Belgia vastu 0:2 kaotusseisust välja tulnud Eesti teenis Kuldliigas magusa võidu

Tartus toimunud Euroopa Kuldliiga A-alagrupi turniiri lõpetas väga tuline kohtumine seni kaotuseta olnud Belgia ja Eesti vahel. 3:2 (20:25, 20:25, 25:19, 25:21, 18:16) jäi lõpuks peale Eesti koondis.

Peatreener Cedric Enard saatis algkoosseisus platsile Renet Vankeri, Renee Teppani, Ardo Kreegi, Timo Tammemaa, Kristo Kollo, Märt Tammearu, libero Silver Maari. Täna see koosseis aga asju klappima ei saanud ning nii otsustas juhendaja kolmandas geimis saata platsile neli uut meest – Robert Viiberi, Oliver Venno, Andri Aganitsa, Albert Hurda, kes suutsid koos Maari, Tammemaa ja Tammearuga võidu Eestile tuua.

Mõlemas meeskonnas võttis kohati maad frustratsioon, mistõttu sai Eesti poolel kollase kaardi Ardo Kreek, vastastel nende staar Sam Deroo aga teenis lõpuks punase kaardi. Otsustava viienda geimi lõpus säras Venno, kes tõi raskes seisus Eestile neljal korral matšpalli ning mängule pani lõpuks punkti Hurda serviäss.

Venno kerkis Eesti resultatiivseimaks 23 punktiga (+18), 16 punkti (+12) lisas Märt Tammearu ning 12 jäi nii Albert Hurda kui Timo Tammemaa arvele. Eesti vastuvõtt oli 49%, rünnak 41%, blokist saadi 16 punkti, servilt 5 punkti (vigu tehti 17 viga). Belgia edukaim oli 24 punktiga (+21) Sam Deroo, belglaste vastuvõtt oli 37%, rünnakuid lahendati 43-protsendiliselt, blokipunkte saadi 15, servil löödi 3 ässa ja eksiti 16 pallingul.

Eesti on nüüd A-alagrupis 8 punktiga esimene, Belgia on 7 punktiga teine, Hispaania 3 punktiga kolmas ja Lätil on punktiarve avamata.

Vaata tabeliseisu.

Peatreener Cedric Enard tõdes, et mängu algusega ei saa rahule jääda. “Ma polnud rahul meeste valmisolekuga mängu alguses, olime liiga vaiksed. Kas see tuli pingest või millestki muust, ei tea. Muidugi oli vastane kõva, siin on kolm tippmängijat Sam Deroo, Tomas Rousseaux ja Jolan Coxi näol. Meil oli küll emotsioone, ent peamiselt oli selleks frustratsioon ja see pole hea. Peame suutma seda muuta,” sõnas ta.

“Aga positiivse poole pealt saime kena meeskondliku võidu – Olku (Venno) tegi väga hea töö, Vibu (Viiber) suutis mängu muuta. Albert (Hurt) ja Märt (Tammearu) olid rünnakul oma ülesannete kõrgusel. Aga (Aganits) tegi supermängu, kõik vahetused läksid täppi. Nüüd on mul teatud kindlus, et vajadusel on mul lai valik mängijaid, keda saan usaldada. Ja ülitähtis on, et see oli meeskonna võit. See, et me olime täna meeskond ja kõik kõigi eest väljas, on ülitähtis ka pikemas perspektiivis.”

Vastaste üks liidreid Tomas Rousseaux ütles, et kaotusele vaatamata oli mäng väga nauditav. “Oli kõrgetasemeline kohtumine. Viies geim oli väga tasavägine ja seal loevad lõpuks väikesed asjad. Eesti lõpetas mängu uskumatu serviga joonele ja see oli ilus lõpp ilusale mängule. Mängijana nautisin väljakul olemist väga. Meie ja ka Eesti tiim on üsna noored ja oli tore näha noori tegutsemas,” sõnas nurgaründaja.

Robert Viiber oli üks neist, kes aitas mängu Belgia vastu muutuse tuua. Tema jaoks oli tegu senise karjääri tähtsaima mänguga. “Tulin suure duhhiga peale, andsin enda parima ja õnneks tuli ka tulemus.” Vaata videost, mida Viiber tänase kohtumise kohta arvas.

Robert Viiberi pikk intervjuu:

Eesti algkoosseis: Renet Vanker, Renee Teppan, Ardo Kreek, Timo Tammemaa, Kristo Kollo, Märt Tammearu, libero Silver Maar.

Mängu alguses jäi Eesti 3:6 kaotusseisu ning peatreener kutsus mängijad platsi äärde. Belgia 14:8 eduseisul kasutas Cedric Enard juba teist mõtlemisaega. Ent ka kaks järgmist punkti said vastased, neist ühe kohtuniku otsusega, mispeale Kreek protesteeris ja sai kollase kaardi. 16:8 edu belglased enam ei loovutanud, kuigi Eesti tuli veel Teppani servide toel kahe punkti kaugusele (18:20). Geim Belgiale 25:20. Eesti poolel säras avageimis 7 punktiga Tammearu.

Teises geimis haaras Belgia blokipunkti järel 11:8 edu ja Eesti poolel vahetas Oliver Venno välja Teppani ning Robert Viiber Renet Vankeri. Belglaste liidri Sam Deroo rünnak viis külalised ette 16:12, ka see geim oli Belgia dikteerida ning lõpuks võeti 25:20 võit.

Kolmandat vaatust alustasd Eesti poolelt Robert Viiber, Oliver Venno, Timo Tammemaa, Andri Aganits, Albert Hurt, Märt Tammearu ja Silver Maar. Hurda tagaliinirünnak andis eestlastele 5:2 edu ning Hurda rünnak lõpetas pika pallivahetuse 13:4 Eestile, sundides vastased mõtlemisajale. Aganitsa rünnaku järel juhiti 21:12, see geim oli Eesti kontrolli all ning võideti 25:19.

Eesti jätkas neljandas geimis samas koosseisus. Venno punkti järel oli Eesti meeskonna edu 12:10 ja ka järgmise punkti tõi Eestile võimsa pommlöögiga Tammearu. Tasavägist mängu jätkus kuni geimi lõpuni. Venno rünnak andis meile 19:17 edu ja järgmine punkt tuli samuti Eestile, kutsudes Belgia mängijates taaskord esile suure pahameeletormi, mis päädis Deroo jaoks punase kaardiga ja Eestile seega punkt juurde – 21:18. Aganitsa temporünnak andis Eestile geimpalli seisul 24:19, ent seda ei realiseeritud ja ka järgmist mitte ning Enard võttis aja maha. Geimi lõpetab Venno löök – 25:21 ja üldseis seega 2:2.

Viiendas geimis jätkas Eesti edu toonud koosseisuga. Hurt ja Aganits viisid Eesti ette 6:4 ja Viiberi blokk käristas vahe kolmepunktiliseks – 8:5. 9:8 seisul kasutas Enard mõtlemisaega, sellele järgnes Tammemaa rünnak – 10:8. Eesti 11:9 eduseisul kasutas mõtlemisaega Belgia. Viigini jõudsid belglased seisul 11:11 ning Deroo viis omakorda 12:11 juhtima Belgia, taas time-out. 12:12 seisult oli taas liidri eest väljas Deroo – 13:12 Belgiale. Ent Venno viigistas 13:13 ning ka järgmise punkti ja ühtlasi matšpalli tõi Venno 14:13. Selle luhtas Deroo – 14:14. Uuesti tõi Venno matšpalli Eestile 15:14 ja servima sekkus vahetusest Teppan. Aga ei, järgmine punkt kuulus Belgiale ja seis taas viigis 15:15. Venno tõi kolmanda matšpalli – 16:15. Ikka ei tule – 16:16. Venno tõi ka neljanda matšpalli seisul 17:16 ning mängu lõpetas Hurda äss – 18:16 geim Eestile ja kogu mäng meile 3:2!