Tutvustus

Istevõrkpall pärineb Hollandist ning seda mängitakse alates aastast 1956. Esmakordselt oli meeste istevõrkpall paraolümpiamängude kavas aastal 1980 Arnhemis, kui osales 7 võistkonda ning kuldmedali võitis Holland. Naiste istevõrkpall lisati paraolümpia kavasse aastal

2004, osales 6 naiskonda ning võitjaks krooniti Hiina, keda pole siiani ükski teine riik suutnud finaalides alistada.

Istevõrkpalli mängitakse maailmas ligi 75 riigis ning harrastajaid on kokku umbes 10 000. See on mäng, mida praktiliselt kõik inimesed saavad mängida. World ParaVolley andmetel on istevõrkpall üks maailma populaarseimaid rekreatiivseid spordialasid ning üks väheseid parasporte, mis ei vaja abistavat tehnoloogiat või vahendeid, seega on sobilik mängimiseks laialdasele kontingendile.

Üldiselt on istevõrkpall märkimisväärselt kiirem ning tehnilisem ala kui „tavavõrkpall“, kuid selle reeglid baseeruvad „tavavõrkpalli“
reeglitel, sisse on viidud mõned muudatused:
• Väiksem väljak – 10 x 6m (võrdluseks võrkpalliväljak- 18 x 9m)
• Madalam võrk – 115cm meestel ja 105cm naistel (võrdluseks võrkpallis 243cm
ja 224cm)
• Väljakul peab istuma – osa torsost peab pidevalt olema maapinnaga kontaktis
• Pallingut võib blokeerida

Allikas: World ParaVolley (2017). Official sitting volleyball rules 2017-2020.

Riiklikul tasandil võivad istevõrkpalli mängida kõik, kes seda soovivad- mehed, naised, vanad, noored, puudega või terved. Rahvusvahelisel võistlustel on võimalus mängida kõikidel füüsilise puudega mängijatel, kes läbivad klassifikatsiooniprotsessi, mis vastavalt meditsiinilisele ülevaatusele kategoriseerib mängijad vigastuse/puudeastme järgi ning võrkpalli mängimise suutlikkuse järgi kahte erinevasse klassi – minimaalse puudega ning puudega mängija.

Eestis on istevõrkpallil pikk ajalugu, ala harrastatakse siin alates 1984. aastast. Nõukogude Liidu meistrivõistlustel võideti mitmeid medaleid, samuti on korduvalt mängitud Euroopa meistrivõistlustel ning teenitud isegi paralümpiamängude pilet Barcelonasse, kus poliitilise olukorra muutumise tõttu jäi siiski käimata. 1997. aastal toimus Eestis EM-finaalturniir.

Eesti kuulub World Paravolley liikmete hulka alates 2020 jaanuarist. Meeste võistkond osaleb 2020 Euroopa Hõbeliigas (hetkel on võistluste toimumine edasi lükatud Covid’i tõttu teadmata ajaks).

Invictus mängudel on Eesti kaitseväelased samuti esindusvõistkonnaga väljas. Lisaks mängib Eesti Istevõrkpalli Klubi nii ranna- kui ka saalivõrkpalli Balti Liigat.

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: