Uskumatu mäng! Selver/TalTech alistas Tartu Bigbanki 3:2 ja krooniti esmakordselt Eesti meistriks!

Eesti meistrivõistluste finaalseeria neljandast kohtumisest Selver/TalTechi ja Tartu Bigbanki vahel väljus 3:2 (25/22 23/25 23/25 25/23 15/13) võiduga Selver/TalTechi meeskond. Seega krooniti pealinna klubi esmakordselt Eesti mesitriks, seeria võideti mängudega 4:0.

Sarnaselt seeria kolmandale kohtumisele oli tänane mäng samuti nagu sõit ameerika mägedel. Selver suutis seejuures teises ja kolmandas geimis maha mängida 9:1 ja 9:2 eduseisud ning need geimid ka kaotada, ent suutis siiski vaimselt mitte murduda.

Tänagi vedas Selver/TalTechi rünnakuid Oliver Orav, kes tõi 26 punkti (+20), supermängu teinud tempomees Marx Aru panustas 18 punktiga (+11) ja pani seejuures 10 blokki, Jan Markus Üprus tõi 16 silma (+7). TalTechi vastuvõtt oli 40% ja rünnak 47%, blokist saadi kokku 17 silma ja servilt 7 punkti (5 ässa lõi Orav) ja eksiti 18 servil.

Bigbanki edukaim oli 24 punktiga (+9) Matej Šmidl, Mart Naaber panustas 15 punkti (+12) ning Taavet Leppik ja (+4) Tamur Viidalepp (+8) kumbki 14 punkti. Tartu vastuvõtt oli 37% ja rünnak 47%, blokist teeniti 9 punkti (Naabrilt 5 sulustamist) ja servil löödi 7 ässa ja eksiti 22 pallingul.

Peatreenerina eaimese suure tiitlini jõudnud Andres Toobal selgitas, kuidas ta suutis mängijad viia seisu, kus rasketel hetkedel ei murdutud.

Andres Toobali intervjuu:

Võitjate nurgaründaja Oliver Orav rääkis pärast finaali viimast mängu, kuidas nende meeskond suutis pärast rasket hooaega finaalseerias justkui ümber sündida ja seerias seljavõidu võtta.

Oliver Orava intervjuu:

Bigbanki peatreener Alar Rikberg rääkis kaotuse põhjustest ja vaatas tagasi tervele seeriale ja lõppenud hooajale.

Alar Rikbergi intervjuu:

Meistriliiga parimad mängijad:

Nurgaründajad: Oliver Orav (Selver/TalTech) ja Matthew Slivinski (Võru Barrus VK)

Temporündajad: Mart Naaber (Tartu Bigbank) ja Marx Aru (Selver/TalTech)

Diagonaalründaja: Matej Šmidl (Tartu Bigbank)

Sidemängija: Leo Meyer (Selver/TalTech)

Libero: Johan Vahter (Selver/TalTech)

Selver/TalTechi algkoosseis: Leo Meyer, Jan Markus Üprus, Oliver Orav, Rauno Tamme, Andri Aganits, Marx Aru, liberod Johan Vahter ja Alari Saar.

Tartu Bigbanki algkoosseis: Markkus Keel, Matej Šmidl, Timo Lõhmus, Tamur Viidalepp, Kevin Soo, Mart Naaber, libero Rait Rikberg.

Mängu algus oli tasavägine, 10:10 seisult läks kodumeeskond Aru blokist ja Orava serviässast ette 12:10 ning Alar Rikberg võttis mõtlemisaja. Õige pea käristas Selver/TalTech Tamme võimsa rünnaku järel vahe 15:11-le ning uuesti kutsus Rikberg mehed platsi äärde. Tartu tuli punkti kaugusele (16:15), ent otsustavateks hetkedeks sai TalTech Orava rünnaku järel 21:18 edu ning geim kuulus pealinna klubile tulemusega 25:22.

Teist grimi alustas Tartul Viidalepa asemel Taavet Leppik, ülejäänud koosseisud samad. Selver/TalTech pääses ette 3:0 ja Rikberg võttis olukorra päästmiseks kiirelt mõtlemisaja. Ent Tallinna klubi blokk tõi neile ka järgmise ning Tamme hanitus ülejärgmise punkti. Orava serviässa ja vastaste järjekordse servivea järel oli eduseis juba 8:1. Veel üks äss Oravalt – 9:1. Lõhmuse asemele vaheati sisse Kristjan Unt. Tartu suutis suurest kaotusseisust välja tulla, Leppik võttis blokiga kinni Aganitsa ja edu oli vaid 12:10 ning Šmidli rünnaku järel kahanes edu minimaalseks ehk 12:11-le (Tamme asmele sekkus Tristan Täht). Viigini jõuti Orava eksimuse järel – 13:13. Õige pea oli Bigbank juba ise ees 15:13. Geimi lõpp oli pingeline ja Tartu suutis selle vaatuse enda kasuks keerata 25:23.

Kolmandas geimis Tartul Lõhmus tagasi platsil, TalTechil jätkas Täht Tamme asemel. Orava serviäss andis TalTechile 5:1 edu, Lõhmuse asemele tuli platisle Viidalepp ja Keele asemel Ronald Järv. Tähe rünnakust oli kodumeeskonna edu 9:2. Geimi keskele asendas Tamme Üprust. Viidalepp tõi Bigbanki kolme silma kaugusele (14:11) ja Viidalepp seadis jalule 14:14 viigi. Naabri ässa järel olid külalised peal 20:18 ning geim võideti 25:23.

Neljandas geimis tuli TalTechil platsile algkoosseis, Tartul olid samuti platsil algkoosseisu mehed, va Viidalepp ja Järv. Geimi algus oli tasavägine, 7:6 TalTechi juhtimisel sekkus Järve asemel Keel. Šmidli serviäss andis Bigbankile 15:12 eduseisu ning edasi kulges geim Tartu dikteerimisel. Aga kodumeeskond võitles end veel 22:22 viigini. Uuesti pääses Tartu ette ja uuesti viigistas TalTech – 23:23. Geimpalli sai esimesena TalTech, kui Šmidl eksis – 24:23. Ja blokipunkt tõi 25:23 geimivõidu TalTechile.

Viies vaatus algas tasavägiselt, Orava järjestikused rünnakud andsid kodumeeskonnale 6:2 edu. Tartul tuli geimi algulö Lõhmus platsile. Pooli vahetati TalTechi 8:7 eduseisul. Mõlemad meeskonnad tegid järjest servivigu, Orav viis oma meeskonna ette 11:9 ja Aganits 12:9. Time-out Tartule. Orav tõi matšpalli seisul 14:11 ja geim võideti lõpuls 15:13.

2023. aasta võrkpalli Eesti meistrivõistlused on pühendatud Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäevale. Võistlusel esikolmikusse jõudnud sportlased teenivad EOK 100 erikujundusega Eesti meistrivõistluste medalid.