EM-iks valmistuv Eesti meeste koondis alistas Ukraina 3:2

Tsiteerides Eesti koondise nurgaründajat Robert Tähte võeti täna koduses Kalevi spordihallis viimaste aastate üks suuremaid skalpe kui viiegeimilises mängus võideti Ukrainat. Viimastel EM-finaalturniiridel väga korralikke kohti saavutanud vastane alistati 3:2 (18:25, 25:23, 18:25, 25:15, 15:13).

“Enne tänast mängu ütlesin meestele, et täna läheme tulemuse peale mängima,” oli Eesti koondise peatreener Alar Rikberg arusaadavalt õnnelik tänase võidu üle, “hea meel on, et saime viis tõsist geimi mängida, ei tekkinud selliseid vähempingelisi lisageime nagu vahel sõprusmängudes juhtub, kus on enda motiveerimisega raskusi.”

Eesti algkoosseisus alustasid sidemängija Markkus Keel, Temporündajad Henri Treial ja Andri Aganits, nurgaründajad Robert Täht ja Märt Tammearu, diagonaalründaja Oliver Venno ja libero Silver Maar. Geim oli kuni keskpaigani tasavägine, kulges küll külaliste juhtimisel, aga suurema vahe suutsid ukrainlased sisse teha geie teises pooles. Ja kui vahe kärises 3-4 punktiliseks, siis lähemale vastaseid meid ei lasknud, hoopis geimi lõpus rebenes vahe mängupilti arvestades ootamatult suureks ja Eestil tuli vastu võtta 18:25 kaotus. Eesti suurimad punktitoojad esimeses geimis olid nurgamehed Tammearu 6 (+2) ja Täht 5 (+5) punktiga.

Teist geimi alustasid mõlemad meeskonnad muutmata koosseisuga, geimi keskel vahetas Renee Teppan välja Oliver Venno. Eesti oli nüüd algusest lõpuni paremini mängus sees ja geimi lõpuossa mindi näiliselt turvalises 20:15 ja 23:18 eduseisus. Siis suutis Ukraina nelja järjestikuse punktiga siiski veidi ärevust tekitada, ometi lõpuks 25:23 geimivõit Eestile. Selle geimi resultatiivseim mees meie poolel oli kapten Aganits 5 (+5) punktiga.

Kolmandat geimi alustas kodumeeskond koosseisus Keel, nurkades Karli Allik ja Martti Juhkami, tempomehed Timo Tammemaa ja Mihkel Varblane, Diagonaali kohal Teppan ja libero endiselt Maar. Tempomeeste vahetuste karusellis osales hiljem ka Marx Aru. Kolmandat geimi alustas Eesti väga ebalevalt. Samuti ohtralt vahetusi teinud Ukraina läks juhtima 13:6. Siis me veidi kosusime, saime vahe aeg-ajalt ka veidi väiksemaks, aga geimi võitis siiski Ukraina kindlalt 25:18. Teppan tõi 5 (+3) ja Juhkami 4 (+1) punkti.

Neljandat alustas sidemängijana Renet Vanker. Selles geimis juhtis Ukraina vaid korra seisul 4:5, sealt alates domineeris Eesti täielikult ja geimi lõpuks venitati vahe 10-punktiliseks 25:15. Allik ja Juhkami tõid kumbki 6 punkti (vastavalt +5 ja +3). Märkimisväärne oli tempomeeste rünnakute õnnestumise protsent: Tammemaa ja Aru mõlemad 3-st 3, Varblane 1-st 1 ehk kamba peale kenasti 100%.

Viies ja otsustav geim kulges punkt-punktis algusest lõpuni. Pooled vahetati Eesti juhtimisel 8:7, otsustavaid pallivahetusi mindi mängima meie kaotusseisult 12:13. Siis tegi Eesti lõpuspurdi, millesse suurima panuse andsid Teppani 2 mängu lõpetavat järjestikust serviässa.

Mängu kokkuvõttes jõudis kõige rohkem punkte koguda Martti Juhkami 12 (+5) punktiga. Allik ja Teppan lisasid kumbki 10, Tammearu ja Täht 8, Aganits 7, Venno ja Aru 5, Tammemaa 4. Sünnipäevalapsest sidemängija Keel ning Treial ja Varblane said enda kontole 3 punkti. Vastaste resultatiivseim oli nende diagonaalründaja Vasyl Tupchii 13 (+12) punktiga. Suurepärast efektiivsust näitas ukrainlaste tempomees Dmytro Teryomenko 12 (+12) punktiga.

Blokipunktid 9-3 Ukrainale, serviässad 6-3 Eestile. Servivigu tegi Eesti 21 ukrainlaste 14 vastu. Kodumeeskonna vastuvõtt oli kindlam, vastavalt 56 ja 42 protsenti, rünnakute õnnestumise protsent oli napilt parem Ukrainal 56 vs 54 protsenti.

Eesti ja Ukraina peavad teise omavahelise kontrollmängu Kalevi spordihallis homme, laupäeval kell 16:00. Eesti meeste koondise esimene mäng EM-finaalturniiril on 30. augustil Perugias Saksamaa vastu.