Eesti alistas Läti raskelt alanud mängus 3:2

Eesti mängis täna Liepajas 2022. aasta Euroopa Kuldliiga alagrupiturniiri teise kohtumise. Vastaseks Läti, kelle käest saadi eelmise aasta septembris kodusel EM-finaalturniiril valus kaotus. Seekord võttis Eesti revanši skooriga 3:2 (24:26, 28:26, 25:19, 23:25, 15:12). Eesti poolelt said mänguaega kõik 14 mängijat.

“Ma olen oma mängijate üle uhke ja väga õnnelik, sest mitme poisi jaoks oli see esimene kord olulises punktimängus Eesti koondise eest väljakule tulla,” ütles Eesti koondise peatreener Fabio Soli vahetult peale mängu, “Olen rahul, et võitlesime iga punkti eest, eriti just tasavägiste geimilõppude ajal. Mängijad endiselt alles õpivad, seepärast teeme vigu veidi rohkem kui tahaks, aga oleme õigel teel ja täna saime ka tehtud töö tulemuse esimesi vilju nautida.”

Mängu käik.

Alustasime koosseisuga sidemängija Markkus Keel, diagonaalründaja Valentin Kordas, temporündajad Mart Naaber ja Alex Saaremaa, nurgaründajad Albert Hurt ja Märt Tammearu ning libero Johan Vahter.

Mängu kõige esimese punkti võitis Eesti, aga seejärel läks kodumeeskond juhtima. Viigini jõudsime seisul 9:9 ja siis oli mõnda aega domineerivaks pooleks Eesti. Kõik näis sujuvat, aga meie eduseisul 17:14 võttis vastaste peatreener Michal Gogol oma teise arupidamisaja ja see tõi tulemust – Läti tegi seejärel 7:1 vahespurdi ning läks taas ise juhtima. Lõpus suutsime jõuda viigini 23:23 ja 24:24, aga kõige viimased punktid läksid siiski võõrsutajatele ja nii ka geim neile 26:24.

Meie poolel tõi Kordas 5 (+5) punkti, Hurt lisas 3 (+1), ülejäänud vähem. Jäime hätta servi vastuvõtuga, meie protsent oli 32 vastaste 57 vastu. Rünnakuid lahendasime sellist vastuvõttu arvestades suhteliselt hästi – õnnestumise protsent 41 (vastastel 42). Lätlased lõid 3 serviässa, meie vaid ühe.

Teist geimi alustas Eesti võrreldes mängu algusega ühe vahetusega – Hurda asemel tuli nurgaründaja kohale mängima Kevin Saar. Geimi stardipakkudelt sai veidi paremini minema Läti, aga vahe püsis minimaalne. Eesti suutis 7:6 juhtimagi minna, aga siis tegid vastased taas 4:0 minispurdi ja läksid taas ette. Eesti oli geimi keskpaigas pidevalt mõnepunktilises kaotusseisu kuni Soli võttis seisul 12:16 arupidamiseks aja. See tõi hetkeks tulemust, jõudsime seisuni 16:17, seejärel kulges geim ikkagi Läti juhtimisel. Päris kätte saime me vastased alles seisuks 23:23. Seejärel oli Eestil ka kaks geimpalli, mille mõlemad suutsid lätlased päästa ning seejärel said nad ka ise ühega geimi lõpetamist proovida, aga ebaõnnestunult. Alles seejärel lõpetas geimi Kordase serviäss ning geim Eestile 28:26.

Teises geimis sai suurepäraselt hakkama Saaremaa 5 (+4) punktiga, nendest 2 tulid blokist ja rünnakuid lahendas tempomees edukalt 3-st 2.Kordas ja Saar lisasid kumbki 4 punkti. Meie vastuvõtt oli oluliselt parem kui esimeses – 64% vastaste 57% vastu. Rünnakute õnnestumine taas suht võrdne – Eestil 43%, Lätil 40%.

Kolmandat geimi jätkasime sama koosseisuga, millega teistki mängiti. Eesti läks kiirelt 3:0 ette nii mängiti paari-kolmepunktilises eduseisus kuni 11:9-ni, siis tõi meie peatreener Keele asemele sidemängijaks Aleksander Eerma. Lõplik eest rebimine toimus seisult 15:13, siis tegi Eesti 4:0 vahespurdi ja nii tüüriski Eesti geimi üpris turvaliselt võiduka lõpuni 25:19.

Kolmanda geimi parimad olid meie temporündajad. Naaber ja Saaremaa tõid kumbki 5 punkti, sealhulgas Saaremaal 3 ja Naaberil 2 blokki. Saar lisas Eestile 3 punkti. Ületasime vastaseid nii vastuvõtus – protsendid vastavalt 47 vs. 36, kui ka rünnakute õnnestumises – 42 vs. 30. Meie tempomeeste hea mängu taustal jäi eriti silma, et lätlased ei saanud kolmandas geimis mitte ühtegi blokipunkti.

Neljandas geimis jätkasid meil platsil Eerma, Saar ja Tammearu, Saaremaa ja Naaber ning Kordas ja Vahter. Geim oli eelmisega võrreldes tasavägisem. Eesti eduseisul 10:9 pääses platsile Mihkel Varblane, kellele tegi koha vabaks Saaremaa. Juhtisime veidi hiljem näiliselt turvaliselt 18:15, aga siis võttis Läti 4 punkti järjest ning lõpp läks ikkagi pingeliseks. Mängumeeste punkte läksime mängima 23:22 eduseisus, aga viimased 3 punkti ja sellega ka geim Lätile 25:23.

Neljandas geimis andis Eesti meeskonna puntidesse suurima panuse Tammearu 7 (+6) punktiga. Kordas lisas 3 (+3), teised vähem. Sevi vastuvõtt meil veidi parem, protsendid Eesti 50 ja Läti 45, rünnakuid lahendasid lätlased veidi efektiivsemalt, neil 46%, meil 42%.

Viies geim. Meil tuli diagonaalründajaks Markus Uuskari, tempos jätkas Saaremaa asemel Varblane, ülejäänud mehed samad, kes neljanda alguses.Kuni seisuni 4:4 võeti punkte kordamööda. Siis sai Läti väikese edu, kusjuures seisul 4:6 kui Soli Eesti esimese aja võttis, oli kohtunik teinud juba kolm otsust, mis meie treenerid pehmelt öeldes segadusse ajasid. Aga arupidamine tõi igatahes tulemust, poolte vahetuseks juhtis Eesti 8:6. Meie eduseisul 12:9 kasutas Läti peatreener viimast võimalust mängijatega arupidamiseks, aga mängu päästa võõrustajad ei suutnud. Otsustav geim Eestile 15:12 ja sellega ka kogu mäng 3:2.

Viienda geimi punktid: Saar ja Tammearu kumbki 2. Hea vastuvõtu näitaja oli meeskondadel võrdselt 50%, rünnakul jäime isegi veidi alla –  Eestil edukaid rünnakuid 42%, lätlastel 50%.

Kogu mängu statistika:

Valentin Kordas ja Märt Tammearu kumbki 15 punkti (efektiivsus vastavalt +11 ja +7), Alex Saaremaa 14 (+10), Kevin Saar 11 (+1), Mart Naaber 7 (+4) punkti. Saaremaa tõi meie koondise 11-st blokipunktist 6! Vastaste resultatiivseim oli nende nurgaründaja Kristaps Smits 22 (+6) punktiga, diagonaalründaja Kristers Dardzans lisas 19 (+8).

Servi vastuvõtt Eesti 49% – Läti 49%; rünnakute õnnestumine Eesti 42% – Läti 40%; serviässad Eesti 6 – Läti 10; servivead Eesti 15 – Läti 24; blokipunktid Eesti 11 – Läti 9.

Eesti koondise järgmine mäng Euroopa Kuldliigas on kolmapäeval, 1. juunil kui Tartus on meie vastaseks Belgia koondis. Mängu algus Ülikooli spordihoones kell 18:00.