Aliide Tamm 85: võrkpalli juurde viis suur juhus

15. märtsil tähistab oma 85 aasta juubelit tunnustatud kohtunik-sekretär Aliide Tamm.

Pärnumaalt Audru kandist pärit Aliide Tamm tegi spordiga tutvust juba algkooliajal. “Kusagil 6. klassis hüppasin Eesti koolinoorte spartakiaadil kaugust 3.74,” meenutab juubilar ja lisab, et kooli kehalise kasvatuse tundides mängiti muuhulgas ka palju rahvastepalli.

Pärast seitsmeklassilise kooli lõpetamist Pärnusse keskkooli minnes hakkas mitmekülgne spordipiiga tegelema rattaspordiga, harrastas sõudmist ja mängis korvpalli. 1954. aastal alustas ta Ly Merela ja hiljem ka Aksel Randmeri juhendamisel kergejõustikutreeningutega. Tema trumpalaks kujunes odavise, kus ta 1959. aastal püstitas oma isiklikuks rekordiks 52.18.

Spartaki võistkonnaga lõunalaagris olles jäi Aliide Tamm silma ka Eesti koondise juhendajatele. 1958. aastal osales ta esimesel pärastsõjaaegsel Eesti-Soome maavõistlusel kergejõustikus, võites seal odaviske. Samalt alalt on tal auhinnakapis 2 kulda ja 3 hõbedat Eesti meistrivõistlustelt.

Oma tööelu alustas Aliide Tamm legendaarses Pärnu kutsekoolis nr. 13 sekretäri ja hiljem ka spordisaali juhatajana. Vahepeal töötas ta ka Pärnu spordiühingus Noorus, kus tegeles noortetööga ning kuni oma pensionile jäämiseni juhtis ta Rabahalli tööd.

Head sekretäri iseloomustab organiseerimisvõime

Võrkpalli juurde jõudis Aliide Tamm 1964. aastal – nagu ta ise ütleb – suure juhusena. Nimelt otsis tunnustatud kohtunik Ustav Einaste parajasti võrkpallimängule hea masinakirjaoskusega kohtunik-sekretäri ning pöördus Aliide poole. Einaste oli nähtuga enam kui rahul ja ütles juubilari sõnul, et siin on nüüd siis uus võistluste peasekretär.

Järgneva 35. aasta jooksul osales Aliide Tamm kohtunik-sekretärina paljudel tippvõistlustel, alustades noortevõistlustest ja lõpetades Nõukogude Liidu kõrgliigaga.

Oma karjääri tipphetkedeks peab Aliide Tamm peasekretäri rolli 1987. ja 1989. aastal Tallinnas toimunud rahvusvahelistel Vladimir Savvini mälestusturniiridel. “Kui kuulsin, et mind on Savvini turniiril peasekretäriks määratud, ehmusin ära. Õnneks oli turniiri peakohtunik üks väga tore Moskva mees ja kõik sekretariaadi liikmed olid meie inimesed,” meenutab ta oma elu tähetunde.

Sekretäri põhiomaduseks peab Aliide organisaatorivõimete olemasolu. “Olen kunagi ka kergejõustikuvõistlustel sekretär olnud, aga mulle ei meeldinud see, et pärast võistlust loeti veel pikalt numbreid, võrkpallis läheb kõik kiiremini. Kui veerand tundi pärast mängu polnud kokkuvõte koos, saime pahandada.”

Nõukogude ajal oli ka peasekretäri elu üsnagi keeruline. “Ühe turniiri kohta läks 15-20 sentimeetri paksune kaust Moskvasse. Kui algusaegadel kopeeriti protokolle krõbiseva kopeerimispaberi abil, siis elu läks kergemaks siis, kui tulid isekopeerivad paberid.”

Jälgib teraselt tänapäeva võrkpalli

Mängijatest on pika sekretärikarjääri ajal Aliide Tammele eredalt meelde jäänud Kalev 68 kapten Peet Raig. “Tema kuju meeldis.” Hea läbisaamine oli tal ka treeneritega. “Oleg Salundo hoidis mind väga, sain tihti hotellis üksi kaheinimese toa.”

Hea kontakt oli juubilaril ka Laimons Raudsepaga, samuti noorte poolelt Aksel Saali, Raivo Jeenase ja Ülo Palgiga ning mõistagi ka Pärnu toonaste juhendajate Johannes Noormäe, Helju Suti ja Rein Kukega.

Ometi tõstab ta ühe nime teistest kõrgemale: “Minu lemmiktreeneriks on Andrei Ojamets,” toob ta välja oma sümpaatia. Sekretärina tegi Aliide Tamm oma viimase etteaste umbes paarkümmend aastat tagasi mõistagi oma koduses Rabahallis.

Vitaalse prouana hoiab ta teraselt pilku peal ka meie võrkpallielul. “Kui telekast mäng tuleb, siis ikka vaatan. Toredad on Pärnu poisid Andrus Raadik ja Renee Teppan, ainus häda on praegu see, et ei pääse saali koha peale Pärnule kaasa elama,” kibeleb juubilar pikisilmi tippvõrkpalli vaatama.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: