Eesti lõpetas EM-valiksarja kaotusega Belgiale, ent tagas pääsu finaalturniirile

Eesti rahvusmeeskond lõpetas Euroopa meistrivõistluste valiksarja 0:3 (17:25, 22:25, 22:25) kaotusega Belgia vastu, ent pääsevad tänu alagrupi teisele kohale siiski finaalturniirile. 

Avamängus oli Belgia saanud 3:2 võidu. C-alagrupis teenisid eestlased Belgia järel ja Fääri saarte ees teise koha ja ka pääsu finaalturniirile. Seda ka tänu teiste mängude meie jaoks soodsatele tulemustele, sest vähemalt kolm meeskonda ei saa Eestist enam teiste kohtade arvestuses mööduda. Finaalturniirile pääsevad alagruppide võitjad ja viis paremat teise koha saajat.

Vaata tabeliseise. 

Täna tuli esmakordselt sel suvel platsile Robert Täht, lisaks kuulus algkoosseisu ka teine pikalt vigastusest taastunud mees Renee Teppan. Algkoosseisu kuulusid veel Robert Viiber, Märt Tammearu, Henri Treial, Mihkel Varblane, liberod Karli Allik ja Silver Maar. Tähe ega Teppani mäng siiski väga hästi ei sujunud ja mängu jooksul vahetati mõlemad välja.

Eesti resultatiivseimaks tõusis 11 punktiga (+8) Märt Tammearu, Henri Treial lisas 8 punkti (+6) ning 7 punkti (+3) kanti Kristo Kollo arvele. Eesti meeskonna vastuvõtt oli 51%, rünnak 43%, blokist saadi 5 punkti ning servil löödi 2 ässa ja tehti 11 viga.

Belgia edukaim oli 24 punkiga (+14) Ferre Reggers. Belglaste vastuvõtt oli 54 ja rünnak 56%, blokiga teeniti 6 ja serviga 2 punkti (12 viga).

Peatreener Fabio Soli tõdes, et teda valdavad kahetised tunded, sest mäng oli kehv, ent edasi siiski saadi. “Õnnitlused Belgiale – nad tegid head tööd, eriti esimeses ja teises geimis, pannes meie vastuvõtule tugeva surve peale ja töötades hästi bloki-kaitses. Teadsime, et peame servi vastuvõtult rünnaku lahendamises kõvasti kannatama, sest me pole suve jooksul selles faasis suurt edasiminekut teinud. Ka bloki-kaitses oli meil probleeme, aga seda eelkõige meie vastase kvaliteedi pärast,” rääkis itaallane.

“Olen oma mängijate pärast kurb, sest nad surusid kogu suve väga tugevalt. Andsime endast parima, et nende valikute juures, mis meil oli, panna kokku parim meeskond. Peame oma teekonnale tagasi vaatama ja sellele hinnangu andma. Kaotasime Kuldliigat mänginud grupis palju energiat. Üritasin aidata kõige kogenumatel meestel vormi tagasi tulla, aga ilmselt ootasime me neilt liiga palju, nagu me täna esimeses geimis ka nägime,” viitas ta Teppanile ja Tähele, kes ei suutnud meeskonda täna kaotusest päästa. “Aga nad andsid endast parima. Pean ütlema suur tänu kõigile mängijatele selle suve pingutuse eest. Nad andsid ka täna endast kõik, kuid sellest ei piisanud.”

Rääkides edasipääsu kindlustamisest, tõdes peatreener, et muidugi tahtnuks seda teha veenvamalt. “Mul on ses osas kahetised tunded, et me ei suutnud Belgiast jagu saada, aga loomulikult olen ma õnnelik, et edasi saime. See oli üks meie eesmärkidest ja see sai täidetud. Järgmisel suvel ootab ees palju tööd, aga eks meil on treeneritega ka palju nuputamist, kuidas finaalturniiriks valmistuda,” lisas Soli.

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Robert Viiber, Renee Teppan, Märt Tammearu, Robert Täht, Henri Treial, Mihkel Varblane, liberod Karli Allik ja Silver Maar.

Mängu algus sujus paremini Belgial, kes läks sel suvel esmakordselt platsil oleva Robert Tähe eksimuste järel ette 7:3 ja Fabio Soli võttis esimese mõtlemisaja. Teppani serviäss vähendas vahe kolmele punktile (8:5), ent väljakuperemehed käristasid vahe juba 14:9-le ja Soli saatis Teppani asemel platsile Timo Tammemaa. Belgia domineeris avageimi, Reggersi serviässast oldi ees 17:11 ning geim võideti 25:17.  Geimi lõpus vahetas Kristo Kollo välja Tammearu. Avageimis tõi meile 4 punkti Henri Treial (rünnak 100%). Meie vastuvõtt oli 52%, rünnak 37%, blokist saadi 1 punkt. Belgia samad näitajad: 67% ja 65%, blokist saadi 3 silma.

Teises vaatuses jooksid Eesti eest platsile Viiber, Tammemaa, Täht, Tammearu, Treial, Varblane, liberod Maar ja Allik. Seda vaatust alustas Eesti särtsakamalt, Varblane viis külalised 7:5 juhtima, õige pea olid ala belglased omakorda peal 9:7 ja Soli võttis aja maha. Tähe asemel on platsil Kollo, Viiberi asemel Markkus Keel ja Tammearu samuti tagasi. Belgia sai kätte kolmepunktilise eduseisu (15:13), millest suudeti aga 16:16 viigini jõuda. Oma eksimuste järel jäid eestlased aga 18:20 kaotusseisu, Solilt mõtlemisaeg. Viiki enam tabloole manada ei suudetud ning Belgia võitis teise geimi tulemusega 25:22. Eesti vastuvõtt oli 60%, rünnak 44%, blokipunkte teeniti 4. Tammearu 4 punktiga meie parim. Belgia vastuvõtt 33%, rünnak 57%, blokiga saadi 2 punkti.

Kolmandas geimis alustasid Eesti poolel Keel, Tammemaa, Kollo, Tammearu, Treial, Varblane, Maar, Allik. See vaatus kulges samuti kodumeeskonna taktikepi järgi, Desmet viis belglased 8:6 juhtima ja suurendas õige pea edu 10:6-le ja edasi vahe vaid kasvas. Tammearu rünnak vähendas vahe 9:14-le, geimi keskel sekkus mängu Valentin Kordas, Viiber samuti tagasi platsile. Belgia meeskond sammus aga kodupubliku rõõmuks kindlalt võidu suunas ja jäi kolmandas geimis peale tulemusega 25:22 ning võitis mängu 3:0.

Eesti meeskonna koosseis Belgia vastu:
Sidemängijad: Markkus Keel, Robert Viiber
Diagonaalründajad: Valentin Kordas, Renee Teppan, Timo Tammemaa
Nurgaründajad: Kristo Kollo, Stefan Kaibald, Märt Tammearu, Robert Täht
Temporündajad: Henri Treial, Mihkel Varblane, Mart Naaber
Liberod: Silver Maar, Karli Allik

 

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: