Mati Kuusk 75: Eesti esimene rahvusvahelise kategooria rannavolle kohtunik

5. oktoobril tähistab oma 75 aasta juubelit teenekas võrkpallikohtunik Mati Kuusk.

Viljandimaalt Imaverest pärit Mati Kuusk alustas treeningutega 1959. aastal Paides. “Alustasin Kalju Pruueli juures korvpalliga ja edasi läksin Eva Pruueli juurde võrkpallitrenni,” meenutab juubilar ja lisab: “Paides ja selle ümbruses oli võrkpall toona väga populaarne.” Noorteklassis osales Mati Kuusk kodulinna meeskonna koosseisus kuue linna turniiridel ja alates 9. klassist esindas juba sidemängijana edukat Türi Jõudi võistkonda.

Võrkpallikohtunikutööd alustas tänane juubilar 1965. aastal, kohe pärast Paide keskkooli lõpetamist. “Toona said spordikooli lõpetajad endale spordikohtuniku kutse, oli selline ilus diplom,” kerib ta nostalgiliselt mälestustelõnga.

Alguses vilistas Mati Kuusk vaid mõningaid üksikuid mänge. “Kohtunikutööle tõmbas mind tõsisemalt Kaupo Adler, kes enne Mati Koorepit oli Eestis kohtunike kogu esimees.” Lisaks Eesti liigas õiguse mõistmisele, käis ta kohtunikuks ka erinevatel Nõukogude Liidu juunioride võistlustel. “Üks pall jäi puudu, et oleks saanud üleliidulise kategooria,” sõnab ta.

80-ndate aastate lõpupoole, kui rannavolle tegi Eestis esimesi samme, tekkis juubilaril – nagu ta ise ütleb – uue ala vastu professionaalne huvi. “Tahtsin väga ära teha kohtuniku rahvusvahelise kategooria rannavolles.” Kategooria taotlemine toimus aastaid hiljem Berliinis, kuhu Mati Kuusk läks omaenda kulu ja kirjadega. “Olin seal nädala seminaril ja vilistasin praktika korras koha peal MK-etappi. Sain Eestis esimese kohtunikuna rannavolles rahvusvahelise kategooria,” kõneleb ta.

Oma pikast karjäärist on Mati Kuusele meelde jäänud Kreekas toimunud rannavolle Euroopa karikaetapp, kus ta oli finaalmängus Itaalia ja Kreeka naiste vahel alumine kohtunik ning samas ka tunnistajaks sellele, kuidas kreeklannad iga hinna eest võitma pidid. “Nägin hiljem lennujaamas neid Itaalia naisi ja päris piinlik oli nende ees.”

Võrkpall on juubilarile andnud kõike alates tervisest. “Palju sai reisida ning leidsin ka häid sõpru ja tuttavaid, suhelda mulle väga meeldib.” Tarmukas Mati Kuusk lööb siiamaani kaasa mängijana võrkpalliväljakul – tänavugi tuli ta 70+ ja 75 + veteranide klassis Eesti meistriks.

Samuti teeb ta jõudumööda – soliidsest vanusest hoolimata – kohtunikutööd Rahvaliigas. “Tänavugi kutsuti,” on tal selle üle hea meel. Vabal ajal teeb juubilar meelsasti maatöid ja tegeleb jõudumööda filateeliaga. “Kunagi korjasin põhiliselt kosmoseteemalisi marke, praegu olen kõik Eesti vabariigi margid endale ostnud,” tõdeb ta.

TPI energeetikateaduskonna lõpetanud Mati Kuusk on valitud 20 korda vabariigi parimate vilemeeste hulka. Aastatel 1997-2002 kuulus ta Eesti Võrkpallikohtunike Assotsiatsiooni juhatusse, aastatel 2005-07 oli ta Assotsiatsiooni esimees. Ta on olnud ka „aegade algusest“ EVF-i sporditehnilise komisjoni liige. „See on tänamatu töö,“ muheleb juubilar. Aastatel 2009-2019 oli Mati Kuusk Tallinna Spordiveteranide Koondise juhatuse liige.

Eesti Võrkpalli Liit soovib juubilarile kogu võrkpallipere nimel jätkuvat õnne, jõudu ja tervist!

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: