Brasiillastele vastu ei saadud, Tiisaar ja Nõlvak lõpetasid eduka MM-i viienda kohaga

Kusti Nõlvak ja Mart Tiisaar kaotasid Roomas jätkuval rannavolle MM-i veerandfinaalis brasiillastele Renatole ja Vitor Felipele 0:2 (18:21, 15:21).

Autor: Märt Roosna

See Roomas saadud esimene kaotus lõpetas ühtlasi eestlaste turniiri. MM-debüüt osutus väga siiski edukaks, eesmärgiks seatud koht esikaheksas sai täidetud. Kõik veerandfinaali kaotajad jäävad jagama viiendat kohta ning on teeninud auhinnarahana tiimi peale 18 000 USA dollarit.

Täna tuli kaotus, aga võib vist öelda, et lahkute Roomast võitjatena? „Jah, mina olen nõus!” oli Nõlvak päri. „Ma ütleksin, et lahkume ikka viiendatena,” viskas Tiisaar kavalalt nalja. „Aga jah, väga hea turniir,” võttis Nõlvak asja kokku.

Endale tehti kõvasti nime, teeniti vajalikke MK-sarja punkte, parandati ka majanduslikku järge, täites Eesti olümpiakomitee B-kategooria taseme palga nõude. Ja kindlasti võideti juurde palju pöidlahoidjaid ja muudeti rannavõrkpalli Eestis üldse populaarsemaks.

Esmakordselt Roomas peaväljakul suurte tribüünide ees mängida saanud eestlased alustasid veerandfinaali hästi. Head blokid Tiisaarelt, vastaste servitule alla langenud Nõlvak pidas esiti kenasti normaalselt vastu, juhiti 10:7. Vahe võinuks olla suuremgi, aga siginema hakkas oma vigu. Suhteliselt lühikesed (mõlemad 192 cm), aga väga osavad vastased suutsid seisu viigistada. Otsustav spurt tehti viigiseisul 17:17 – Tiisaar eksis pallingul, seejärel sai Renato kaitses kätte Nõlvaku löögi ja realiseeris ise rünnaku ning siis pani Vitor Felipe Nõlvakule bloki. Hoobilt oli seis 20:17 ja rong selleks geimiks läinud.

Ka teises geimis startisid eestlased hästi (5:2, 7:4, 10:7), aga mängu lõpp vajus ära. Brasiillastel oli selles geimis ka õnne, kokku löödi kolm serviässa võrgutripsust. „Minu rünnak oleks võinud olla parem,” ütles Nõlvak kohtumist analüüsides. „See, mida suutsin muudes elementides teha, püsida, need õnnestusid hästi, aga rünnakul ma seda täna veel ei leidnud. See on üks koht, mis tuleb ka üles otsida ja võtta kasutusele, siis… siis.. siis saame paremaks!”

Esmakordselt nii kaalukat matši pidanud eestlased eksisid ise vastasest tunduvalt enam. Meie tegime 14, brasiillased 6 viga. Tiisaarel kogunes kahe geimiga kuus serviviga.

„Eesti võistkond on väga tugev. Neil on hea blokk ja kaitse,” kiitis 31-aastane Vitor Felipe. „Mul on hea meel näha nende edasi liikumist. Ise tahtsin nautida ja mängida oma parimat mängu, olen praegu nii õnnelik! Olen MMil esimest korda poolfinaalis. Nüüd tahan medalit, annan endast parima. Ja üritan lihtsalt mängu nautida.”

Kuidas õnnestus suure mängu nautimine eestlastel? Või oli sedapuhku närvipinge suur ega lubanud lustida? „Lõbus oli küll, natuke käis mul see üles-alla. Ebaõnnestumised viisid mul seda lustakust alla, pidi tööd tegema, et üles tõmmata, natuke lasin mõjutada rünnakutest, mis vastased kätte said,” avaldas Nõlvak.

Päeva esimene veerandfinaal oli brasiillaste siseasi. André ja George võitsid Bruno Schmidti ja Saymonit 2:0. Poolfinaalis kohtuvad nad Norra duo Anders Moli ja Christian Sørumiga, kes alistasid brasiillased Alisoni ja Guto 2:0 (21, 13). Brasiillased juhtisid esimeses geimis veel 15:10, kuid norralased tulid järele, kaitsesid kaks geimpalli ära ja võtsid võidu.

Hilisõhtuses mängus lähevad omavahel vastamisi hollandlased Alexander Brouwer ja Robert Meeuwsen ning ameeriklased Chaim Schalk – Theodore Brunner.

Tiisaar ja Nõlvak kordasid sellega Eesti parimat tulemust rannavolle MM-il, Kristjan Kais ja Rivo Vesik on saavutanud viienda koha kahel korral (2005 ja 2007).