Ühe imelise geimi pakkunud Eesti sai Belgialt lüüa. EM-i lõppsaldoks jäi üks võit ja neli kaotust

Eesti meeste võrkpallikoondis jäi Anconas EM-finaalturniiri viimases alagrupimängus alla Belgiale 1:3 (18:25, 17:25, 25:12, 19:25). Edasipääsulootus on enne grupikaaslaste viimaseid matše sellega kadunud.

Viimane matš möödus äärmiselt kummalise stsenaariumi järgi – ühtegi tasavägist geimi ei olnud. Eesti poolel alustasid mängu Renet Vanker, Oliver Venno, Robert Täht ja Märt Tammearu, Andri Aganits, Timo Tammemaa ning liberod Silver Maar ja Johan Vahter.

Esiti ei klappinud midagi. Kahes esimeses geimis näitas imelist minekut Belgia koondise 20-aastane diagonaalründaja Ferre Reggers, rünnates sisuliselt pidurdamatult (17 punkti kahe geimiga). Ise eksisime liiga palju ja liiga lihtsalt, näiteks esimeses geimis astus Täht tagaliinist rünnates kahel korral joonele. Puudu jäi otsustavusest. Kui Tammearu ja Täht ei suutnud ära jagada, kes pallingut vastu võtab, ja mänguvahend publikusse lendas, oli seis juba 7:13 ja rong läinud.

Teises geimis ei muutunud suurt midagi, mõnuga jätkas lammutamist Michael Jordani kombel särginumbrit 23 kandev Reggers. 202-sentimeetrine punktikahur jõudis Belgia koondisse juba 17-aastaselt. Päev enne omavahelist kohtumist õppis noormees hilja õhtul hotelli fuajees itaalia keelt, samal ajal kui serblased kaarte mängisid ja sihvkasid krõbistasid. Põhjust ei tule kaugelt otsida – siiani kodumaal pallinud tulevane supertäht tõmbab uuel hooajal selga Milano Allianzi särgi. Rikberg saatis teises geimis alguses platsile Henri Treiali, hiljem said võimaluse ka Markkus Keel ja Juhkami, kuid kindlast kaotusest pääsu polnud.

Tundus, et Eesti koondise EM saab üsna haleda lõpu, kuid nii see siiski ei läinud. Kolmandas geimis toimus täielik ümbersünd! Ühtäkki klappis kõik ja punkte tuli igalt poolt. Pala Rossini halli kogunenud mõnisada Eesti fänni said oma häälepaelad mõnuga valla päästa ja mängu nautida. Tagasi platsile toodud Täht pani Reggersile ühese bloki! Servima tulnud Karli Allik kostitas vastaseid ässaga! Venno põmmutas taaskord mõnuga (7st 5)! 25:12! See oli kui väike palsam hingele.

Paraku neljanda geimi alguseks suutsid belglased end koguda, 5:10 ette spurtida ja eestlased lõplikult alistada. Matšpalli virutas sümboolselt maha Reggers. Belgia võttis ikkagi kindla võidu ja pääses teenitult kaheksandikfinaali.

Sellega on EM eestlaste jaoks lõppenud, saldoks jäi üks võit (3:2 Šveitsi üle) ja neli kaotust (0:3 kaotused maailma absoluutsesse tippu kuuluvatelt Itaalialt, Saksamaalt ja Serbialt ning 1:3 Belgialt).

STATISTIKA: Taas oli Eesti resultatiivseim Venno, kes kogus 15 punkti (+10; rünnak 50%). Teda toetasid kõige rohkem Tammearu (12; +5; 46%), Täht (11; 0; 53%) ja Aganits (9; +8; 75%, 3 blokki). Üleplatsimees oli aga selgelt Ferre Reggers – 27 punkti; +20; 59%.

Vaata kõiki tulemusi.

Läbi terve EMi Eesti meeskonda rünnakul vedanud Oliver Venno: “Ilusat oligi täna vaid see kolmas geim. Isiklikus plaanis lootsin väga, et täna tuleb ikka meile see mäng.”

Peatreener Alar Rikberg tõi välja, et üle oma varju EMil hüpata ei suudetud. “Kolmandas geimis tulid õnnestumised. Järgnesid teised õnnestumised ja siis me hakkasime uskuma. Kõike mängu panema ja väga ilusat võrkpalli mängima. Aga kohe neljanda alguses jäime me pehmeks ja neid õnnestumisi enam ei tulnud. Kõige tähtsam oli täna see, et võitlesime lõpuni. Kaks geimi tugevalt tappa saada ja mitte alla anda. Võitlesime ka neljandas geimis lootusetus seisus viimase pallini. Selge on, et see oli otsustav mäng, üle oma varju me sel turniiril ei hüpanud,” kommenteeris juhendaja.

Vaata Rikbergi ja Venno intervjuud:

Nurgaründaja Robert Täht sõnas, et meeskonna kindel siht oli edasipääs ja loodeti viimase hetkeni. “Geimide algused said täna määravaks. Kolmandas geimis õnnestusime esimestel punktidel ise. Kui seis oli 6:2, siis belglastel ei olnud enam nii trillalaa-trullalaa. Kuid ülejäänud kolm geimi olime ise tagaajaja rollis, nemad hullasid teisel pool võrku, nii ongi hea mängida. Eks see kõik turniiri kokkuvõttes kõige loogilisem stsenaarium oli, ise me muidugi sisimas uskusime ja lootsime, et saame edasi. Plaanid olid nii tehtud, pidime võitma Šveitsi ja täna Belgiat. Oleks nii, oleks kõik hästi ja treenerile suur aplaus,” kommenteeris Täht.