Riina Kuusk 60: Vanemuise balleti kaudu edukaks võrkpallitreeneriks

11. märtsil tähistab oma 60 aasta juubelit teenekas võrkpallitreener Riina Kuusk.

Läbi ja lõhki tartlasena tegi Riina Kuusk esmatutvust sportliku eluviisiga 6-aastaselt Vanemuise balletikooli minnes. Tantsuoskused viisid teda ka Vanemuise lavalaudadele, kus ta muuhulgas täitis lapsena ka Jänku ja Tuisupoisi rolli Eugen Kapi lasteooperis “Talvemuinasjutt.”

Võrkpalli juurde jõudis juubilar 6. klassis õppides, kuna “pool klassi käis võrkpallitrennis.” “Kui tuled balletist, kus on vaja täpseid liigutusi, siis haarad kõike lennult,” meenutab ta oma võrkpallitee algust. Treener Meta Selg süstis treeningutel mänguindu, õpetas tehnikat ja tulemused ei lasknud ennast kaua oodata. “1961. aastal sündinud tüdrukutega kõndisime Eestis kõigist üle,” meenutab ta.

9. klassis Tallinna Spordiinternaatkooli minnes oli alguses ta treeneriks Ellen Liik, hiljem Ülo Palk. “Tallinnas treenides läks mu areng hüpetega edasi,” hindab sidemängijana tegutsenud Riina Kuusk täna toonast olukorda.

Aasta hiljem, 10. klassis liitus ta Eesti koondnaiskonnaga. Alates 1979. aastast juhendas koondnaiskonda lätlane Andris Kljavinš. Osaleti Nõukogude Liidu esiliigas ja kõrgetasemelisel üleriiklikul rahvaste spartakiaadil jäi naiskonnal napilt puudu esikaheksasse pääsust. “Olen tänulik kõikidele treeneritele, kes mind toona juhendasid,” ütleb juubilar ning toob eraldi välja Kljavinši ja Palgi rolli oma mängijateel.

Eesti sarjade tasemel osales Riina veel 2003. aastani, mängijakarjääri kroonis Tartu Stella ridades Eesti meistriks tulek 1994. aastal. Riina Kuusk tudeeris ülikoolis majandusteadust, ent ometi tõmbas teda võrkpallitreeningute suunas. 1986. aastal alustas ta tööd Tartu spordikoolis, astudes Meta Selja suurtesse saabastesse.

Esimese rühmaga, 1975. aastal sündinud tüdrukutega, jõudis ta välja Eesti meistrivõistluste pronksile. 1996. aastal sündinud tüdrukud juhtis ta kahasse Margit Kööbiga Eesti meistriteks.

Võrkpall on juubilarile tema enda sõnul andnud kõik. “Nii ameti, abikaasa kui ka sõpruskonna,” ütleb ta. Võrkpallivaimustust on jaganud ka kõik Riina neli last, kellest tütar Triin jõudis välja täiskasvanute- ja Kadri noortekoondisesse.

Vabal ajal aias toimetav ja käsitööd teha armastav juubilar kinnitab naerupilguga silmanurgas, et tal on kahju nendest inimestest, kes ei ole kunagi võrkpalli mänginud. Õnneks nad ei tea, millest nad ilma on jäänud.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: