Eesti säästis põhimeeste energiat ja kaotas EM-il Serbiale kuivalt

Eesti meeste võrkpallikoondis kaotas Itaalias Anconas jätkunud EM-finaalturniiril Serbiale 0:3 (16:25, 23:25, 22:25). Teisipäeval kell 19 kohtutakse otsustavas viimases alagrupimängus Belgiaga, otseülekannet saab vaadata ETV2-s.

Peatreener Alar Rikberg toonitas juba enne turniiri, et kuna Anconas peetakse kolm mängu puhkepäevadeta järjest, siis ilmselt tuleb Serbia vastu teha „elavjõu” säästmise kaalutlustel koosseisu osas valikuid. Loogika on lihtne – Belgia vastu võidule mängimine tundub realistlikum.

Nii oligi päev varasemast algkoosseisust sedapuhku avavile kõlades platsil vaid Martti Juhkami. Liberod jagasid täna mänguaja pooleks – Silver Maar oli platsil servi vastuvõtmisel, Johan Vahter meie oma pallingute ajal, rabeledes kaitses. Ülejäänud koosseis: Renee Teppan, Märt Tammearu, Henri Treial, Marx Aru ja Markkus Keel. Ka Serbia ei kasutanud päris kõiki tavapäraseid põhimehi.

Avageimi dikteerisid täielikult serblased. 20-aastane Aru alustas küll geimi ilusa bloki ja eduka rünnakuga (2:1), ent seejärel läks Maari altsööt liiga pikaks – tasuta punkt vastasele. Järgmisel punktivahetusel ei leidnud jälle Keele sööt üles Tammearu ründekätt. Eksimused toitsid Serbia kindlust ja indu, kiirelt mindi ette 9:4. Kaotusseisus 5:12 vahetas Rikberg Keele Vankeri vastu välja, kuna polnud rahul söötude kvaliteediga. Ei aidanud ka uue sidemängija tulek kohe, ridamisi serviässasid tagunud Serbia võitis avavaatuse koguni 25:16.

Teine geim oli kõige tasavägisem ja oli võimalik ära võtta. Eestlased võtsid servil rohkem riske ja ka õnnestusid, omavaheline koostöö paranes. Tammearu ja Juhkami ründemäng toimis laitmatult, punkte tuli ka Teppanilt, Tammearu serviässa järel juhiti 19:17. Kui Serbia poolel tegutses täna diagonaalründaja kohal väga hea partii teinud Drazen Luburic, siis valusalt sekkus otsustavatel hetkedel teinegi punktikahur, Aleksandar Atanasijević, kelle serviäss tõi tabloole viigi 20:20. Eesti püsis veel endiselt mängus, kahjuks eduseisul 21:20 läks Juhkami ründelöök võrku. Geimpalli lõi maha Luburic.

Kolmandas geimis oli Eesti algusest peale tagaajaja rollis ja asi tundus juba tehtud. Seisul 1:4 tuli Tammearu asemel väljakule Karli Allik, seisul 4:7 andis Teppanile puhkust Oliver Venno. Ometi vahe esialgu üksnes kärises: 6:10, 8:13, 14:20… Sinilõvid püssi põõsasse ei visanud, vaid jätkasid isukalt võitlust. Eelkõige tänu Venno rünnakutele suudeti vahe vähendada juba minimaalseks (22:23!), kuid Marko Ivovici löök ja Todorovici serviäss lõpetasid siiski matši.

STATISTIKA: Eesti resultatiivsemad olid täna võrdselt 11 punktiga Tammearu (+7; rünnak 53%) ja Juhkami (+4; 50%). Aru sai kirja 6 (+2), Teppan 6 (-2), Treial 5 (+4) ja Venno samuti 5 (+4; rünnak 4st 4) silma. Serbiat vedas Luburic (18 punkti; +13; 60%), teda toetasid Pavle Perisic (9 punkti; +1) ja Marko Ivovic (8 punkti; +6).

Statistikalehelt võis leida äärmiselt haruldase numbri – Serbia ei teinud mitte ühtegi rünnakuviga. Blokiga suutis Eesti neid eile salvata kolm korda, seevastu Serbiale kogunes 9 blokipunkti. Eesti jäi pisut alla servi vastuvõtul (38% vs 44%) ja enam-vähem sama palju rünnakul (50% vs 54%). Kusjuures kolmandas geimis ei päästnud meid kaotusest isegi 60-protsendilise resultatiivsusega rünnak – see on samuti päris ebatavaline.

A-alagrupis pole siiani ühtegi üllatust sündinud. Pühapäeva hilisõhtul sai Saksamaa raske 3:2 võidu Belgia üle. Täna hilisõhtul üritavad šveitslased Itaalia vastu hambaid näidata. Eesti jaoks on enne Belgiaga mängu kõik enda kätes – võit viiks alagrupist edasi.

Vaata kõiki tulemusi.

„Ei saa kuidagi öelda, et me ei tahtnud või ei proovinud,” lausus Renee Teppan. „Need mehed, kes väljakule pandi, andsid endast parima. Ilmselgelt alguses üritas igaüks oma rütmi leida ja iseenda asjadega toime tulla, loogilist rada pidi läks ka selles mõttes, et esimese geimi teises pooles me tegelikult kosusime. Hakkasime nö võistkonna asja ajama, saime selle pundi kokku ühtseks võistkonnaks. Teises geimis oli mängu juba küll ja veel. Lihtsalt tahaks mingil hetkel jõuda olukorda, kus need geimi lõpud tulevad meie kasuks.”

Märt Tammearu jaoks oli samuti kõige valusam just teise geimi kaotus. „See oli väga lähedal. Me oleksime võinud selle geimi võita kas või 25:20. Aga oleks on oleks. Mingid väikesed olukorrad, kus me igalt  poolt laseme natuke järgi, ja… Mängime terve geimi punkt-punktis, saame lõpus paari punniga peale ja siis tuleb vastuvõtul üks viga, rünnakul üks viga, servil üks viga ja nii ongi keeruline sellise võistkonna vastu geimi ära lõpetada.”

Vaata Tammearu intervjuud:

„Alustasime kehvasti. Siis justkui saime oma mängu käima. Esimeses geimis läks algus ära, edasi oli juba üsna nagu võrdne võrdsega. Teine geim oli normaalselt juba meie taktikepi all, aga siis mängisime ise selle maha,” võttis Martti Juhkami juhtunu kokku. „Lasime endale ässad, mida poleks pidanud laskma. Tegime rünnakul ja servil vigu, mida poleks pidanud tegema. Kui tahad võita, siis paraku ei saa neid teha. Kolmandas geimis olime paraku tagaajaja rollis, seal olid servivead need, mis meid kimbutasid. Kui ikka ise ei ole piisavalt kvaliteetne, siis on raske võita.”