Mati Merirand 70: mees, kelle unistus tõstis Rakvere Eesti võrkpallikaardile

4. veebruaril tähistab oma 70 aasta juubelit tunnustatud treener Mati Merirand, kelle sõnul on võrkpall olnud nii tema töö kui hobi.

Läbi ja lõhki rakverelasena tegi Mati Merirand esmatutvuse oma tulevase lemmikalaga hoovis palli üle pesunööri toksides. „Olime poistega kõik sellised kõvad isetegijad,“ meenutab juubilar ja lisab, et toonastele aktiivsetele noorukitele kohaselt tegeles ta mingil ajal ka suusatamise ja jalgpalliga.

Ent võrkpall võlus teda esimesest silmapilgust. Tähtis roll selles oli ta vene keele õpetajal Linda Saarestikul, aktiivsel võrkpalluril ja ala entusiastil, kelle suunamisel Mati ka keskkoolipäevil võrkpalliringist osa võtma hakkas.

Peatselt võttis ohjad üle korvpallitaustaga Rein Relli, kes mingi spordimääruse alusel käsutati Rakveres hoopis korvpalli asemel võrkpalli harrastama. “Juba teisel trenniaastal kutsusid Tamsalu mehed mind oma teise liiga võistkonda mängima,” ütleb Mati, kes 1973. aastal astus Tartu Riiklikku Ülikooli treeneri erialale.

Muid valikuid tema jaoks ei eksisteerinud. Nagu ka võimalust, et ta oleks Rakvere asemel kuhugi mujale treeneriks läinud. Kuigi kosilasi oli uksele koputamas küllaga. Kiitusega Tartu Ülikooli lõpetanud Mati Merirand sai rohkem kui poolsada tööpakkumist, ent tema otsus oli kindel – Rakvere.

Matit kannustas lapsepõlvest pärit mälupilt, kuidas palliväljakul – nii korv- kui jalgpallis – jäid Virumaa poisid ülbe olekuga pealinlastele pidevalt alla. “See tekitas trotsi. Minu eeskujuks oli Võru, unistasin, et ka Rakverest saaks selline väikelinn, mis hakkab suurtele vastu,” kõneleb juubilar ja meenutab, et alguses ei pakutud tarmukale noorele spetsialistile isegi korterit, mis toona oli ju töölevärbamisel üks kaalukamaid argumente.

Aga see ei lugenud.

Värske treeneri viru veri vemmeldas, tema ideed olid suured, unelmad kõrgel. “Esimene päris nullist alanud poistegrupp oli sünniaastaga 1967,” meenutab ta raketina suurde mängu sekkunud esimesi pääsukesi, kelle hulgas olid muuhulgas ka hilisem koondislane Ain Pork, tänane tunnustatud treener Laos Lukas ja teenekas kohtunik Tiit Kõiv.

Treenerikreedo: kõigile tuleb anda võimalus

Tänaseks on Mati Meriranna õpilastest Eesti koondisse jõudnud lausa 12 noormeest, tuntuimatest lisaks Porgile ja Lukasele ka Martti Juhkami, Ivo Järvala, Eivo Žuravljov, Rainer Vassiljev, Robert Viiber ja Janis Sirelpuu.

Treenerina on Mati Meriranna kreedoks olnud tõdemus, et kõigile võrkpallihuvilistele tuleb anda võimalus. Tema trennis on käinud nii sõrmedeta kui ka ühe jalaga mängija. “See ei ole olnud põhjuseks kedagi trennis kõrvale lükata.”

Mati Merirand on kuhjaga ellu viinud oma noorpõlve unistuse – ta on tõstnud väikese tragi Rakvere Eestis suureks võrkpallikantsiks. Linnaks, mis on kuldsete tähtedega raiutud Eesti võrkpalliajaloo raamatu kaante vahele.

Aastast 1981. on tema juhendatavad poistevõistkonnad jõudnud 139 korral Eesti noorte tiitlivõistlustel esikolmikusse. Muljetavaldavad numbrid igal juhul.

90-nendatel aastatel ka ühe turniiri võrra koos Urmas Saarega Eesti koondist juhendanud teeneka treeneri parimaks aastaks, omamoodi suureks slämmiks, oli 1996, kui Eesti karikavõistlustel võidutsesid nii rakvere C, B, A klassi poisid kui ka mehed. “Tulemuste põhjal võib vist öelda, et minu süsteem ikkagi toimis,” on tal heameel käidud tee üle.

Iga kolme aasta tagant on ta võtnud uue grupi poisse ja andnud neile imelise võime lennata edasi nii võrkpallurikarjääris kui ka kasvada inimestena tavaelus. Tema poolt üles ehitatud Rakvere Rivaali võistkond on olnud edukas vabariigi meistriliigas ning tema õpilased vallutanud Euroopa klubide põhikuuikuid.

Aktiivse võrkpallientusiastina on ta kõik suved veetnud Võsul rannavollet mängides, turniire korraldades ja poistele laagreid organiseerides.

Juubilari sõnul on ta ka oma kõige kiirematel aegadel, kui treenerikoormus on olnud justkui kahe või kolmekordne, olnud võrkpalli keskel õnnelik inimene. “Ma nagu ei olekski elus tööl käinud, olen terve elu justkui tegelenud oma hobiga, mis on kinkinud mulle palju positiivseid hetki,“ ütleb muuhulgas mitmel korral Eesti parimaks treeneriks valitud Mati Merirand.

Ja teekond jätkub, kirg oma lemmikalaga tegeleda on endiselt palav. “Ma ei ole nõus nendega, kes ütlevad, et tänapäeva noored ei viitsi treenida ja istuvad pidevalt ninapidi arvutites. Mul on ka praegu väga häid poisse, kahju ainult, et koroona tõttu on võistlemine häiritud – nad võiks vägagi edukad olla,” kiidab ta oma praeguseid õpilasi.

 

Palju õnne ja tervist juubilar Mati Merirannale kogu Eesti võrkpallisõprade nimel!

Eesti Võrkpalli Liit

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: