Eesti kaotas Kuldliiga poolfinaalis Türgile viiegeimilise mängu

Eesti rahvusmeeskond alustas Belgias Kortrijkis Euroopa Kuldliiga finaalturniiri, saades poolfinaalis Türgi vastu 2:0 eduseisust valusa 2:3 (25:20, 25:13, 22:25, 23:25, 13:15) kaotuse ning mängib homme Belgiaga pronksile.

Eesti alustas koosseisus Robert Viiber, Oliver Venno, Kristo Kollo, Märt Tammearu, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar. Mängu kaks esimest geimi olid väga kindlalt Eesti kontrolli all, ent siis mäng võrdsustus ja kolm järgmist vaatust suutis enda kasuks kallutada Türgi, kus aina enam jäid maha nende liidri Adis Lagumdzja rünnakud.

Eesti meeskonna rünnakuid vedas taaskord suurepärase esituse teinud Oliver Venno, kelle arvele kogunes lõpuks 28 punkti (+23). 15 punkti panustasid nii Kristo Kollo (+10) kui Märt Tammearu (+7) ning 12 (+9) Ardo Kreek. Eesti vastuvõtt oli 57%, rünnak 48%, blokist saadi 9 punkti ning servil löödi 12 ässa ja eksiti 11 pallingul. Türgi resultatiivseim oli oodatult Adis Lagumdzja 36 punktiga (+28). Türklaste vastuvõtt oli 54%, rünnak 45%, blokist saadi 14 ja servilt 6 punkti (vigu tehti pallingul 16).

Ardo Kreek rääkis kaotuse tagamaid analüüsides, et kuigi mängu alguses jäädi 0:4 kaotusseisu, laabusid seeejärel asjad kahes geimis kenasti. “Tõesti, kõik laabus nagu veatult, saime blokke, kaitses saime üles palle rohkem kui järgnevates geimides. Ilusad kaks geimi oli, ei saa öelda, et me oleks jala sirgu lasknud arvan, et türklased panid kõvasti juurde, nad eksisid mängu alguses kõvasti rohkem. Kolmas ja neljas olime ju mängus, aga ise ei löönud ära, pallid olid meil lüüa,” ütles Kreek. “Viiendas geimis läksid pea 80% tõsteid diagonaalründajale, tuli kõrgelt ja kõvasti,” tõdes temporündaja, lisades, et Türgi mängis nii nagu eeldati.

Vaata Ardo Kreegi pikka intervjuud:

Peatreener Cédric Énard nõustus Türgi peatreeneriga, et täna sai määravaks vaimne pool. “Jah, kui oled 2:0 ees ja kaotad 2:3, siis nii on, see oli täna meie nõrk koht. Türgi pani kolmandas geimis juurde servil, riskisd rohkem ja see tõi edu. Meie omakorda ei servinud enam nii hästi ning asjad hakkasid muutuma. Kolmas geim oli ses mõttes klassikaline pärast 2:0 edu. Olen hoopis rohkem vihane neljanda geimi pärast, kus Lagumdzija aina enam õnnestus. Sealt edasi neil enam mingit mänguplaani polnud, sest üks mees oli “kuum”. Meie aga ei kasutanud seal oma võimalusi ära,” sõnas juhendaja.

“Kohati jäi meil mõni asi ka kogemuste puudumise taha, me ei suutnud teatud pingelistel hetkedel külma pead säilitada. Kaotus on alati hea õppetund, ent hetkel ma seda nii näha ei suuda, hetkel tunnen, et see kaotus on täielik jama. Aga homme, kui olen rahunenud, suudan ilmselt rohkem head näha, sest see mäng oli mitmele nooremale mehele nagu Märt (Tammearu) või Vibu (Robert Viiber) heaks kogemuseks. Lõpetuseks tuleb tõdeda, et mängisime hästi osa kohtumisest.”

Teise finalisti selgitasid Belgia ja Ukraina ning 3:0 (25:15, 25:19, 25:22) jäi peale Ukraina.

Eesti ja Belgia pronksimäng algab homme kell 18.00 ja on otsepildis nähtav nii Kanal 12 kui Postimehes.

Mängu käik:

Eesti algkoosseis: Robert Viiber, Oliver Venno, Kristo Kollo, Märt Tammearu, Timo Tammemaa, Ardo Kreek, libero Silver Maar.

Türgi algkoosseis: Murat Yenipazar, Adis Lagumdzija, Baturalp Burak Güngör, Yigit Gülmezoglu, Oguzhan Karasu, Bedirhan Bülbül ning liberod Caner Ergül ja Beytullah Hatipglu.

Kahjuks oli kohtumise algus Eesti poolelt taas kehv ning 0:4 kaotusseisu jäädes kasutas peatreener Cédric Énard mõtlemisaega. Ent Eesti võitles end kaotusseisust välja ja Tammemaa rünnak andis meile omakorda 11:9 edu, sundides vastased mõtlemisajale. Venno rünnakud andsid meile juba 14:10 edu ning Kollo serviäss tõi tabloole seisu 17:11. Seda enam käest ei antud, kuigi türkalsed tulid veel korra kolme punkti kaugusele (21:18) ja geimi võitis Eesti 25:20. Vennolt avageimis 6 punkti, Eesti vastuvõtt oli koguni 76%, rünnak 46%, Türgil vastavalt 45% ja 47%.

Teises geimis jätkas sama koosseis ja nüüd saadi kohe algul hästi minema, Venno viis Eesti ette 5:2 ja Türgi kasutas taas mõtlemisaega. Järgmise punkti tõi Tammearu ning sellele järgnes äss Vennolt – 7:2. Tammemaa pani Türgi liidrile Adis Lagumdzijale bloki ette ja viis oma meeskonna ette 13:7. Geim oli kuni lõpuni kindlalt eestlaste kontrolli all, Kreegi äss käristas vahe juba 19:11-le ja geimi võitis Eesti 25:13. Venno arvele kogunes kahe geimiga 10 punkti. Eesti vastuvõtt läks veel paremaks – 78%, rünnakuprotsent oli 71, Türgi näitajad olid vastavalt 49% ja 33%.

Kolmas vaatus algas paremini selg vastu seina olnud Türgi jaoks, kes läks Lagumdzija ässa järel 7:3 ette ning järjekordne äss andis türklastele 11:6 edu. Mitmel korral jõuti kahe punkti kaugusele, kuni Kollo punkt vähedas vahe minimaalseks – 18:17. Ent sellele järgnes servima tulnud Renee Teppani serviviga ja Tammema rünnakueksimus – 20:17 Türgile. Geimi võitis Türgi 25:22. Vennolt kolme geimiga 18 punkti. Eesti vastuvõtuprotsent oli 43, Türgil 63, Eesti rünnakuprotsent oli 43, Türgil 44.

Neljandas geimis saatis Enard Tammemaa asemel mängu Andri Aganitsa, ülejäänud koosseis oli sama. Geimi alguses säras Kollo, viies serviässast Eesti 3:0 juhtima. Venno kaval löök andis meile 5:1 edu ja türklased võtsid mõtlemisaja. Türgi viigistas 7:7, ent järgmised kolm punkti tõi Eestile Tammearu – 10:7. Uuesti jõudsid türklased 11:11 viigini, ent Tammearu ja Aganits aitasid Eesti omakorda ette 13:11. 13:13 viigiseisult mindi edasi punkt-punktis, Tammearu asemel sekkus geimi keskel mängu Albert Hurt. Türgi 20:18 eduseisul kasutas Enard mõtlemisaega. Hurda äss tõi Eesti 18:18 viigini ja geimi lõpp oli väga tasavägine. Venno blokist auti rünnak viis Eesti 23:22 juhtima ja vastased võtsid aja maha. Geimi võitis siiski Türgi 25:23.

Finalist selgus seega otsustava viienda geimiga. Seal läks Türgi kiirelt 4:0 ette ja vastaste 6:2 eduseisul kasutas Eesti peatreener mõtlemisaega. Tammearu äss tõi Eesti kahe punkti kaugusele (7:5) ja nüüd võtsid vastased aja maha. Pooli vahetati Türgi 8:5 eduseisul. Kollo tõi Eesti punkti kaugusele – 9:8 ja uuesti punkti kaugusele (13:12). Geim siiski Türgile 15:13 ja mäng 3:2.