel viibib juubilar lapselaste juures Barcelonas puhkusel, et valmistuda juubeliks ja saabuvaks EM-i turniiriks.
Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!