Tiisaar ja Nõlvak harutasid Kanada paari mängu lahti ja jõudsid MM-il 16 sekka

Mart Tiisaar ja Kusti Nõlvak said Roomas toimuval rannavolle MM-i 1/16-finaalis jagu Kanada paarist Sam Schachter – Dan Dearing tulemusega 2:0 (18, 16).

Autor: Märt Roosna

Kanadalased Sam Schachter (32 a, 195 cm) ja Dan Dearing (32 a, 197 cm) alustasid kohtumist kenasti, esimese geimi alguses toimis nende blokk-kaitse ning nad läksid ette 10:7. Seejärel hakkasid eestlased omakorda üha rohkem vastaste rünnakuid bloki ja kaitsega kätte saama ja võrdsustasid mängu. Viigiseisul 17:17 eksis esmalt Dearing servil, seejärel säras Tiisaar blokis ning järgmisel rünnakul sunniti Dearing eksima. Kokku pani 205-sentimeetrine Tiisaar täna koguni kaheksa punktiblokki. Ise lõid eestlased blokki vaid korra.

„Algus oligi see periood, kus Mart ja Kusti pidid õppima nende mängu tundma,” rääkis treener Indrek Verro. „Kuna meie mängu eelis ongi see, et me õpime kohapeal, siis ongi küsimus, kui kiiresti ja efektiivselt suudad õppida. Nad said sellega väga hästi hakkama ja lõpuks hammustasid väga hästi lahti. Edu tõigi see kohanemine. Kui üks pool hakkab mängu lugema ja sellest aru saama, siis teine pool asub otsima lahendusi. Kanada otsis lahendusi, aga selle käigus tegid palju vigu sisse.”

Teises geimis võttis Tiisaar Dearingul tuju täitsa ära – kõrge blokk oli kogu aeg õiges kohas ees ja lõpuks hakkas kanadalase käsi värisema. „Lõpuks ei saanud ta hästi mu blokist mööda ja mõned koksud sai jälle Kusti kaitses üles ja siis tal jäigi variante väga vähe ning hakkas otsima väga ekstreemseid variante, lõi palli auti ja siis see vahe kärises,” kirjeldas Tiisaar. „Väga palju pikkasid pallivahetusi sai oma poole kallutatud, mis oli samuti tähtis.”

Tähtis oli ka see, et eestlased leidsid korduvalt nupukaid lahendusi – Tiisaarel õnnestus seljaga võrgu poole olles lüüa pall täpselt vastaste platsipoole tahanurka, Nõlvak teenis punkti ka altsööduga.

Kiidusõnu ütlesid eestlased Kanada kaitsemängija Schachteri kohta. „Ta tassis kaitses hästi palle üles ja lahendas siis ise ka,” tõdes Tiisaar. „Ta oli hea, supermees, aga eks ma lõin talle ise pihta kah,” tunnistas Nõlvak.

Pere juuresolek aitab pingeid vähendada

MM-il debüteerivad 30-aastased eestlased jätkavad Roomas kaotuseta, siiani on võidetud kõik neli mängu. Eesmärgiks seatud kohast esikaheksas lahutab neid veel üks võit. Mis teeb MM-i teiste turniiridega võrreldes eriliseks? „Mängijad on rohkem pinges,” nentis Nõlvak. „Suured turniirid aetakse pikema aja peale, mängijal on aega praadida ja mõelda. Tegelikult on turniir ju juba nädal aega kestnud, aga 16 paremat on veel konkurentsis,” võttis Tiisaar jutujärje üle. „Eks neid pingeid tuleb osata märgata ja kasutada teatud tehnikaid.”

Mõlemal mehel on Roomas kaasas perekond ja lapsed, ka lähedaste kohalolek aitab mängude vahel pingeid leevendada. „Tunnen mängu ajal suurt tuge, mul on väga hea meel, et nad on kaasas,” ütles Nõlvak. „See on absoluutselt väga suur pluss!” nõustus Tiisaar.

1/8-finaalis tuleb neljapäeval algusega kell 15 jõudu proovida ameeriklastega. Eelmisel MM-il neljandaks tulnud Trevor Crabb (32 a, 195 cm) ja Tri Bourne (32 a, 198 cm) edestasid täna hollandlasi Leon Luini – Ruben Penningat 2:1 (-18, 19, 10).

Eestlased mängisid ameeriklaste vastu Ostrava turniiril, kus tuli vastu võtta 1:2 kaotus. „Nad on ehtsad rannahundid,” iseloomustas Nõlvak vastaseid. „Mitmekülgsed, hea pallikontrolliga, kumbki pole väga võimas, aga nad on osavad, kõik rünnakusuunad on olemas,” laiendas Tiisaar paarilise mõtet. „Aga neil on selged mustrid, kui need läbi hammustame, võib täitsa hästi minna.”

Läti mehed ja Soome naised pudenesid konkurentsist

Hästi ei läinud aga meie naabritel. Soomlannad Taru LahtiNiina Ahtiainen tegid sakslannade Svenja Mülleri ja Cinja Tillmanni vastu küll hea partii ja juhtisid kolmandas geimis 13:10. Siis suutis 192-sentimeetrine Müller soomlannad kolm korda blokiga kinni püüda ja sakslannad võitsid 18:16.

Nimekas Läti paar Aleksandrs SamoilovsJānis Šmēdiņš pidi samuti asjad kokku pakkima. Brasiillastele Bruno Schmidtile ja Saymonile kaotati avageim 19:21. Teises jäi ridamisi geimpalle realiseerimata ja lõpuks kaotati seegi 27:29.

Konkurentsi jäi alles Tokyo olümpial neljandaks tulnud Läti naispaar Anastasija KravčenokaTīna Graudiņa, alistades Poola tiimi Kinga WojtasikKatarzyna Kociolek 21:19, 21:19.

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: