Eesti pidi koduse EMi avamängus tunnistama Läti paremust

Eesti rahvusmeeskond alustas kodust EM-finaalturniiri hästi tuttava Läti vastu ja pidi Avo Keele hoolealustelt vastu võtma 1:3 (23:25, 22:25, 15:16, 25:21) kaotuse.

Saku Suurhalli oli finaalturniiri avamänguks kogunenud umbes 4000 fänni ja üle pika aja taas publiku ees mänginud võrkpallurid said fännidelt lisaenergiat, ent võiduks sellest seekord ei piisanud. Eesti alustas koosseisus Robert Viiber,  Oliver Venno, Kristo Kollo, Albert Hurt, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar. Hiljem sekkusid mängu Karli Allik, Robert Täht, Renet Vanker, Märt Tammearu. Alliku mäng lõppes kahjuks põlvevigastusega.

STATISTIKAT: Oliver Venno tõi Eesti meeskonna resultatiivseimana 21 punkti (+14), 14 punkti (+12) lisas kapten Ardo Kreek, kes lõi ka 5 ässa. 8 (+0) punkti jäi Robert Tähe arvele. Eesti vastuvõtt oli 55%, rünnakuid lahendati 46-protsendiliselt, blokist teeniti 6 punkti ja servil löödi 10 ässa ning eksiti 16 servil.

Läti meeskonna edukaim oli rünnakul 21 punktiga (+13) Hermans Egleskalns. Lätlaste vastuvõtt oli 37%, rünnak 32%, blokist saadi 13 ja servilt 6 punkti (eksiti 14 pallingul). Vaata CEVi statistikat.

Kapten Ardo Kreek: “Mäng võis jääda oma ebastabiilsuse taha. Kohati mängisime väga ilusat võrkpalli, kohati tekkis tunne, et mis toimub – kaos! Liiga suured ärakukkumised ja ega siin väga tarka oskagi muud öelda. Oskame mängida küll, tuleb lihtsalt stabiilsus leida. Usun, et suudame veel teisi vastaseid siin üllatada küll,” sõnas Kreek. “Loodan, et keegi seda mängu väga taga nutma ei hakka. Fännide ees oli minul isiklikult mängida super! Hea, et pisar silma ei tulnud hümni laulmise ajal. Väga äge! Super, et kõik rahvas saali tuli!”

Vaata Kreegi pikka intervjuud:

Peatreener Cédric Énard lisas, et kuigi seis on keeruline, tuleb mõtteid koguda ja järgmises kohtumises laupäeval endast kõik anda. “Statistikas polnud suuri vahesid, välja arvatud blokis, kus lätlased olid paremad. Positsioonil nr 4 polnud tõhusust, ma ei pea silmas üht mängijat, vaid üldiselt. Ja tundub, et see suur sündmus ja rahvast täis saal mõjus meile samuti pärssivalt – mängu algus oli kohutav. Kuigi muidugi on see tore, et fännid olid meid toetamas! On arusaadav, et nooremad mängijad pole lihtsalt sellises olukorras olnud. Aga peame sellega hakkama saama. Meil on kaks päeva aega, et oma pead “puhtaks saada” ja uuesti alustada ning mängida laupäeval nagu “hullud”,” sõnas ta, lisades, et võimalik, et lisaks Allikule ei saa ta enam kasutada ka Tähte, kellel andis tunda jalalihase vigastus.

Vaata peatreeneri pikka intervjuud:

Läti koondise juhendaja Avo Keel: “Tunne on hea, saime võidu meeskonna vastu, kes oli eeldatav favoriit. See võit lisas kogu meeskonnale kõva mentaalset vundamenti tulevasteks mängudeks, kust on ka väga valus alla tulla, kui ei õnnstu kõik. Aga nendeks mitteõnnestumisteks oleme nii mina kui ka teised valmis” sõnas Keel. “Blokk-kaitses oli täna suur vahe, meie blokk oli sisuliselt poole rohkem,” lisas juhendaja statistika kohta.

Vaata Avo Keele pikka intervjuud:

Mängu väisasid ka Eesti president Kersti Kaljulaid ja Euroopa Võrkpalliliidu president Aleksandar Boričić. “30 aastat vabadust ja nüüd meie oma Eestis selline turniir! Sellisel ajal – kui on nohu, vaata telekast, kui on köha, samamoodi! Kui oled terve, ole saalis, ole kohal! Sest see on meie linn, need on meie posid ja nüüd on teie kord!” ütles president Kaljulaid oma mängueelses kõnes.

Euroopa Võrkpalliliidu president Aleksandar Boričić: “Tahan tänada Eesti alaliitu ja kõiki, kes selle turniiri korraldusega seotud on, olete teinud ära suure töö! Loodan, et pealtvaatajad on rahul. On oluline, et mängijad saavad siit positiivset energiat ning suudavad endast parima anda. Edu kõigile!”

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Robert Viiber,  Oliver Venno, Kristo Kollo, Albert Hurt, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar.

Mängu algus oli Eesti poolelt ärev ning lätlased pääsesid 9:4 ette, serv ei töötanud geimi alguses nii nagu vaja. Viigini jõuti seisul 13:13, edasi mindi punkt-punktis. Esimesena jõudis geimpallini Läti – seisul 24:22, rünnates blokist auti. Ent selle luhtas Venno. Järgmise geimpalli lätlased aga realiseerisid ja võitsid seega avageimi 25:23. Venno oli 6 punktiga Eesti resultatiivseim.

Teise geimi tasavägise alguse järel pääsesid Avo Keele hoolealused viiepunktilisse eduseisu 10:5. Karli Allik vahetas geimi alguses välja Hurda, Renet Vanker sekkus Viiberi asemel ning Kollo luhtunud rünnaku järel vahetati väljakule Robert Täht! Romans Saussi ässa järel juhtis Läti juba 13:5. Tähe rünnak vähendas geimi keskel kaotusseisu veidi – 10:16-le ning sellele järgnes Kreegi äss – 11:16. Karli Alliku emotsionaalse bloki järel jõuti veel 22:24 seisuni, ent geimi võitsid siiski lätlased, tulemuseks 25:22. Eesti oli seega 0:2 kaotusseisus.

Sama koosseis alustas Eesti poolelt kolmandat vaatust. Lätlased pääsesid 8:6 ette, ent kodumeeskond suutis Alliku rünnakust viigistada 8:8, ent vigastas seejärel põlve ja oli sunnitud mängu pooleli jätma ja viidi saalist kanderaamil välja. Tema asemel sekkus Märt Tammearu. Eesti suutis keerulises olukorras õigeid lahendusi leida ja Kreegi võimas pommlöök viis Eesti juhtima 12:8. Eduseis püsis, suurepäraselt mängu sekkunud Tammearu võimas rünnak andis Eestile 21:14 edumaa ja meie võimsa bloki järel olime juba 21:14 peal. Geim Eestile 25:16 ja üldseis seega 2:1 Lätile.

Neljas geim algas tasavägiselt, ent lätlased pääsesid 7:3 juhtima. Venno ja Täht tõid oma meeskonna kahe punkti kaugusele – 7:5, ent Läti kasvatas õige pea edu 12:6-le. Kollo vahetas Tähe välja. Kreegi temporünnak tegi seisuks 14:8 ja Venno punkti järel olid tablool numbrid 16:9, ent kaotusseis ei tahtnud kuidagi kaduda. Tammearu rünnaku järel jõudis Eesti veel kolme punkti kaugusele (23:20), ent enamaks jaksu polnud. Geim siiski Lätile, tulemuseks 25:21 ning kogu kohtumine Lätile 3:1.

Eesti võrkpalli toetavad:
Peatoetaja: