Lissaboni Benfica pani Tartu Bigbanki vastu kogemused maksma

Tartu Bigbanki Meistrite liiga hooaeg jätkus esimeses eelringis Portugali esiklubi Lissaboni Benfica vastu ja avamäng kaotati kodusaalis 1:3 (24:26, 25:22, 18:25, 16:25).

Koguni kuue brasiillase ja kokku üheksa leegionäriga tugevdatud Benfica näol on tegu ülikogenud meeskonnaga, kus pea kõik põhimehed julgelt üle 30-aastased. Tartu seevastu on mõne erandiga üsna noore koosseisuga. Täna pääsesidki kogemused suuresti maksma, sest kui Alar Rikbergi hoolealused mängisid kahes geimis hea servi toel kätte võidetud suured eduseisud maha, siis Lissaboni klubi seda ei teinud ja oli kannatlik.

Bigbanki algkoosseisus jooksid väljakule: Ronald Järv, Valentin Kordas, Albert Hurt, Martti Juhkami, Alex Saaremaa, Mart Naaber, libero Rait Rikberg. Avageimis olid Tartul head võimalused geim enda kasuks keerata, sest oldi kuuepunktilises eduseisus (18:12), kuid see anti käest ja lõpuks tuli vastu võtta 24:26 kaotus. Teine vaatus kulges esimesele sarnaselt, Tartu haaras suure edu (17:10), ent mängis selle maha. Seekord olid tartlased geimi lõpus siiski kindlamad, võites 25:22. Kolmas vaatus oli kindlalt Benfica kontrolli all, geim võideti 25:18. Vastased suutsid domineerida ka neljandas geimis, võites selle 25:16 ja mängu 3:1.

Kohe mängu alguses vigastada saanud tempomees Peter Wohlfahrtstätter tõdes, et kannatlikkus ja kogemus olid täna olulised. “Me suutsime kannatada, sest teadsime, et mida edasi, seda vähem energiat vastasele jääb. Tartul on palju emotsiooni ja energiat, diagonaal on noor ja energiline ja kui neil lasta lõbutseda, on meil raske. Teadsime, et väsides hakkavad nad eksima ja meil on kogemusi, et mitte närvi minna. Olen kindel, et kui meil oleks nooremate mängijatega meeskond, oleksime täna kaotanud,” sõnas Benfica mängumees.

Bigbanki peatreener Alar Rikberg sõnas, et täna maksti korralikult kooliraha. “On kooliraha, ei too nimesid välja, aga iga inimene, kes võrkpallist jagab, näeb ära, kes mis hetkel väristama hakkas. See hakkaski kärisema selle pealt, et olid valed lahendused või kahvatud lahendused olukordades, kus meil oli korduvalt võimalus see geim (esimene) ära otsustada. Aga valeotsuseid või kartlikku tegevust oli ühelt, teiselt, kolmandalt ja neljandalt ja sealt see asi kärises,” sõnas juhendaja.

“Neid maha mängitud geime on meil juba liiga palju, alates sõprusmängudest. See on nüüd küll asi, kus on vaja leida rohtu. Kui jääme hooaja lõpuni meeskonnaks, kes kaotab eduseisut geime.. me peaks olema võimelised kaotusseisudest välja ronima, mitte eduseisust kaotama. See on minu jaoks vastuvõetamatu, pean sinna mingi rohu leidma. Meie serv oli kahes esimeses geimis edu võti, oma rünnakut meil täna polnud, natukene vaid võidetud geimis.”

Mõlema sidemängija (enamiku ajast mänginud Ronald Järv ja vahetusest hetketi sekkunud Aleksander Eerma-toim) mäng Rikbergi hinnangul täna liigselt kõikus nagu enamiku meeskonna oma. “Seda kindlust, mida ma ootaks, sidemängijatel täna polnud. Ja diagonaalis on vaja teha olulisi ja selgeid parandusi, ilma diagonaalita on raske võrkpalli mängida. Täna võib ausalt ära öelda – kaks meest mängisid oma välja – Rikberg (Rait) ja Hurt, kogu ülejäänud võistkond ei mänginud täna oma taset välja,” lisas peatreener.

STATISTIKAT: Albert Hurt tõi 18 punkti (+13), Martti Juhkami lisas 15 (+6), Valentin Kordas 11 (+5) ja Alex Saaremaa 10 punkti (+7). Benfica kasuks panustas Hugo Fernando Lucas Gaspar 19 punkti (+17).

Tartu vastuvõtt oli 57%, rünnakuid lahendati vaid 36-protsendiliselt, blokist saadi 8 (4 blokki sai kirja Saaremaa) ja servilt 4 punkti (10 viga). Benfica vastuvõtt oli 57%, rünnak 50%, blokipunkte teeniti 8 ja servipunkte 5 (14 viga).

Ronald Järve intervjuu:

Mängu käik:

Kordase rünnaku järel mindi avageimi 10:5 juhtima. Tartu suutis vastast serviga suruda, rünnak toimis ja vahe püsis. Heas hoos Juhkami järjekordne rünnak jäi maha (17:12). Lissaboni peatreener tegi geimi lõpus mitu vahetust ja jõuti kahe punkti kaugusele (18:16), sundides Tartu peatreenerit Alar Rikbergi mõtlemisajale. Ent ka järgmine punkt läks Benficale, Järve asemel sekkus mängu Aleksander Eerma. Soomlane Aaro Nikula seadis jalule 18:18 viigi, geimi lõpp kulges punkt-punktis. Hurda rünnaku- ja blokipunkt andsid 24:22 seisul esimesena geimpalli Tartule, ent seda ei realiseeritud. Selle pallivahetuse ajal sai tõsiselt vigastada Benfica tempomees Honore, kes pidi mängu pooleli jätma. Benfica viigistas pärast mänguseisakut 24:24 ja nüüd teenis geimpalli juba vastane, mis ka realiseetiti – 26:24 avageim Benficale.

Teist vaatust alustas Bigbankil algkoosseis, vaid Naabri asemel tuli väljakule Kevin Soo. Ka teise geimi algus oli kodumeeskonna poolt ilus, Kordase pommlöök andis 11:6 edu ja Hurda blokist auti rünnak käristas vahe 15:8-le. 17:12 eduseisul kasutas Rikberg mõtlemisaega, et taas mõõna ei tekiks. Aga Benifica tuli siiski 3 punkti kaugusele (17:14) ja püsis seal, kuni 20:18 seisuni ja Rikberg võttis uuesti mehed platsi äärde. Kahjuks eksis siis Juhkami rünnakul ja vahe oli minimaalne. Saaremaa temporünnak viis Tartu taas kahega ette – 21:19. Meeskonnatöö tulemusena pääses Bigbank 23:20 ette, taas time-out. Geimpall saadi seisul 24:21, seda ei realiseeritud, ent teine küll – 25:21 geim Tartule.

Kolmandas vaatuses pääses Benfica diagonaalründaja Hugo Gaspari rünnakust 9:6 ette. Tartu jõudis punkti kaugusele, ent geimi keskel pääses Portugali klubi taas kolmepunktilisse eduseisu 16:13 ja sai aina enam emotsioonid üles. Geimi lõpp oli samuti vastaste kontrolli all, 17:22 kaotusseisul vahetas Eermaa Järve välja. Benfica edu maha ei mänginud ja võitis geimi 25:18.

Neljas geim kulges tasavägiselt, kuni vastased 9:7 edu haarasid ja Rikberg kasutas kiirelt mõtlemisaega. Selles vaatuses asendas Naaber Sood. Jõuti korduvalt lähedale, ent Benfica ei tahtnud kuidagi edu käest anda. Juhkami tõi geimi keskel Tartu punkti kaugusele (15:14), ent õige pea oli vahe neljapunktiline (19:15) ja seegi geim läks Benficale, tulemuseks 25: ja kogu mäng seega Portugali klubile 3:1.

Nüüd vajab Tartu nädala pärast toimuvas korduskohtumises 3:0 või 3:1 võitu ja seejärel tuleks parem olla ka kuldses geimis.