Ajaloolise M75+ Eesti meistritiitli võitsid Tallinna vanahärrad

Laupäeval tehti Laulasmaa Põhikooli spordisaalis Eesti võrkpalliajalugu, kui esmakordselt selgitati Eesti M75+ vanuserühma Eesti meister.

Autor: Hillar Karm, võrkpalliveteran

Kohale oli tulnud kolm meeskonda – Tallinn, Pärnu ja Keila.

Eakate meeste võistlus erines natuke tavapärasest võrkpallimängust – meenutas rohkem meeste noorusaja võrkpallimängu – liberot ei olnud, kõik mängijad pidid suutma servi vastu võtta ja ründajale tõsteks ette mängida. Lühem oli ka geimi pikkus – mängiti 21 punktini ja mängu võitja selgus põhimõttel parem kolmest geimist, 3:0 võit andis 3 punkti, 2:1 võit 2 punkti ja 1:2 kaotus 1 punkti.

Avamängus oli Tallin 3:0 (22:20, 21:9, 21:10) parem Pärnust. Tallinn mängis koosseisus: Mati Kuusk (75), Lembit Kähri (80), Pekka Tiidus (81), Henn Pärn (81), Oleg Žemtšugov (77) ja Rein Raidmäe (74). Võistkonnas võis olla kaks alla 75-aastast mängijat.

Pärnut esindasid: Toivo Markson (80), Jorma Wiilen (76), Juhan Paala (76), Vjatšeslav Volkov(76), Jaan Arusoo (83) ja Toomas Sikk (73).

Tasavägises heitluses oli Pärnu 2:1 (21:18, 16:21, 21:16) parem Keilast, kus mängisid Anatoli Filonenko (75), Heino Vanker (78), Tiit Kubjas (78), Jaanus Sulev (74), Tõnu Nurm (75) ja Tõnis Raudla (77).

Kolmandas mängus suutis Keila meeskond pealinna mehi üllatada ja võitis teise geimi. Tallinn võitis siiski mängu 2:1 (21:12, 18:21, 21:7) ja tuli esimeseseks M75+ vanuseklassi Eesti meistriks. Väga edukalt servis selles mängus (13 punkti) endine Eesti riiklik lepitaja Henn Pärn.

Henn Pärn jäi silma ka kui väga edukas servi vastuvõtja, selle põhjuseks oli tema õige asend servi vastuvõtul. Ta ei seisnud harkseisus ja käed põlvedele toetatuna, vaid jalad olid enda all ja põlvist kõverdatud. Umbes sellist servi vastuvõtuasendit sai näha 2018. aastal Audentese spordisaalis toimunud koolitusel maailma ühe parima võrkpalluri brasiillase Giba (44 tiitlivõistluste ja teiste suurvõistluste medaliomanik 20 aasta vältel) esituses.

Veel nägime omaaegset üleõla löödavat teravat ja madalat nn bumerangservi. Muuseas, 1930-ndatel Euroopas edukalt esinenud Eesti meeskonna servi nimetasid tšehhid “eesti serviks” (estonske podani).

Need esimesed meistrivõistlused ei olnud mitte ainult kolme keskuse mängijate vaheline jõuproov, vaid kaasalööjad olid mujaltki – Keila võistkonnas Heino Vanker Märjamaalt, Tiit Kubjas Tamsalust, Tõnis Raudla Aegviidust ja Tõnu Nurm tuli 250 km kauguselt Põlvast. Pärnu ridades lõi kaasa Vjatšeslav Volkov Paldiskist ning Jaan Arusoo ja Toomas Sikk on pealinna mehed.

Aare Ruubel Eesti Võrkpalli Liidu Veteranide toimkonnast hoolitses medalite kohaletoimetamise eest. Mängijad palusid edasi öelda soojad tänusõnad Laulasmaa Põhikoolile ja Lääne-Harjumaa vallale, kes omalt poolt tegid üritusele meeldiva kingituse ja ei küsinud veteranidelt osavõtumaksu. Siin on võrkpalliveteranide “aitäh”!

Võistluste korralduslikku poolt vedas võrkpallientusiast Anatoli Filonenko Keilast ja teda abistasid võistkonnakaaslane Jaanus Sulev ja Lembit Kähri Tallinnast.