0:2 kaotusseisust välja tulnud Eesti alistas Tammearu supermängu toel Slovakkia

Eesti rahvusmeeskonna eelviimane kohtumine Euroopa Kuldliiga alagrupiturniiril lõppes pärast rasket algust 3:2 võiduga Slovakkia üle ja säilitas finaalturniirile pääsemise võimaluse.

Mängu kahes esimeses geimis jäid eestlased kohe alguses tagaajaja rolli ning sellest välja tulla ei suudetudki, geimid läksid vastasele vastavalt 25:20 ja 25:21. Siis ärkas ka Eesti meeskond justkui ellu ja võitis kolmanda vaatuse omakorda 25:21. Neljas geim algas samuti tasavägiselt ja selle keerasid lõpuks enda kasuks eestlased – 25:20. Otsustav viies vaatus oli kui sõit Ameerika mägedel, kus lõpuks sai parema hoo üles Eesti, võites 19:17.

STATISTIKAT: Pärast vigastusepausi tegi esimese mängu koondises Märt Tammearu, kes vedas meeskonda nii kergematel kui raskematel hetkedel. Nurgaründaja arvele kogunes lõpuks üleplatsimehena 30 punkti ja ta jäi efektiivsuselt koguni 25ga plussi. 12 punkti kanti nii Valentin Kordase, Andri Aganitsa (sh 4 blokki) kui Stefan Kaibaldi arvele. Slovakkia parim oli Patrik Lamanec 27 silmaga (+20).

Eesti vastuvõtt oli 47% nagu ka Slovakkial, samad näitajad olid ka rünnakul – mõlemal 49%. Blokist said slovakid 14 ja Eesti 8 punkti, servil läid eestlased 4 ässa (neist 3 Tammearu) ja eksisid 17 pallingul. Slovakkia lõi 6 ässa ja eksisid 18 servil.

Ka Märt Tammearu ei osanud ühest põhjust leida, miks meeskond end mängu alguses käima ei saanud. “Mõlemas jäime kohe kaotusseisu 6:1 ja 5:1, ei teagi, miks. Niimoodi ongi raske, aga kolmandas ja neljandas läks väga hästi. Kuigi algselt polnud plaanis mind nii palju mängus hoida, aga kuidagi sujus hästi. Ise tundsin end hästi, füüsiliselt oli okei olla ning vaimselt samuti nautisin mängu. Mul polnud endale mingeid ootusi pandud, sain üle pika aja platsil olla ja läksin nautima,” sõnas nurgaründaja kohtumise järel.

Slovakkia peatreener Steven Vanmedegael juhendas Tammearut ka Belgia klubis Roeselare Knack, mis tegi võidu seda magusamaks. “Oi, väga magus oli tema vastu mängida! Mängu ajal oli ka hea vaadata, mis ta seal minu vastu taktikaliselt üritab teha, aga pärast mängu siiski naeris ja ilmselt väga kuri ei ole (mu peale), aga selline rivaalitsemine annab mänguks lisamotivatsiooni” sõnas Tammearu.

Eestil on nüüd C-alagrupis kirjas 3 võitu ja 2 kaotust, millega ollakse Tšehhi järel (4 võitu ja 1 kaotus) teisel kohal. Tšehhi alistas täna 3:0 Soome. Viimases mängus läheb Eesti meeskond laupäeval vastamisi Soomega ja edasipääsuks tuleb võita vähemalt 3:1 ning loota, et tšehhid ei suuda slovakkide vastu võita rohkem kui üht geimi.

Vaata tabeliseisu.

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Robert Viiber, Valentin Kordas, Märt Tammearu, Karli Allik, Andri Aganits, Mihkel Varblane, liberod Johan Vahter ja Silver Maar.

Slovakid läksid koduseinte toel avageimi Peter Ondrovici serviässast 5:1 juhtima ja see vaatus kulges algusest lõpuni Slovakkia kontrolli all. Geimi keskel vahetas Alar Rikberg sidemängijat ja Viiberit asendas Markkus Keel. Numbrid 21:13 tulid tabloole vastase järjekordse ässa järel ja Rikberg kasutas veel mõtlemisaega. Aganitsa rünnakupunkt ja sellele järgnenud blokk tõid Eesti veel 4 punkti kaugusele – 22:18 ja geimi lõpus mängu tulnud Stefan Kaibaldi äss tegi seisuks 24:20, ent ei enamat, geim läks Slovakkiale tulemusega 25:20.

Teises geimis tuli Eesti poolel platsile algkoosseis, v.a Viiberi asemel Keel. Seegi vaatus algas slovakkide dikteerimisel ja 0:3 kaotusseisus võttis Rikberg esimese mõtlemisaja. Ent platsil oli ka pärast seda palju ebakõlasid ja nii leiti ent Jakub Ihnati serviässa järel 1:6 kaotusseisust. Eestlased suutsid Tammearu rünnaku järel tulla kahe punkti kaugusele (11:13), aga enamaks jaksu polnud, vahe kärises Kordase eksimuse järel 13:18-le ja ka teine geim kuulus kodumeeskonnale, tulemuseks 25:21.

Kolmandas geimis alustas Kaibald Alliku asemel. See geim algas tasavägiselt, 6:6 viigiseisult teenisid slovakid kaks punkti ja sundisid Rikbergi mõtlemisajale. Nüüd tekkis ka Eesti mängu elu sisse ja pika pallivahetuse võit andis meile 9:8 edu. Kaibaldi blokk andis Eestile 12:10 juhtimise ning vastaste tehniline praak suurendas vahe kolmepunktiliseks (15:12) ning nüüd oli Slovakkia kord time-out võtta. Kaibaldi punkt ja vastaste eksimus andsid meile 22:16 edu ning seda enam ei loovutatud, kuigi mitut geimpalli ei suudetud realiseerida. Geimi lõpetas Kaibald – 25:21.

Eesti koosseis neljandas geimis: Keel, Kordas, Kaibald, Tammearu, Aganits, Varblane, Maar, Vahter. See geim oli sarnane eelmisele ja Kordase blokist auti rünnak viigistas seisu 8:8, segadus Eesti poolel ja slovakid said 11:9 ette. Viiber sekkus Keele asemel. Ent Kaibaldi rünnak seadis uuesti jalule viigi – 11:11. Edasi mindi punkt-punktis, Tammearu võimas pommlöök viis eestlased ette 18:17, ent siis eksis ta ise servil. Seejärel aitasid Kordas ja Aganits Eesti meeskonna juhtima 20:18, Slovakkialt mõtlemisaeg. Kaibald tõi kavalusega veel ühe punkti meile ja uuesti time-out Slovakkialt. Sellele järgnes serviäss Tammearu esituses ja vahe kärises neljapunktiliseks (22:18). Blokk Aganitsalt ja geimpalli saime Tammearu punktist seisul 24:18. Taas luhati kaks geimpalli ja Rikberg võttis time-outi. Geim siiski Eestile 25:20 ja nii pidi võitja selgitama viies vaatus.

Otsustavas geimis jätkas Eesti samas koosseisus. Seegi vaatus algas tasavägiselt, slovakkide serviviga ja meie blokk andisd 5:3 edu Eestile. Kaibald viis külalised ette 7:4 ning sellele järgnes edukas rünnak Varblase esituses. Vahepeal vahetas Keel Viiberi puhkama. Slovakid võitlesid end aga punkti kaugusele (8:7) ja Kaibaldi serviviga viigistas seisu 8:8. Uuesti said eestlased ette 11:9 Tammearu rünnakust ja Aganits seisis seejärel blokis nagu müür – 12:9! Otsustavatel hetkedel tassis Eestit taas Tammearu – 13:10. Palju soperdamist ja slovakid tulid punkti kaugusele – 13:12 ning siis ei suutnud kohtunik otusust vastu võtta.. ja järgmisena lõi vastane ässa – 13:13. Aga nüüd sai Eesti esimese matšpalli slovakkide serviveast -14:13. Seda ei suudetud realiseerida – 14:14. Kordas tõi teise matšpalli – 15:14, ent siis eksis servil Viiber. Serviäss Slovakkialt ja esimene matšpall neile seisul 16:15. Lamaneci serviviga – 16:16, ent uuesti matšpall ja uuesti serviviga – 17:17. Uskumatu blokk Tammearult  ja 18:17 matšpall meile, taas time-out. Viimase punkti peale võeti veel challenge, ent see oli Eesti kasuks! 19:17 geim Eestile ja mäng seega 3:2!