Möll Kalevi spordihallis: Eesti ja Belgia pidasid EM-valiksarjas viiegeimilise lahingu

Eesti rahvusmeeskond alustas Euroopa meistrivõistluste valiksarja Kalevi spordihallis täismaja pealtvaatajate ees võitlusliku esitusega ja sai Belgia vastu 2:3 (25:22, 19:25, 24:26, 26:24, 16:18) kaotuse, mis edasipääsule mõeldes võib saada väga oluliseks.

STATISTIKAT: Temporündaja Henri Treial kerkis täna kodumeeskonna resultatiivseimaks 16 punktiga (+14). Hea päev oli blokis, kus teeniti koguni 19 punkti, neist 5 läks nii Treiali kui Mihkel Varblase arvele. 11 punkti (+6) panustas Timo Tammemaa, 9 punkti (+6) Stefan Kaibald, 8 punkti (+3) Märt Tammearu ja 7 punkti nii Kristo Kollo (+2) kui Mihkel Varblane (+1). Belgia edukaim oli 26 punktiga (+12) Mathjis Desmet.

Eesti meeskonna vastuvõtt oli 59%, rünnakuid lahendati 41-protsendiliselt, blokist saadi 19 ja servilt 3 punkti (19 viga). Belgia vastuvõtt oli 47 ning rünnak 50%, blokist saadi 9 punkti ja servil löödi 2 ässa ja eksiti 21 pallingul.

Eesti tegutses väga ühtlaselt, peatreener Fabio Soli jagas mänguaega paljude meeste vahel. “Minu idee on kasutada ära selle meeskonna kogu potentsiaal, seetõttu ma ka palju vahetan. Mõni toob juurde energiat, mõni on teatud elementides hea, püüan igaühe tugevusi ära kasutada, see on meie meeskonna tugevus,” kommenteeris Soli, kes nautis Kalevi spordihallis meeskonna juhendamist täiel rinnal.

“Mina nautisin meeskonna juhendamist ja mehed nautisid samuti platsil olekut. Selliste mängude pärast me ju terve suve vaeva näemegi, nüüd on vaja ka nautida. Olen rahul, et mehed tulid selg vastu seina olukorrast välja ja suutsid leida uut energiat iga kord, kui olid rasked hetked. Me alustasime mängu hästi, ka see teeb heameelt. Oli muidugi asju, mis ei toiminud nii nagu vaja, ja meie nõrk koht on side-out, millega peame tööd tegema. Kui selle korda saame, on meil head võimalused eduks,” rääkis peatreener.

Belgia peatreener Emanuele Zanini leidis, et mäng oli kõrgetasemeline mõlema meeskonna poolt. “Oli korralik võitlus mõlema meeskonna esituses ja mängiti heal tasemel võrkpalli. Mõlemad meeskonnad on üsna noored ja olen rahul, et mu hoolealused suutsid täna võidu võtta, see oli meile korralik test. Määravaks said detailid, sest nii tasavägises mängus võivad väga väikesed momendid kohtumise saatuse otsustada. Mängu hetk oli viienda geimi lõpuosas, kui meie libero päästis ära raske palli (ja selle tulemusel lendas meeskonna varumeeste tool peaaegu platsile-toim),” rääkis Zanini.

Henri Treial tõdes, et täissaali ees mängida oli suurepärane. “See feeling oli väga mõnus, mis siin oli, lust oli mängida. Oli teada, et Belgia osutab kõva vastupanu ja see tegi asja veel põnevamaks,” sõnas tempomees. “Otsustavatel hetkedel tulid meil pisivead sisse, mingid kindlad asjad, mille oleksime pidanud ära lahendama. Aga võrreldes kontrollmängudega oli täiesti teine tera,” sõnas Treial.

Vaata Henri Treiali pikka intervjuud:

Diagonaalründaja Valentin Kordas tõi vahetusest sekkudes mängus Belgiaga olulist energiat ja vajalikke punkte. Esmakordselt sellises rollis olev mängumees rääkis, kui lihtne või keeruline selline peatreeneri käekiri on ja mida tuleb kordusmängus paremini teha. “Minu jaoks see harjumatu pole, et pean koguaeg olema valmis mängu sekkuma, ka treeningutel on meil samamoodi. Oma mängus oleks vaja parandada servi ja natuke ka rünnakut, muidu oli enam-vähem okei. Meeskonna mängus võiks korduskohtumises kaitses rohkem palle üles tuua,” sõnas Kordas.

Vaata Valentin Kordase pikka intervjuud:

Eesti on C-alagrupis hetkel Belgia järel teisel kohal. Juba homme sõidetakse Fääri Saartele, kus kolmapäeva hilisõhtul mängitakse teine valiksarja kohtumine.

Vaata tabeliseisu ja kõiki tulemusi.

Eesti algkoosseis: Robert Viiber, Timo Tammemaa, Märt Tammearu, Stefan Kaibald, Mihkel Varblane, Henri Treial, libero Silver Maar.

Kohtumise algus kulges tasavägiselt. Rousseaux viis Belgia ette 12:10, geimi keskel andis aga Kaibaldi serviäss omakorda väljakuperemeestele 15:13 edu. Belglaste tehnilise praagi järel pääses Eesti kolmepunktilisse eduseisu (19:16), sundides Belgia peatreeneri Emanuele Zanini mõtlemisaega kasutama. Geimi keskel asendas Markkus Keel Viiberit. Belglased jõudsid punkti kaugusele (21:20), ent ei enamat. Varblase rünnak viis Eesti ette 23:21, Viiber naasis platsile. Ka järgmise punkti tõi Varblane, seekord blokiga ja Eesti sai geimpalli seisul 24:21. Tammemaa lõpetas geimi 25:22 Eestile. Kaibald avageimis Eesti edukaim 5 punktiga. Meie vastuvõtt oli 61%, rünnak 52%, blokipunkte 4. Belgia vastuõvtt 40%, rünnak 54%, blokiga saadi 2 silma.

Teises geimis jätkas Eesti algkoosseisus, ent mäng ei sujunud enam nagu eelmises vaatuses. Belglased pääsesid Tammearu tehnilise praagi järel ette 7:3, vastase 9:5 eduseisul saatis Fabio Soli platsile Keele, kes kahjuks eksis kohe servil. Eesti jäigi tagaajaja rolli, Mathijisi rünnak käristas vahe 12:7-le ja järgmise punkti järel vahetas Albert Hurt välja Kaibaldi. Belgia 19:13 eduseisul vahetas Kristo Kollo puhkama Tammearu, hiljem tuli Tammearu tagasi. Seda edu Belgia käest ei andnud ja võitis teise geimi 25:19. Eestile tõi selles vaatuses Tammemaa 5 silma. Meie vastuvõtt oli 47%, rünnak 39%, blokist saadi 3 silma. Belgia vastuvõtt oli 50 ja rünnak 52%, blokist teeniti 3 punkti.

Kolmandas geimis tulid Eesti poolel väljakule Viiber, Tammemaa, Tammearu, Kaibald, Mart Naaber, Treial ja Maar. See vaatus kulges tasavägiselt, kuni belglased pääsesid 9:7 juhtima ja hoidsid Eestit punkti-kahe kaugusel. Kollo vahetas välja Tammearu. Reggers lõi Kaibaldi kätest auti ja 11:14 kaotusseisul võttis Soli aja maha. Eesti võitles end punkti kaugusele (16:15), Treiali rünnak kahandas vahe uuesti minimaalseks 18:17 ning Kaibald aitas tabloole tuua viigiseisu 18:18. Belgia 21:19 juhtimisel kasutati veel mõtlemisaega, sellele järgnes Varblase punkt. Topeltvahetuse käigus tulid platsile Keel ja Kordas. Viigini jõuti vastaste rünnakuvea järel – 22:22. Kordase võimas rünnak viigistas seisu uuesti 23:23, ent seejärel eksis ta servil ja geimpalli sai Belgia. Selle luhtas Treial – 24:24 ja emotsioonid Kalevi hallis kerkisid lakke! Kollo serviviga andis uue geimpalli Belgiale 25:24 ja see ka realiseeriti, geim seega Belgiale 26:24. Treialilt 5 punkti selles geimis. Eesti vastuvõtt oli 61%, rünnak 45%, blokist saadi 3 silma. Belgia vastuvõtt 39%, rünnak 57%, blokist saadi 1 punkt.

Neljandat geimi alustas Eesti koosseisus Viiber, Tammemaa, Kollo, Kaibald, Treial, Varblane, Maar. Viiberi rünnaku, vastaste eksimuse ja Viiberi serviässa järel pääses kodumeeskond 8:5 ette. Nüüd hakkas ka Kollo oma mängu leidma ja tema serviäss suurendas Eesti meeskonna edu 10:6-le. See anti aga käest – vastane jõudis viigiseisuni 11:11 ja Varblase eksimuse järel pääses Belgia omakorda juhtima 14:12 ja seejärel juba 15:12, Soli kasutas mõtlemisaega. Tammearu tuli Kaibaldi asemele. Meie blokk seadis tabloole 15:15 viigi, järgmise punkti sai Belgia, meil topeltvahetus – Keel ja Kordas mängu. Viigiseis oli tablool veel korduvalt – 17:17, 18:18, 19:19, ent seejärel pääses Belgia juhtima 21:19. Kordaselt emotsionaalne rünnak (20:21) ja vastaste autirünnak ning seis 21:21. Taas pääseid külalised punktiga juhtima, ent Tammearu viigistas 22:22. Geimpalli teenis blokipunkti järel seisul 24:23 Eesti, sellele järgnes time-out. 24:24 viigilt tõi punkti Kordas ja uuesti seega geimpall Eestile – 25:24 ja nüüd tõi punkti Treiali blokk – geim Eestile 26:24 ja seis 2:2!

Viiendas vaatuses tulid Eesti eest platsile Keel, Kordas, Tammearu, Kollo, Varblane, Treial ja Maar. Eesti meeskond jäi Kordase ebaõnnestunud rünnaku järel taha 2:4 ja Soli võttis kiirelt mõtlemisaja. Pika pallivahetuse lõpetas Kordas – Belgia oli punkti kaugusel (6:5). Viiber ja Tammemaa tagasi mängu. Tammemaa blokist auti rünnak seadis jalule 7:7 viigi ja Kollo blokipunkt viis Eesti pooltevahetusele napis eduseisus. Treiali äss andis Eestile 9:7 edu, ent belglased viigistasid 9:9 ja läksid Tammemaa eksimuse järel ette 11:10. Taas sekkusid mängu Kordas ja Keel. Kordaselt kohe ka edukas rünnak ja seis 11:11. 12:12 seisult teenis Eesti punkti Kordase blokist, ent taas viigitas Belgia seisu – 13:13. Matšpallini jõudis esimesena Belgia – 14:13, ent taas oli omal kohal supermängu tegev Treial – 14:14. Teise matšpalli sai Belgia seisul 15:14, ent Desmet eksis servi – 15:15. Kolmas matšpall belglastele tuli seisul 16:15 , kuid selle päästis Kollo. Neljas matšpall Belgiale 17:16 ja selle nad ka realiseerisid, võites geimi 16:18 ja mängu 3:2.