Põhimehest ilma jäänud Selver/TalTech surus Bigbanki teist korda selili

Meeste Eesti meistrivõistluste finaalseeria teises kohtumises võttis võidu Selver/TalTech, kes alistas Tartu Bigbanki 3:1 (25/21 13/25 25/14 25/18) ja läks seeriat 2:0 juhtima.

Selver/TalTech jäi seejuures kolmanda geimi alguses ilma ühest põhimehest, kui Denis Losnikov vigastas palli päästes hüppeliigest. See andis aga meeskonnakaaslastele jõudu juurde ja Tartu mäng lagunes täielikult.

Rünnakul väga ühtlaselt tegutsenud Selver/TalTechi edukaimad olid võrdselt 14 punktiga Jan Markus Üprus (+6) ja Oliver Orav (+10), 10 silma jäi nii Marx Aru kui Rauno Tamme asemele. Tartu meeskonnale tõi Matej Šmidl 21 punkti (+10) ja Timo Lõhmus 12 silma (-2).

Vastuvõtt oli parem Selveril: 28% vs 25%, rünnakuid lahendas võitjameeskond 44-protsendiliselt ja Bigbank 42-protsendiliselt. Blokis oli 8:4 üle Selver, servil oli Selver üle 9 vs 4.

Selver/TalTechi mängija Rauno Tamme tõdes, et Losnikovi vigatus mõjus teistele pigem sütitavalt. “Teadsime, et ega meil kedagi enam asemele tuua pole ja siis võitledki selle ühe venna eest ja tema nimel. Teadsime, et peame täna suruma, et kui täna ei suru, läheb meil väga raskeks. Kui me oleks täna kaotanud, oleks vaimselt päris raske olnud, seeria olnuks 1:1 viigis ja üks mees väljas ka. Meil on praegu ka ainult kaks võitu ja midagi pole ju tehtud,” sõnas Tamme. “Kohati oli täna ka mänguilu palju – Orava serviseeria näiteks ja eks sellised punktid söövad vastast kõvasti.”

Tamme sõnul on meeskonnal üht-teist ka tõestada. “Väga palju on tõestada! Muidugi tahame siin võimalikult hästi esineda, aga tehtud pole veel midagi ja peame ka pühapäeval mängima nagu viimast mängu, kuskilt ei tohi järgi lasta.”

Tartu meeskonna peatreener Alar Rikberg sõnas, et tema meeskond mängis viimati hästi veebruari alguses ja hetkeseis ei ole üllatav, sest nad pole saanud mängijate puudumise tõttu pikalt korralikult treenida. “Meil on olnud õnne, et siia üldse jõudsime. Loomulikult oleme me võimelised Selverit võitma, aga selleks on vaja hakata meeskondlikult tegutsema. Ja see on iga mängija psühholoogiline, emotsionaalne tegevus mängus, mitte võrkpallitehniline või oskustest tulenev,” kommenteeris Rikberg.

Rikberg lisas, et tal on kolmanda mängu osas erinevaid mõtteid, mida olukorra parandamiseks ette võtta. “Aga meil pole olukord, kus me oleks platsil füüsiliselt vastasele alla jäämas, või kus nad meid võimuga ära suruksid. Meil on väga palju lagunemisi ja neid on läbi hooaja olnud. Lihtsalt varem on vastane ehk nõrgem olnud ja ei ole nad niipalju võidelnud nagu Selver seda täna teeb. Neil on selgelt hammas verel ja nad selgelt näitavad, et tahavad seda tiitlit võita. Kaks korda järjest on meid sisuliselt knock-outi löödud. Meil pole väga võimalusigi olnud esimeses kahes mängus. Nüüd on vaja hakata kuskilt kübarast jäneseid välja tõmbama. Ma ei välista, et peame hakkama täiesti avantüüri tegema taktikaliselt, varieerima ja ümber tõstma koosseisu. Tuleb mängida sellist malet, kus palju nuppe on puudu ja loota olemasolevatele tugevatele nuppudele, aga ma ei tea, kuidas neid sinna malelauale paigutada,” lisas juhendaja.

TalTechi juhendaja Andres Toobal tunnustas meeskonda, sest korduvalt tuldi välja kaotusseisudest. “Seda juhtus palju nagu ka avamängus. Ses mõttes olen rahul, et rasketes olukordades suutsime külma pead hoida. Oleme hooaja jooksul saanud valusaid kaotusi, kui oleme endale ise pinged pannud, aga praegu me naudime. Hea enesekindlus on tulnud,” sõnas Toobal.

“See, kui Denis vigastada sai sellise võitlusega, siis keegi ei tahtnud võitluseta midagi ära anda. Selles mõttes oli see hetk teistele sütitav ka. ”

Selver/TalTechi algkoosseis: Leo Meyer, Jan Markus Üprus, Oliver Orav, Denis Losnikov, Marx Aru, Andri Aganits, liberod Johan Vahter ja Alari Saar.

Tartu Bigbanki algkoosseis: Markkus Keel, Matej Šmidl, Tamur Viidalepp, Timo Lõhmus, Kevin Soo, Mart Naaber, libero Rait Rikberg.

Mängu algus oli tasavägine, kuni Bigbank Lõhmuse rünnaku järel 11:7 juhtima pääses ja Andres Toobal mõtlemisaega kasutama pidi. Kodumeeskond TalTech jõudis punkti kaugusele (12:11), ent õige pea oli vahe taas kolmepunktiline – 16:13. Geimi keskel vahetas Ronald Järv välja Keele. TalTech tuli veel korduvalt punkti kaugusele ning viigini jõuti Tartu eksimusest seisul 19:19. Geimi lõppu domineeris Tallinna klubi – geimpalli tõi Orav serviässast seisul 24:21 ja TalTechi blokk andis neile geimivõidu 25:21.

Teist vaatust alustasid algkoosseisud, va Tartul Järv. 9:9 seisult sai Bigbank järjest neli punkti ja Üpruse asemel tuli mängu Rauno Tamme, kes kohe ka skoori tegi. Šmidli võimsa rünnaku järel oli Tartu ees 16:10 ja sellest kaotusseisust TalTech enam ei kosunud – geimi võitis Tartu 25:13.

Kolmas geim algas paremini kodumeeskonna jaoks, kui Üpruse järjestikused rünnakud andsid neile 5:1 edu ja Alar Rikberg kasutas mõtlemisaega. 6:1 seisul vahetas Keel Järve välja. Kahjuks vigastas 6:4 eduseisul palli päästes hüppeliigest Losnikov, kelle jaoks oli mäng lõppenud. Tema asemele tuli Tamme. Tartu järjestikuste vigade järel pääses TalTech ette 12:7, Rikbergilt taas mõtlemisaeg. Geimi keskel vahetati taas Järv sisse. Tamme rünnaku järel oli vahe 16:9 ning Orava punkti järel juhtis TalTech 17:10 ning geimi võitis Tallinna klubi tulemusega 25:14.

Neljandas geimis suutis paremini startida Bigbank, haarates 6:3 edu. Seda suudeti hoida, kuni servijoone taga tegi hea seeria Orav – mitu punkti järjest saadi servi järgselt võrgu kohale põrganud pallidest ja viigini jõut Aru puntkist – 12:12. Orava äss andis kodumeeskonnale 14:12 edu, Šmidl võeti puhkama, Viidalepp tema asemele. Uskumatu äss Rikbergile – 16:12 TalTechile. Lõhmuse rünnak võeti blokiga kinni – 17:12 ja taas time- out. 17:13 tuli Šmidl tagasi platsile, ent TalTech läks oma teed, matšpall saadi seisul 24:18 ning see ka realiseeriti. Geim seega 25:18 ja mäng 3:1.

Vaata tulemusi.

Seeria kolmas mäng toimub 2. aprillil kell 17.00 Tartus ja neljas 5. aprillil kell 19.00 Tallinnas. Vajadusel peetakse viies kohtumine Tartus 9. aprillil kell 17.00, kuues Tallinnas 12. aprillil kell 19.00 ja seitsmes 15. aprillil Tartus kell 17.00.

2023. aasta võrkpalli Eesti meistrivõistlused on pühendatud Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäevale. Võistlusel esikolmikusse jõudnud sportlased teenivad EOK 100 erikujundusega Eesti meistrivõistluste medalid.