Uskumatu tagasituleku teinud Eesti tegi ajalugu ja pääses Hõbeliiga finaali!

Eesti rahvusnaiskond pakkus Euroopa Hõbeliiga poolfinaalis Portugali vastu palju uskumatuid hetki, mängides end 2:0 eduseisust peaaegu viiendasse geimi, ent suutis siis neljandas vaatuses teha uskumatu tagasituleku ja võtta lõpuks 3:1 (29:27, 25:22, 18:25, 26:24) võidu. Seega pääseti ajaloos esmakordselt Hõbeliiga finaali, kus tuleb homme vastu Austria, kes alistas 3:1 Montenegro.

Mängu algus oli selle olulisust arvestades mõistetavalt närviline ja nii oli avageimi lõpus võimalus see enda kasuks keerata mõlemal naiskonnal. Pärast 29:17 geimivõitu suutsid eestlannad teises vaatuses veidi kindlamini oma paremuse maksma panna, ent seejärel rollid vahetusid. Eesti jäi rünnakul hätta ja Portugal võitis järgmise vaatuse üsna veenvalt vastavalt 25:18. Seejärel tüüris Portugal kindlalt ka neljanda geimi võidu suunas, aga siis hakkas juhtuma uskumatuid asju, kui koguni 14:22 kaotusseisust suudeti end välja võidelda. Suurt rolli mängisid seejuures olulistel hetkedel treeneri usalduse teeninud noored Nora Lember ja Kätriin Põld, kelle serviäss lõpuks mängule vägeva punkti pani.

Peatreener Alessandro Orefice oli pärast võitu mõistagi rõõmus. “Olen siiani veidi segaduses, tunnen mängujärgset pingelangust. See tiim on perekond ja saavutasime koos ajaloolise tulemuse. Olen uhke – tüdrukute ja oma abiliste üle ja väga õnnelik. Kannan Eesti lippu oma särgil uhkusega,” olid peatreeneri esimesed sõnad.

Orefice tunnustas seejärel oma mängijaid. “Kui noored teevad kõvasti tööd ja sellises mängus platsil olla on suur asi, nad said hästi hakkama,” kommenteeris ta esmalt Põllu ja Lemberi esitust. Nora tuli sisse ja ründas julget ja servis hästi, Kätriinil on palju kvaliteeti ja nad mõlemad näitasid, et nad on platsil olemise ära teeninud.”

Juhenda sõnul ei kaotanud ta usku ka rasketel hetkedel ja püüdis seda ka mängijatele edasi anda. “Täna nägin vist esimest korda nende silmades, et ka nemad usuvad. Nad jätkasid surumist ja tuul pöördus.”

Peatreener kiitis Eesti blokki ja ka kogenumaid mängijaid. “Olime blokis head, saime sealt 15 punkti. Olen väga õnnelik Nette esituse üle – ta võeti servil sihtmärgiks, aga sai hästi hakkama. Samuti kiidan Kadri Kangrot, kes võttis liberona palju vastutust. Kõik tegid täna hea mängu – alustades sidemängijast (Karolina Kibbermann) kuni Kertuni, samuti temporündajad (Kullerkann ja Hollas) ning Silvia tegi imelise esituse. Aga nüüd pole nautimiseks palju aega, peame homseks valmistuma,” lisas Orefice.

STATISTIKA: Kertu Laak kerkis Eesti resultatiivseimaks 24 punktiga (+17), Silvia Pertens lisas 14 silma (+10), Liis Kullerkann 13 (+12) ja Nette Peit 7 (+3). Eestlannade vastuvõtt oli 35%, rünnakuid lahendati 33-protsendiliselt, blokist teeniti 15 punkti (5 blokki pani Laak ja 4 Kullerkann) ja servil löödi 3 ässa ning eksiti 14 pallingul.

Portugali rünnakuid vedas 22 punktiga (+17) Maria Lopes, 17 silma 8+14) panustas Helna Katia Oliveira. Portugali vastuvõtt oli 40% ja rünnak samuti 40%, blokist saadi 9 ja servilt 5 punkti (14 viga).

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Karolina Kibbermann, Kertu Laak, Nette Peit, Silvia Pertens, Liis Kullerkann, Eliise Hollas, libero Kadri Kangro.

Avageimi alguses andis Laagi täpselt võrgu ette sihitud serviäss meile 5:2 edu ja järgmise punkti tõi Pertens. Ent portugallannad jõudsid 7:7 viigiseisuni ja edasi kulges mäng tasavägiselt, kuni Laagi võrgu kohalt maha löödud pall andis taas Eestile kahepunktilise edu (11:9). Õige pea suurendas Kullerkannu ja Laagi blokk edu 14:10-le ja mängu seni pikima pallivahetuse järel olid eestlannad peal 16:13. Portugali naiskond võitles end taaskord viigiseisuni – 17:17 ja ja õige pea olid rollid vahetunud ning Eesti jäi 18:19 taha. Merilin Paalo sekkus Peidi asemel, hiljem tehti tagasivahetus. Peatreener Alessandro Orefice kasutas veel 22:23 kaotusseisul mõtlemisaega ja Laak viigistas 23:23. Viigiseis oli tablool ka seisul 24:24 ning Eesti blokipunkt andis meile esimese geimpalli seisul 25:24, taas time-out. Seda ei suudetud aga realiseerida ja järgmine geimpall läks juba Portugalile nende liidri Kavalenka rünnakust – 26:25. Aga serviviga seadis uuesti jalule viigi – 26:26. Taas oli edukas Kavalenka, tuues uuesti geimpalli vastasele, ent selle luhtas Laak – 27:27. Servima tuli Kätriin Põld ja punkti teenis Eesti vastase eksimusest, seega taas geimpall meile. Pertens lõpetas pika pallivahetuse – 29:27 võitis Eesti avageimi!

Teise vaatuses jätkas meil algkoosseis, seegi geim kulges närviliselt ja tasavägiselt. Portugal serviässa ja eduka rünnaku tulemusena läksid nemad 8:6 ette läks. Eestlannad viigistasid 10:10 ja blokk ning vastaste rünnakueksimus andsid seejärel kahepunktilise edu meile, Portugal võttis mõtlemisaja. Kibbermann laulis veel servima minnes saalis mängitavat laulu kaasa (“Fireball!”) ja järgmine punkt tuli samuti meile – 13:10. Ja ka ülejärgmine, vahe seega neli silma. Aga Portugal võitles visalt ning jõudis punkti kaugusele (17:16). Pertensi rünnak suurendas vahe 20:17-le ja järgmise punkti tõi Peit, sundides vastase taas mõtlemisajale. Laagi hani tegi seisuks 22:18, ent Portugal tuli veel kahe punkti kaugusele. Ikka oli Laak see, kel oli nii oskusi kui ka õnne – 23:20 ja geimpalli tõi samuti Laak – 24:21. Geim võideti 25:22.

Kolmas geim algas paremini selg vastu seina olukorras olnud Portugali jaoks – Kavalenka pommlöök andis neile 3:1 edu, ent Pertens viigistas 3:3, lükates palli võrgu kohalt maha. Portugal pääses 9:6 juhtima ja edu suudeti hoida. Tundub, et ka kohtunikud olid sama närvis kui mängijad, sest väga palju oli otsuste ümbermuutmist ja vaidlusi. Seejärel kasvatati vahe juba ja 13:9-le ja Orefice võttis mõtlemisaja. 18:11 seisul sekkus Laagi asemel Kadi Kullerkann ja veidi hiljem ka Merilin Paalo ning Kätriin Põld. Seda geimi enam päästa ei suudetud ja Portugal jäi peale tulemusega 25:18.

Laaki vaevasid lihaskrambid, ent neljandas geimi alguses oli ta tagasi platsil ja üritas siiski edasi mängida. Ka selle geimi algus oli Eesti poolelt ebakindel ja nii jäädi 4:7 kaotusseisu. Eestlannad võitlesid end küll 8:8 viigini, aga uuesti käristasid vastased vahe sisse – 13:8. Selles geimis said mänguaega ka Janelle Leenurm, Nora Lember, Põld ja Paalo. 14:22 kaotusseisus olles suudeti end aga üliraskest olukorrast välja võidelda. Geimi lõpus näitasid eestlannad kohati taas väga ilusat ning võitluslikku võrkpalli ja Lemberi serviseeria toel jõuti 23:21 seisuni ning seejärel juba punkti kaugusele (23:22). Ent siis eksis servil Peit ja Portugal teenis geimpalli seisul 24:22. Pertens tõi aga tabloole 24:24 viigi ja Laak tõi meile matšpalli seisul 25:24! Selle realiseeris Kätriin Põld, lüües võimsa ässa! Eesti võitis geimi 26:24 ja kogu mängu 3:1.